מייק פומפאו
מייק פומפאו צילום: מארק ישראל סלם

מזכיר המדינה לשעבר של ארה"ב, מייק פומפאו נשא דברים היום (שלישי) בוועידת הג'רוזלם פוסט בירושלים והתייחס לטענות של ארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל.

"שקר הכיבוש מאפשר לאויבי ישראל לפעול באגרסיביות נגד ישראל. קידום ההטעיה הנפוצה הזו הפכה לנשק העיקרי נגד ישראל בדור שלנו. השורה התחתונה היא שכיבוש הוא מושג חוקי שלא חל על ישראל. ואולם, במונח הזה נעשה שימוש לרעה בכוונה", אמר פומפאו.

הוא הוסיף, "המצב שירשתי עם כניסתי לממשל היה כאוס. העובדה שישראל ריבונית היא לא רעיון שלי, זו עובדה היסטורית וחוקית. אני רוצה לחזור לשורה התחתונה - ישראל אינה כובשת. למאות אלפי יהודים ונוצרים יש סיבה לגיטימית לחיות כאן. בשנים האחרונות ראינו את גזל הריבונות של היהודים".

כשנשאל על הסיכוי להגיב בצורה צבאית לאיומים על ישראל ענה, "הסיכון הוא ששמים אומות במקום שבו הם תקועות עם כלי אחד - הכלי הצבאי. אני מתפלל שלא נדחוף את ישראל למקום כזה. אני מקווה שאם העולם יצטרך למנוע מאיראן נשק גרעיני - ארה"ב תהיה שותפה לזה". הוא סיכם: "אני מקווה שלא נגיע לפעולה צבאית. מעולם לא התכוונו לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני במשמרת שלנו".

על פתיחת קונסוליה לפלסטינים בירושלים הגיב, "זה רעיון נורא. זה לא חוקי על פי החוק האמריקאי. אנחנו לא מציבים שגרירות וקונסוליה באותה עיר. המסר שזה יעביר לפלסטינים שמדכאים את בני עמם יהיה רע. אנחנו לא רוצים שהם יחשבו שארה"ב נייטרלית בין מדינה כמו ישראל לבין משטר דיכוי כמו בגדה המערבית".