השר אלי כהן
השר אלי כהן צילום: אביב הרץ/TPS

על ראש השב"כ הנכנס, רונן בר, על המאבקים בתנועת הליכוד, על ועל החשש בליכוד מזליגת ח"כים לקואליציה לאחר אישור התקציב ועל החשש שממשלת שבנט מחזירה לזירה המדינית את רעיון המדינה הפלשתינית שוחחנו עם שר המודיעין לשעבר, חבר הכנסת אלי כהן.

על ראש השב"כ החדש אומר חבר הכנסת כהן כי מהיכרותו את האיש מדובר באדם הבקי בסוגיה הפלשתינית היטב ממכלול תפקידיו הקודמים, ובין השאר עסק ר' גם בסוגיית איכון המכשירים הסלולאריים במסגרת המאבק בנגיף הקורונה.

כהן משוכנע שבר הוא מהמצוינים שבבכירי השב"כ ושבהתאם כזו צפויה להיות גם כהונתו כראש הארגון. באשר למכתב האנונימי שביקש לפגוע במינויו, אומר חבר הכנסת כהן כי הוא אינו מכיר את המכתב ואת תוכנו, אך הוא מברך על האופן בו התנהלה ועדת גולדברג כאשר הגיע לידה המכתב ומבלי להתמהמה או למרוח את הזמן התכנסה, ראיינה את רונן בר, ביררה את הפרטים ובתוך זמן קצר מאוד פרסמה את החלטתה המאשרת את המינוי.

מכאן עברה השיחה עם ח"כ כהן לסוגיה הפוליטית והמדינית. זאת לנוכח המאבקים החריפים בין בכירים בליכוד, אך כהן משוכנע שהמציאות בפועל אחרת לחלוטין. הוא מזכיר את הסקרים האחרונים המחמיאים למפלגתו ומעניקים לה תוספת משמעותית של מנדטים. לדבריו בתפילת יום הכיפורים ניתן היה לשמוע את ה'אמן' בכל הרחוב כאשר נאמרה הברכה 'תעביר ממשלת זדון מן הארץ'.

בעיניו הממשלה הנוכחית היא בהחלט ממשלת הזדון שיש להעבירה מן הארץ שכן לטעמו היא פוגעת במדינה, ביטחונית, מדינית, כלכלית ועוד. ,בימים האלו אין ראש ממשלה בישראל וכל שר הישר בעיניו יעשה. האם בנט יכול לומר משהו לליברמן או לגנץ? הוא לא קובע להם שום דבר", אומר כהן הסבור כי חוסר השליטה של בנט בשריו מחזירה את רעיון חלוקת הארץ והקמת מדינה פלשתינית לזירה המדינית. "אסור להקים מדינה נוספת בין הים לבין הירדן, וכאן אנחנו רואים את בנט בחולשתו. הוא לא שולט בשרים ובכך הוא מחזיר את הסוגיה הזו. שרים פגשו את אבו מאזן ובנט אומר שהוא מסתייג מהפגישה של הורוביץ עם אבו מאזן, אבל מה זו הסתייגות? אתה ראש ממשלה שצריך להפעיל מדיניות ברורה".

כהן קובע כי ממשלת הליכוד פעלה לחיזוק מעמדה של ישראל ולהורדת הסוגיה הפלשתינית מעל סדר היום המדיני וכעת בנט מחזיר אותה. לנוכח דבריו אלה שאלנו את חבר הכנסת כהן על דבריהם של שקד ובנט שמדינה פלשתינית לא תקום תחת כהונתם. האם אין זו עמידה על עקרונות? "זו הצביעות של בנט ושקד. הם נמצאים בקואליציה כאשר זו הפעם הראשונה שיש בקואליציה יותר מעשרה חברי כנסת שלא מאמינים בציונות, מרצ ורע"ם. שקד נמצאת בתפקיד שלה בזכות איבתיסאם מראענה והאחים המוסלמים והסוגיה הפלשתינית יורדת מסדר היום כשאנחנו פעלנו להוריד אותה מסדר היום, פעלנו לחזק את מעמדנו בזירה הבינלאומית, מדינות כבר לא שאלו מה קורה בסוגיה הפלשתינית, אבל היום יגידו לבנט ששרים שלו מחזרים לפתחו של אבו מאזן".

בעקבות דבריו אלה הזכרנו לחבר הכנסת כהן כי גם בנימין נתניהו רצה להקים ממשלה בתמיכת מנסור עבאס. "מראש אמרתי שאני מתנגד לממשלה עם מי שאינם מקבלים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אמרתי זאת לפני ואחרי הבחירות ויש רבים בימין שלא היו נותנים לזה לקרות. נתניהו לא התכוון להקים איתם קואליציה ולא לתת להם את הנגב, ולא 53 מיליארד שקלים. גם רבין ופרס לא הכניסו אותם לקואליציה. רק המגלומניות והילדותיות של בנט ושקד גרמה להם למכור את כל העקרונות שלהם תמורת הכיסא. לכן זו ממשלה מסוכנת לישראל. רואים את השחיקה של מעמדה של ישראל. אף אחד לא מתייחס לבנט בצורה רצינית כי אין לו תמיכה ציבורית. אין ראש ממשלה בישראל וכל שר הישר בעיניו יעשה. אין מדיניות".

כהן מספר כי חרה לו מאוד לראות שהצעת החוק שלו להעלאת שכר החיילים לא עברה בשבוע שעבר, "לזה לא מצאו כסף ולתנועה האיסלאמית מצאו", הוא אומר ודוחה את הטענות בקואליציה שיש בכוונתם להכין חוק מבושל וערוך טוב יותר. הוא מזכיר כי התקציב צריך להיות מוגש עד 14 בנובמבר, כך שאין עוד זמן רב להכנת חוק טוב יותר כפי שטוענים בקואליציה.

"זו הייתה הבטחה מפורשת של בנט וליברמן", הוא מזכיר ומספר: "אמרתי לגנץ בוא נתחיל עם הלוחמים בהוספת מאתיים מיליון שקלים. הוא גלגל עיניים לשמים ולא חזר אליי. בדיון על העלאת השכר הוא אפילו לא הגיע. בדיון על העלאת הפנסיה הוא לחם בכל הכוח. הוא מתגאה בכך שהוא מצא חמש מאות מיליון שקלים לאבו מאזן שרוצה להעמיד לדין בהאג קצינים וחיילים".

לטעמו של חבר הכנסת כהן אין מקום להצבעה על פי פוזיציה פוליטית, ובהקשר זה הוא מזכיר כי בימיו כחבר קואליציה הציע יאיר לפיד את העלאת קצבאות המשפחות שילדיהן על הרצף האוטיסטי, והוא עצמו ניגש לחבר הכנסת ליצמן ואמר לו שאמנם הנושא אינו חלק מהמצע האישי שלו אך לא יוכל להסתכל בעיניהם של האזרחים אם לא יתמוך בהצעה ולכן יש להעביר אותה, כפי שאכן היה.

ובחזרה לזירה הפוליטית ליכודית, שאלנו את חבר הכנסת כהן אם אכן קיים חשש לנטישת מספר ח"כים את הליכוד לטובת פיתוי שיקבלו מהקואליציה לאחר העברת התקציב, כאשר יתברר להם שאין עוד תוחלת בישיבתם באופוזיציה. "אני מעריך שהדבר הזה לא יקרה. המפלגות האלה, תקווה חדשה וימינה, אין בהן עתיד. הן מכרו את האידיאולוגיה שלהן", הוא אומר ומזכיר כי "יותר מעשרים אלף איש התפקדו לליכוד, וזה מדבר על עצמו בצורה ברורה".

להערכתו לא קיים סיכוי שאנשי ימין לא יגיעו לקלפיות ביום הבחירות על רקע בחירתם של בנט, שקד, סער ואלקין לעזוב את מחנה הימין ולהקים ממשלה עם השמאל הקיצוני. להערכתו התוצאה של המהלך הפוליטי של בנט ושקד תהיה הפוכה. "אחרי הצביעות והנוכלות של בנט ושקד אנשים יהיו זהירים בקלפי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו