השגריר גלעד ארדן
השגריר גלעד ארדן צילום: שחר עזרן

שגריר ישראל בארה״ב ובאו״ם גלעד ארדן נשא הערב (שלישי) דברים בעצרת הכללית בדיון בנושא בקרת נשק ובטחון בינלאומי.

"תוכנית הגרעין האיראנית הגיעה לשלב קריטי - שלב הדורש פעולות של מנהיגות בינלאומית אמיתית. כבר למעלה משנתיים שאיראן מפרה את התחייבויותיה הגרעיניות. עד כה, ההפרות שלה בנוגע להעשרה, לאגירה, לאורניום ולמחקר ופיתוח הן כה נרחבות כך שהמחויבויות של איראן להסכמים איבדו כל מהות", פתח ארדן.

לדבריו, "חוסר הפעולה שנוקט האו״ם נגד ההתקדמות הגרעינית האיראנית רק מחזק את נחישות איראן להמשיך בהפרותיה הבוטות. השלמה עם הפיכתה של איראן למדינת סף גרעינית מעמידה את השלום העולמי בסכנה ותישאר כתם שחור על ההיסטוריה של העולם החופשי".

עוד באותו נושא:

הוא ציין כי "איראן הפרה גם את התחייבויותיה כלפי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA) במסגרת הסכם ההגנה הכולל, וכעת אנו נמצאים בנקודה בה הצהיר לאחרונה מנכ"ל סבא״א כי הסוכנות לא יודעת לספק יותר מידע רציף על המתרחש באיראן. יתר על כן, ארבעה מקרים שונים של סוגיות הקשורות לחומר גרעיני לא מוכרז, הנחקרים כבר שנתיים, נותרו עד היום בלתי פתורים. כל התשובות שניתנה על ידי איראן בנוגע לחקירה הוגדרו "לא אמינות מבחינה טכנית" על ידי סבא״א".

"באפריל האחרון פורסם דו"ח שני במספרו על השימוש הסורי בנשק כימי. יחד עם הדו"ח מאפריל 2020, שני דיווחים אלה מייחסים אחריות לארבע תקיפות כימיות שונות על אזרחים בשנים 2017 ו -2018 לממשלת סוריה, ממשלה שהצטרפה ל- CWC והבטיחה לוותר על כל תוכנית הנשק הכימי שלה. הקהילה הבינלאומית חייבת להשאר ערנית להפרות מצד סוריה ולהמשיך לחקור את היכולות והפעילות הנוכחיות של סוריה בנוגע לתוכנית הנשק הכימי שלה", סיכם השגריר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו