ח"כ אבי מעוז
ח"כ אבי מעוז ערוץ 7

הוועדה לשירותי דת יהודיים המשיכה היום (שלישי) את דיוניה ברפורמת הכשרות של השר מתן כהנא.

בדיון נחשף כי משרד האוצר הסתמך בדו"חות שהנפיק לוועדה על נתונים מלפני כ-7 שנים, שהתיישנו.

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז אמר בדיון, "אני שמח שהתחלנו לקבל נתונים מהאוצר. אך אם על בסיס מה שראינו הוצגה רפורמת הכשרות לחוק ההסדרים וחוק התקציב, זה פשוט בושה וחרפה. קיבלנו היום את הנתונים בעניין רפורמת הכשרות לקראת הדיון, וכמו שהעירו נציג ההסתדרות ונציג כושרות, הנתונים שעליהם מתבססים אדריכלי הרפורמה בשביל להוכיח שרפורמת הכשרות צריכה להיכנס לחוק ההסדרים, מתבססים על דו"ח מ2016, שמבוסס על דו"ח מהשנים 2013-2015".

מעוז תקף את הנתונים שהוצגו. "זו בושה לנו כחברי כנסת שאנחנו מחוקקים חוק שנסמך על בסיס הנתונים הישנים האלו, טוענים איזו טענה אוורירית שאין לה שום הוכחות שהחוק ייעל ויחסוך עלויות של 550 מיליוני שקלים. וכמו שהוצג ונאמר על ידי הדוברים הקודמים לי, רפורמת הכשרות תייקר את כל הכשרות במדינה. בד בבד כאשר במקביל היא תפחית את איכות הכשרות, ולכן אין פה שום תיקון של הליקויים".

"אני בעד לתקן את הליקויים, ואני הצעתי לשר כהנא כאשר הוא היה כאן בוועדה, שיקח את הדו"ח שכתבו יחד עם הרבנות הראשית, הדו"ח שמ"מ מנכ"ל הרבנות הראשית חתום עליו, ולומר לו לממש את הדו"ח הזה. שם יש תיקונים", סיכם חבר הכנסת.

בדיון בוועדה השתתף גם הרב רפי יוחאי, מנהל תחום אכיפה ברבנות הראשית שאמר כי הרפורמה תפגע בכשרות. "ככל שתהיה אפשרות של רבנות או ועדת שלושת הרבנים - המשמעות היא הפקרות מוחלטת של התחום. צריך לאפשר רק לרבנים שמחויבים לחלוטין לתקני הרבנות, ושתהיה סמכות ופיקוח משמעותית לגביהם. כאשר המשגיח תובע נהלים והבעלים יודע שיש אופציות אחרות, זה יכול להוביל לדרדור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו