מצופים
מצופים מור ישראלי ועידן ברזילי

התערוכה 24 תמונות לשנייה, מציגה לראשונה במוזיאון תל אביב לאמנות, ביוזמה משותפת עם קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה - מבחר יצירות אנימציה מהעשור האחרון, מאת יוצרים ישראלים.

עולם האנימציה בארץ הוא מהמתקדמים והפוריים בעולם וסרטי אנימציה עצמאיים אלו, שאינם מוזמנים או מסחריים, הוצגו בפסטיבלים ידועים לאנימציה בארץ ובכל רחבי העולם.

הסרטים נחלקים לאסופות על פי נושאים שונים: סרטים חברתיים ופוליטיים, יצירות אמנותיות, סיפורי התמודדות נפשית, סיפורי התבגרות, מערכות יחסים בין בני זוג, בני משפחה או חברים, דוקו־אנימציה וסרטי אנימציה לכל המשפחה.

אנימציה, הנפשה בעברית, היא פעולה של הכנסת חיים (נפש) לדמויות, חפצים או רקעים. על העין האנושית לקלוט 24 תמונות לשניה, על מנת להפוך סדרה של ציורים או תמונות ,תנועה חלקה בעלת מטרה וחיות.

אמריקה
נדב ארבל ואבי מרקדו

השימוש באנימציה, אם בטכניקה קלאסית של ציור ידני ואם בטכניקות דיגיטליות מתקדמות, מאפשר לספר סיפור בדרכים אלטרנטיביות, בתיאורים מפורטים ורבי דמיון שאינם מוכפפים לחוקיות הפיזיקלית והנפשית של העולם הממשי.

ביחס לקולנוע "בשר ודם", באנימציה טמון שפע של אפשרויות לתזמונים שאינם פועלים על פי חוקיות מוכרת, להגזמות בבניית דמות או רקע, ולביטוי של מגוון יכולות שאינן מוגבלות. אם בעבר נהוג היה לשייך אנימציה לעולם הילדים, ולמסגר את המדיום כולו בהגדרה של בידור קל או "סרטים מצוירים", בעשורים האחרונים אנו עדים לשינוי בתפיסה הציבורית של מהי אנימציה ואימוץ שלה בתחומים רבים: מסרטי בידור ועד סרטי תעודה, מחינוך ועד פרסום, וכמובן בתחומי האמנות.

אסופות הסרטים במוזיאון יוחלפו בכל שבועיים, כדי לאפשר פרישֹה של מגוון סרטים וחשיפה של יוצרים שונים. הסרטים מלווים בסדנאות אנימציה, מפגשים עם יוצרים והפעלות לכל המשפחה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו