משתלבים יפה בעבודה במקצוע. סטודנטים בתוכניות הרפואה
משתלבים יפה בעבודה במקצוע. סטודנטים בתוכניות הרפואה צילום: יח"צ

אם קיבלתם לאחרונה טיפול בבית חולים וגם בקופת חולים, יש סיכוי גבוה שטיפלו בכם רופאים בוגרי אוניברסיטאות באירופה. תכנית ייחודית של החברה הבינלאומית IMS, שפועלת משנת 2006 מלווה את הסטודנטים לרפואה מההרשמה ומבחני הכניסה, בעת הלימודים בחו"ל ובארץ ועד לקבלת התואר הנכסף.

ראש התכנית ד"ר קובי מונוביץ', בוגר רפואה באירופה בעצמו וכיום מתמחה בפסיכיאטריה, שוחח איתנו לגבי לימודי רפואה בקפריסין, לימודי רפואה בסלובקיה ולימודי רפואה בפולין.

 זוכים להתמחויות אטרקטיביות. סטודנטים לרפואה בקפריסין
זוכים להתמחויות אטרקטיביות. סטודנטים לרפואה בקפריסין צילום: יח"צ

ציונים טובים במבחני הרישוי לרפואה

באיזה תחומי התמחות משתלבים הבוגרים שלכם בישראל?

ד"ר מונוביץ': "הבוגרים שעברו את התוכנית שלנו באירופה משתלבים בישראל בכל בתי החולים בהתמחויות מגוונות: אורתופדיה, רפואה דחופה, גניקולוגיה, אף אוזן גרון, פסיכיאטריה, פנימית ילדים ועוד. אנחנו גאים לומר שבחמש השנים האחרונות מקבלים הבוגרים שלנו ציונים גבוהים במבחני הרישוי של משרד הבריאות בישראל ובמבחני ה USMLE וזוכים להתמחויות אטרקטיביות ומבוקשות.

יש לכם מסלולים נוספים חוץ מרפואה?

אנחנו ב IMS מציעים 4 מסלולים לסטודנטים:

1. רפואה כללית
2. רפואת שיניים
3. ווטרינריה
4. תואר שני בפסיכולוגיה קלינית

כל התוכניות מותאמות לדרישות משרד הבריאות הישראלי ומאפשרות לבוגרים להשתלב ללא קושי בשוק העבודה בישראל במקצוע אותו למדו.

נתחיל ברשותך במידע על הלימודים בקפריסין

"לימודי הרפואה בקפריסין מתקיימים ב- European University of Cyprus בקמפוס בניקוסיה, בתוכנית של שש שנים. הלימודים ברמה גבוהה, הקמפוס מתקדם, עם ציוד הוראה חדשני וצוות הוראה בינלאומי, ביניהם מרצים מאוניברסיטאות מקומיות, אוניברסיטאות באתונה ומרצים אחרים ממדינות אחרות.

אחד היתרונות של לימודים בקפריסין, הוא הקירבה לישראל, שהיא מאוד נוחה. זו ארץ תיירותית עם מרכז עסקי דינמי ומערכת של השכלה גבוהה מפותחת שמתקדמת במהירות. אחד היתרונות של לימודים בקפריסין היא שהמדינה הצטרפה לאיחוד האירופי כבר ב- 2004 והלימודים הם בסטנדרטים של האיחוד האירופי.

מעבר לנופים המרהיבים ברחבי האי ומזג האוויר הים תיכוני הנוח, יש בקפריסין חיי תרבת תוססים, מערכת רפואית מתקדמת ותיירות רפואית ערה. לאור שעורי הפשע הנמוכים, רמת החיים הגבוהה ותחום ההשכלה המשגשג, קפריסין הפכה למדינה שמושכת אנשים מארצות רבות מה שמייצר תרבות רב גונית.

בשנים האחרונות, המדינה הפכה לחממה של שיתופי פעולה עם אירופה, המזרח התיכון, אסיה ואפריקה והיא היום מרכז למצוינות בתחומי ההשכלה הגבוהה, הפיננסים וכמובן: רפואה".

נשמע מלהיב, מה המיוחד באוניברסיטה האירופאית בקפריסין?

"לאוניברסיטה יש מוניטין גבוה בזכות האיכות האקדמית המרשימה והמיקוד שיש בה לשילוב הבוגרים בשוק העבודה."

ומה לגבי בית הספר לרפואה שבאוניברסיטה?

"בית הספר לרפואה של האוניברסיטה, הוא בסטנדרטים של האיחוד האירופי וסטנדרטים בינלאומיים אחרים. הוא הוקם תוך שיתוף פעולה בין מדענים ואנשי אקדמיה מקומיים ועולמיים בולטים. הלימודים מתנהלים אנגלית ומתאפשר ללמוד יוונית בשעורים שמותאמים לסטודנטים בינלאומיים.

חשוב להדגיש שהתוכנית של לימודי רפואה מאפשרת לבוגרים, להשתלב ולפעול בכל מערכות הבריאות שבאיחוד האירופי. ההכשרה של הסטודנטים לרפואה, מתוכננת להכשיר אותם להיות מעודכנים, מיומנים ובעלי רגישות אתית ומכינים אותם לקליטה חלקה במערכות הבריאות השונות, עם הגמישות הנדרשת להתאמות בשינויים המתחוללים כל הזמן בתחום הרפואה."

לימודים ברמה גבוהה. סטודנטים לרפואת שיניים בקפריסין
לימודים ברמה גבוהה. סטודנטים לרפואת שיניים בקפריסין צילום: יח"צ

שילוב של רצינות עם אווירה טובה

מה לגבי תכנית הלימודים בסלובקיה?

ד"ר מונוביץ': "אני עצמי בוגר האוניברסיטה UPJS בקושיצה, שבסלובקיה – זו התוכנית הכי ותיקה שלנו. מההתנסות המצוינת שהייתה לי, למדתי להכיר את העיר קושיצה, שהיא עיר מקסימה שמשלבת חיי תרבות ואומנות, קרבה לטבע מרהיב ואורח חיים סטודנטיאלי תוסס.

זו העיר השנייה בגודלה בסלובקיה, שנחשבת לבירה התרבותית של המחוז הדרומי במדינה. העיר לא השתנתה מבחינת היתרונות שלה מהימים בהם למדתי שם. גם היום זו עיר שופעת בטבע ואומנות עם אורח חיים סטודנטיאלי מהנה. הלימודים בקמפוס בקושיצה רציניים והמרצים נותנים יחס טוב לסטודנטים. זו חוויה לימודית שמשלבת רצינות עם אווירה טובה. בין הסטודנטים יש אווירה של שותפות וחברות והרבה פעילויות משותפות. כמו כן, הקמפוס קרוב למרכז העיר ומאוד נגיש."

מה שייחודי לתוכנית בקושיצה הוא שמזה 10 שנים אוניברסיטת UPJS בסלובקיה, מכירה בקורסים שנלמדו בישראל ומאפשרת לסטודנטים ישראלים להתקבל לשנה ב' בלימודי רפואה לאחר שעברו מבחן כניסה בביולוגיה וכימיה ולאחר שסיימו בהצלחה קורסים בישראל המקבילים לתוכנית הלימודים של שנה א' בלימודי רפואה. לאור הצלחת התוכנית, אוניברסיטאות נוספות באירופה מאפשרות לאחרונה קבלה לשנה ב'. בנוסף, קיימת אפשרות לרוטציות קליניות בישראל בשנה ו'."

איך המרצים באוניברסיטת קושיצה?

ד"ר מונוביץ': "הסגל יודע אנגלית. המרצים נהדרים ומעבר לעובדה, שלא פונים אליהם בשמותיהם אלא מכנים אותם דוקטור ופרופסור –אין דיסטנס מולם. הם אמנם קשוחים בדרישות הלימודיות לגבי הפרזנטציות, לימוד מאמרים ועוד והם לא עושים הנחות, אבל מצד שני הם מאוד עוזרים למי שצריך."

בוא נקפוץ לפולין

ד"ר מונוביץ': "יש לנו בתוכנית מצוינת ללימודי רפואה בפולין בעיר אוֹלְשְטִין שהיא במרחק של 2.5 ק"מ מוורשה. התוכנית הזו חדשה ואנחנו מנהלים אותה בשלוש השנים האחרונות. מדובר באוניברסיטה ברמה גבוהה שהיא חלק מה-OECD והלימודים בה מוכרים בישראל. לימודי הרפואה באולשטיין הם במסגרת תוכנית של 6 שנים, כאשר את הרוטציות הקליניות של שנה ו' ניתן לעשות בישראל. הקמפוס באולשטין הוא קמפוס חדש, הציוד חדיש וההוראה מאוד מתקדמת. יש שם מרכז ספורט גדול ומעונות ברמה טובה בתוך הקמפוס, שזה מאוד נוח."

מסלולים נוספים

תפרט קצת על יתר המסלולים הנוספים שאתם מציעים?

"תכנית לימודים לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית בסלובקיה. לימודים האורכים שנתיים, בפיקוחה של פרופסור יהודית הראל מאוניברסיטת חיפה. רוב הבוגרים נמצאים בהתמחות לפסיכולוגיה קלינית בישראל. לימודי רפואת שיניים של שש שנים בסלובקיה, וחמש שנים בקפריסין. וגם לימודי ווטרינריה בתוכנית מעולה בוורשה, פולין.

אני גאה לומר שהסטודנטים שלנו בכל המסלולים ומכל הקמפוסים, משתלבים יפה בעבודה במקצוע, לאחר סיום מוצלח של הלימודים."

משתלבים יפה בעבודה במקצוע. סטודנטים בתוכניות הרפואה
משתלבים יפה בעבודה במקצוע. סטודנטים בתוכניות הרפואה צילום: יח"צ

IMS- International Medicine Studies היא חברה בינלאומית, המספקת לימודים אקדמיים נגישים לתארים ברפואה כללית, רפואת שיניים, פסיכולוגיה, ווטרינריה במרכז אירופה.

כל התארים בתוכנית, עומדים בדרישות משרד הבריאות הישראלי. החברה הוקמה בשנת 2005 והיא מציעה תוכניות לימודים אטרקטיביות וליווי צמוד הכולל סיוע בטיפול בניירת, תיאום מבחני כניסה קרובים למגוריו של הנבחן וכן ליווי אישי במשך כל תקופת הלימודים.