שיבת ציון היא מהות הציונות
שיבת ציון היא מהות הציונות צילום: דוברות

כנס בנושא ״קליטת עולי צרפת -הפיכת המשבר להזדמנות״ התקיים היום (שלישי) במשכן הכנסת ביוזמת ח״כ יום טוב כלפון (ימינה) ובמעמד שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה (כחול לבן).

בכנס השתתפו מזכ״ל הסוכנות היהודית, ח״כים מסיעות הקואליציה והאופוזיציה, נציגים מוניציפאליים מערים קולטות עלייה וראשי ארגוני עולים.

השנה, למרות משבר הקורונה, נרשם גידול של כ-55% במספר העולים מצרפת, ועידן פוסט הקורונה צפוי להביא עימו גל נוסף של עלייה מצרפת וארצות המערב.

במהלך הכנס התקבלה סקירה משרת העלייה והקליטה ונציגי הסוכנות היהודית על המגמות הקיימות והושמעו מהגורמים המקצועיים וראשי ארגוני העולים את המלצותיהם להיערכות נדרשת לקליטה הברוכה של העולים החדשים. ובכלל זה הקצאת תקציבים ורפורמות נחוצות להסרת החסמים בקליטת העולים.

חה״כ יום טוב כלפון: ״שיבת ציון היא מהות הציונות. אני מתכוון לפעול יחד עם הממשלה לקידום העלייה והקליטה, עם שורת רפורמות והקצאת משאבים. בזכות העולים הוקמה מדינת ישראל ובזכות המשך הגעתם היא תמשיך לצמוח ולשגשג״.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה: ״בשלוש שנים האחרונות עלו 80,000 עולים, עיר גדולה. זה מנוע הצמיחה, זה חיזוק לאומי אדיר. בתקופת שומר החומות אמרתי 'הם ירו טילים ואנחנו נביא עולים'".

יו״ר סיעת ימינה חה״כ ניר אורבך: ״העולים מבחינתנו זה גשמי ברכה, זה ההשבחה של הקרקע. אני חושב שככל שיעלו יותר עולים זו זכות גדולה למדינה שלנו, זכות גדולה להיסטוריה שלנו. חזון הנביאים, חזון של קיבוץ גלויות״.

יו״ר שדולת ארץ ישראל חה״כ אורית סטרוק: ״העלייה היא חובת של העולים, אבל הקליטה היא חובתנו שלנו. מדינת ישראל תיבחן בקליטת העלייה. אני יושבת ראש שגדולת ארץ ישראל, אני אומרת לך יום טוב, שהשדולה שלך לקליטת עלייה יותר חשובה משדולת ארץ ישראל. אם מדינת ישראל לא תדע לקלוט עולים אין לה זכות קיום. מדינת ישראל כמה כדי לקיים בעצמנו את קיבוץ הגלויות״.

חה״כ יואב קיש: ״תמיד עולה הנושא של הכרה בבחינות רופאים ואחיות שבאים מצרפת ורוצים לעבור את המבחנים בישראל, זה נושא מורכב אני יודע שזה נתפס כחסם וצריך לטפל בזה ובדיוק במקום הזה פה יש הזדמנות לטפל בדברים האלה״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו