לילה וד"ר שרודר
לילה וד"ר שרודר צילום: הדסה

תקופה ארוכה של סבל הסתיימה עבור ליליה אלטשול בת ה-73 מירושלים, בזכות ניתוח הגב שביצע ד"ר ג'וש שרודר בהדסה, והשיב לה את היכולת להתנייד בהליכה זקופה ובעצמאות מוחלטת, לאחר שאיבדה את יכולת ההליכה וכמעט הפכה למשותקת.

"אנחנו נמצאים בהתרגשות עצומה ובתוך סערת רגשות טובה בעקבות הניתוח בעמוד השדרה שביצע ד"ר שרודר לאמא שלי, ליליה", מספרת בעיניים נוצצות ביתה דיאנה. "זה היה ב-29 ביולי והתאריך משמעותי מפני שמבחינתנו זהו יום ההולדת החדש של אמא שלי, מרגע הניתוח היא שוב החלה לחיות.

''כבת שלה אני מלווה אותה ממומחה למומחה בכל מקום אפשרי. הייתי איתה בכל האשפוזים הקודמים וכל הרופאים פשוט ויתרו על אמא, דנו אותה למצבה העגום וקבעו שהיא פשוט תחיה עם כאבי התופת בגב מהם היא סבלה בלי הפסקה, כשלא עזרו שום תרופות לכאב. פניתי לאורתופדים שהחליטו שאין מה לעשות. 'הוחלט על טיפול שמרני' כך אמרו לי וסירבו לנתח למרות שהתחננתי שתעבור ניתוח כדי להקל על הכאב''.

המשפחה היתה במצוקה ואז, כך דיאנה מספרת, אירע הנס. "הכרתי את ד"ר ג'וש שרודר מהדסה - שלא פחד, לא ויתר, כל כך היה בטוח ביכולות שלו ושל הצוות בחדר הניתוח בהדסה עין כרם והעביר את הביטחון אלינו. הרגשנו שהגענו סוף סוף לרופא שרואה אותה, שמקשיב לה וער למצוקה שלה, ובעיניים עצומות הלכנו לניתוח תחת ידיו המקצועיות''.

ד"ר שרודר, רופא בכיר לניתוחי עמוד שדרה במערך האורתופדי בהדסה, סיפר: "כאשר קיבלתי את ליליה לטיפול בהול, זיהיתי זיהום קשה בעמוד השדרה והיא הייתה על סף שיתוק. היא הגיעה כשהיא שוכבת, והייתה מסוגלת להזיז רק את ראשה. מצבה היה קשה ומסוכן. הזיהום בגב גרם ללחץ מאוד קשה על שק העצבים, בעקבותיו היה יכול להפסיק לפעול ולגרום לשיתוק תמידי. היה לי ברור שכאן בהדסה הולכים לנתח אותה ויהי מה.

''הבעיה הייתה שהמצב שלה היה מאוד קשה, היא סבלה במקביל מבעיות בריאותיות שונות, מה שמוגדר מבחינה רפואית "חולה מורכבת" והרדמה מלאה עלולה להיות מסוכנת ביותר עבורה, ולכן כנראה סירבו לנתח אותה במרכזים רפואיים אחרים. החלטנו שלאור מצבה אנחנו לא ננתח אותה בהרדמה מלאה, ולשמחתי בית החולים הדסה הוא היחיד בארץ בו נעשים ניתוחי גב בהרדמה מקומית וטשטוש. בשיטה הזו אנו לא מסכנים את החולים ויכולים לבצע את הפרוצדורות הנדרשות לטפל בבעיה שלהם ולהשיב אותם אל איכות החיים שנלקחה מהם''.

''בעבודה משולבת של ד"ר רוחי האשם המרדים המומחה שלנו, פרופ' חוסה כהן - מנהל יחידת צנתורי המוח בהדסה ושלי, בוצע תחת הרדמה מקומית וטשטוש ניקיון והטרייה של הזיהום בעמוד השדרה וייצוב מלעורי (לא פולשני) של גבה בעזרת מוטות וברגים זעירים''.

ד"ר שרודר המשיך: ''הודות לעובדה שביצענו את הניתוח במרכז צנתורי המוח ההיברידי בהדסה, המשלב בתוכו חדר ניתוח וחדר צנתורים עם טכנולוגיות מן המתקדמות בעולם, ניתן היה לעקב אחר מצבה לאורך כל שעות הניתוח ולשקף את הגב מספר פעמים. העבודה במרכז מדויקת ומהירה ומאפשרת הליכים שלא ניתן לבצע במקומות אחרים".

ילדיה של ליליה, אלכסנדר ודיאנה, אינם משים מצידה של האם העושה את ימיה הראשונים בהצלחה במחלקת השיקום, והולכת ממש בעצמה צעד אחר צעד בביטחון רב.

"כשפגשנו את ד"ר שרודר לראשונה היינו בטוחים שהוא יציל אותה - והוא הציל, הניתוח הצליח, מצבה של אמא משתפר מיום ליום, היום היא כבר הולכת לגמרי עם הליכון ועברו רק 3 שבועות מהניתוח, והיא חוזרת לחייך לאחר כל הסבל שעברה", אמרה דיאנה.

''כל שנותר לי הוא רק לומר תודה רבה לד"ר שרודר ולפרופ' חוסה ולצוות שלהם. תודה ענקית למחלקה האורתופדית בהדסה עין כרם שטיפלו באמא שלי מיד לאחר הניתוח, תודה לרחלי המתאמת המקסימה, אמא שלי, אחי אלכסנדר ואני נזכור אתכם תמיד", הוסיפה בתה של ליליה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו