ארגון APL מציג סקר מקיף ב-16מדינות אירופיות בהן קיימות קהילות יהודיות וממנו עולים נתונים מדאיגים על העלייה באנטישמיות ובאנטי ישראליות בארצות אירופה.

הרב שלמה כובש, מייסד הארגון מספר על הסקר שהציג עשרות שאלות ל-16 אלף נשאלים ובו עלתה סוגיית האנטישמיות המשנית, זו המבקשת להתמקד בהתנגדות למדיניות הישראלית מבלי להצטייר כאנטישמית.

לדברי הרב כובש הטרנדים האירופים מגלים כי רבים במערב אירופה מתביישים להיחשב אנטישמים אך גאים מאוד בהזדהותם האנטי ישראלית. לדבריו השאלות שנשאלו בסקר ייחודיות וראשוניות בבוטות ובישירות שבהן. בין השאר נשאלו הנשאלים האם אתה סבור שהיחס הישראלי לפלשתינאים זהה לזה של הנאצים ליהודים בשואה, או האם כאשר אתה מתייחס לפוליטיקה הישראלית אתה מבין למה קיימת שנאת יהודים.

עוד באותו נושא:

"שאלות מהסוג הזה לא נשאלו אף פעם והרגשנו צורך לשבור את קיר הזכוכית ולשאול את הדברים כי היחס לישראל דומה ליחס בתקופת השואה וחייבים לקחת את הדברים בחשבון", אומר הרב כובש ומספר על אמונה אירופית לפיה קיימת רשת סודית של יהודים המנהלים את העולם, אמונה שהייתה קיימת באנטישמיות הקלאסית ומסתבר שהיא קיימת בהיקף גדול גם היום. רבע מהנשאלים עדיים מאשימים את היהודים במותו של ישו וגם בכך עולה קשר בין האנטישמיות העכשווית לזו הקלאסית מסורתית.

לדבריו המסקנה העולה מהסקר הא חובה לצאת לפעילות מאסיבית נגד תופעת האנטישמיות ולשם כך יש בראש ובראשונה לאסוף נתוני אמת על תקריות אנטישמיות, ולעיתים מתברר כי אין בהכרח קשר ישיר בין מספר התקריות לרמת ביטויי האנטישמיות במדינה הנבדקת. דוגמא לכך היא אנגליה שרוב האוכלוסיה בה אינו אנטישמי ועם זאת מדובר במדינה בה מספר התקריות האנטישמיות הוא הגדול ביותר. לאחר ריכוז הנתונים, אומר הרב כובש, יש לגשת לממשלים השונים ולהציג תכניות ומיזמי חינוך שורשיים שיעקרו את התופעה מבסיסה.

"אני מאמין גדול בכך שיהודים חייבים לקחת את גורלם בידיהם ולא להשאיר זאת בידי האוכלוסיה הכללית ולהאמין שיהיה בסדר. אנחנו צריכים להיות בראש המלחמה באלימות ולתת יוזמות ומיזמים למדינות האירופיות", דברי הרב כובש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו