חנה אלורו כהן עם בנה שאושפז
חנה אלורו כהן עם בנה שאושפז צילום: דוברות

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מאושפז כשבוע נער בן 16 תושב מושב שוקדה בעקבות תלונות על חום ונפיחות בבלוטת הלימפה.

מבירור המקרה נמצא שהנער סובל מדלקת פימס - דלקת רב מערכתית שתוקפת מחלימים מקורונה ומאופיינת בתסמינים דוגמת חום, פריחה, כאבי בטן, חוסר תיאבון, חולשה, ירידת לחץ דם ולעיתים בעיות בלב ועלולה להוביל לקריסת מערכות. התסמונת הובילה את הילד לקריסת מערכות, בעקבותיה הונשם.

מצבו של הנער השתפר משמעותית והוא עתיד להשתחרר לביתו. מקרה זה הוא המקרה התשיעי בביה"ח אסותא אשדוד של מאושפזעם תסמונת פימס בשנה האחרונה. שלושה מתוך תשעת הילדים הונשמו ושניים נזקקו לחיבור למכונת לב ריאה (אקמו). כל הילדים החלימו לאחר טיפול בבית החולים.

אמו של הנער, אשת התיאטרון הדתייה חנה כהן אלורו אמרה, "חשוב לנו להעביר את המסר הזה הלאה לכל המתלבטים והתוהים שאני מבינה את החשש לחסן ילדים ונערים, החיסון הוא באמת חדש וחסר מידע מושלם, אבל בין תופעות לוואי מחיסון לבין לחיות יש פער מטורף והלוואי ואף אחד לא יצטרך לעבור מה שעברנו השבוע שהטלטלנו בין חיים למוות וגם עכשיו עוד שיקום ארוך לפנינו".

"כמו כן, מי שהחלים כדאי לשים לב ממש ולפנות להבדק במקרה חום וכו' כי גילוי מוקדם מציל חיים", הוסיפה.

ד"ר טל ברוש, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד אמר: "תסמונת פימס, על אף שאינה שכיחה, כבר דווחה במעל מאה ועשרים ילדים במדינת ישראל. מדובר אמנם על תסמונת יחסית נדירה, אך לעתים קרובות חמורה ומסכנת חיים. חשוב להבהיר שתסמונת זו מעולם לא דווחה בילדים שחוסנו כנגד קורונה, ולדעתי צריכה להיות במכלול השיקולים של הורים, ילדים ורופאים לגבי חיסון קורונה".

ד"ר נועה רוזנפלד מנהלת טיפול נמרץ בבית החולים סיכמה, "החשש של ההורים הוא בהחלט מובן, אכן החיסון נגד קורונה הוא חדש יחסית אך בטיחותו כיום איננה מוטלת בספק. מעבר לכך, העובדה היא, שעד כה אין אף לא מקרה מתועד אחד בעולם של נער או ילד שחלו בתסמונת לאחר קבלת החיסון.
למרות ריבוי המקרים, עדיין מדובר בתסמונת נדירה ונכון שלא להיכנס להיסטריה. אני מבינה את הדאגה והחשש, אך כמנהלת טיפול נמרץ ילדים אני יכולה להרגיע את ההורים ולומר כי במרבית המקרים ההחלמה היא מלאה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו