אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מדענים מהמכון לחקר הסרטן בלונדון יחד עם רופאים מבית החולים Royal Marsden טוענים כי שילוב של מספר תרופות אימונותרפיה הצליח להעלים לחלוטין את הגידול בקרב חולי סרטן ראש וגרון, והצליח להביא חלק גדול מהם להמשיך בחייהם למרות שהרופאים ניבאו להם תחילה תוחלת חיים קצרה במיוחד עקב המחלה.

ה"גרדיאן" הבריטי מצטט את המדענים הטוענים כי שילוב של התרופה nivolumab ביחד עם התרופה ipilimumab הביא להקטנה משמעותית של הגידולים בראשם או גרונם של חולים, כאשר בחלק מהחולים הגידול נעלם כליל והותיר את הרופאים המומים.

לטענת הרופאים ניסויים קודמים בשתי התרופות האלו הוכיח כי שילוב שלהן יעיל גם מול סוגי סרטן אחרים ובהם סרטן הכליות, המעי והעור.

"אלה תוצאות מבטיחות. טיפולים חיסוניים הם טיפולים חכמים ועדינים יותר שיכולים להביא יתרונות משמעותיים לחולים", אמר כריסטיאן הלין, מנכ"ל המכון לחקר הסרטן בלונדון.

כיום מטופלים חולי סרטן ראש וגרון בכימותרפיה אינטנסיבית הגורמת סבל רב למטופלים. על פי המדענים החלק השלישי של המחקר, בו לקחו חלק אלף חולי סרטן ראש וגרון סופניים, אומנם "לא הציג נתונים סטטיסטיים מובהקים, אולם עדיין היו בעלי משמעות קלינית וחלק מהחולים שהיו אמורים למות כתוצאה מהסרטן נותרו בחיים חודשים או שנים ארוכות לאחר מכן".

כעת מתכוונים המענים להמשיך ולבצע מחקרים נרחבים יותר על השילוב בין שתי התרופות, על מנת לבחון האם אכן נמצאה תקווה חדשה לחולי סרטן ראש וגרון סופניים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו