גלריה בבית התפוצות
גלריה בבית התפוצות צילום: בית התפוצות

המבקרים ב"מוזיאון העם היהודי - אנו", ששמו עד תחילת השנה היה "בית התפוצות", יהנו מסיור מרתק ומושקע במיוחד.

אך המרכז, שמוגדר על פי חוק כ"מרכז הלאומי לקהילות ישראל בארץ ובעולם", מציג למבקריו גם אג'נדות קיצון שלא הפכו לחלק מרכזי במסורת העם היהודי.

כך למשל מוצג במוזיאון דניאל אראל, תושב מצפה רמון שבחר שלא למול את בנו. אראל מציג את עצמו בווידאו המוצג למבקרים, ומספר כי את בנו הביא לעולם יחד עם זוגתו "סופי, שהיא במקור מגרמניה".

אראל מוסיף: "רוב חיי סלדתי מדתות באופן כללי ומהיהדות בפרט. כל הרעיון נשמע לי טיפשי ומיושן. אבל בשנים האחרונות, דווקא דרך הכתיבה בעברית, התחלתי לראות שאני פועל וחושב בהקשר גדול יותר. שלמילים שלי יש היסטוריה ארוכה ומורכבת, אפילו נפיצה ולכן כדאי שאנסה להעמיק בהן. אז כרגע אני מתעניין בהלך הרוח העברי, ואני עדיין לא חושב שליהדות יש אמת או יחודיות".

עוד באותו נושא:

בהמשך הוא מסביר את חשיבות השפה העברית, ואומר: "בהקשר הזה, אנחנו החלטנו לא למול את הבן שלנו. פשוט כי היהדות היא המסגרת המסורתית דרכה דוברי העברית פוגשים את המציאות, ובגלל שאנחנו פוגשים את המציאות דרך המילים שלנו - ההסכמה לדייק ולטפח את השפה שלנו היא ברית המילה האמיתית".

בנוסף, במוזיאון מוצגת רבה לסבית רפורמית, אפרת רותם - הרבה של קהילת "הלב" בתל אביב. מיצג נוסף שמוצג במוזיאון מגיע בדמות בובת "ברבי" כשלראשה תפילין והיא עטופה בטלית, כך פרסם העיתונאי חנני ברייטקופף ב'כיכר השבת'. במיצג אחר שמתאר את המשפחות הישראליות לסוגיהן מופיעה גם משפחה של זוג אבות.

מוזיאון "אנו" בתל אביב נפתח מחדש לאחרונה לאחר כעשור שהיה סגור לתקופת תכנון ובניה מחודשת. "חוק בית התפוצות, התשס"ו–2005" קובע כי המוזיאון יקבל מעמד של "גוף נתמך" שמקבל תקציב מהמדינה. המוזיאון נהנה מתקציב של למעלה מ-10 מיליון ש"ח מהמדינה בכל שנה.

המוזיאון מוגדר כחברה לתועלת הציבור (חל"צ) ומאוגד תחת חברה מעורבת בבעלות ממשלת ישראל, אוניברסיטת תל אביב, הסוכנות היהודית והקונגרס היהודי העולמי.

בתחילת שנות ה-2,000 כמעט נסגר המוזיאון עת נקלע לקשיים כלכליים. בין התורמים המרכזיים להצלתו של המוזיאון נמצא ליאוניד נבזלין, שבתו אירנה נבזלין, נשיאת הקרן הפילנתורפית המשפחתית, מכהנת כיו"ר דירקטוריון בית התפוצות משנת 2013.

נבזלין האב הוא יו"ר חבר הנאמנים הבינלאומי של בית התפוצות ובעלים שותף של "הארץ", לאחר שבשנת 2011 רכש 20% ממניות החברה בסכום של 140,000,000 ש"ח. בתו נשואה לשר הבריאות לשעבר ח"כ יולי אדלשטיין, ומועמדת לראשות הסוכנות היהודית.

ח״כ משה ארבל (ש"ס) הגיב: "מקום המציג את עצמו כ'מוזיאון העם היהודי' ומתפאר בתופעות משונות של מי שאינו עושה מעשה עמך ומעודד התבוללות אינו ראוי להיקרא בשם זה. מצפה כי הפרסום בנושא יביא לשינוי המדיניות ולחיזוק הזהות היהודית".

תגובת מוזיאון העם היהודי: "אנו - מוזיאון העם היהודי, הינו המוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם, והיחיד שמספר את סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי על כל זרמיו, קהילותיו וקבוצותיו, ברחבי העולם וכמובן בישראל. המוזיאון חרט על דגלו את ערכי השיוויון, הסולידריות ואהבת האחר, וככזה הוא מיטיב לתת במה שווה ומכילה לכל סוגי היהודים בעולם: מוצגים בו יהודים אורתודוקסים, קונסרבטיבים, רפורמים וחילונים – כולם בכפיפה אחת".

"המוזיאון החדש, שאינו מוסד דתי אלא תרבותי, נפתח בקומה השלישית בחלל זהות והזדהות הדן בשאלת הזהות היהודית כיום, סוגיה הבוערת בשנים האחרונות בעולם היהודי שאין עליה תשובה אחת והיא נועדה לעורר דיאלוג בריא בין מבקרי המוזיאון. בחלל זה מוצגים 21 אינדיבידואלים המייצגים קהילות שלמות ושונות בעם היהודי, מתוך תפיסת עולם מאחדת ועיקרון יסוד של המוזיאון והוא שכל אחד ממבקריו יכול להזדהות עם חלק מהתערוכה, כי כולנו חלק מהסיפור. אנו מוזיאון העם היהודי מזמין את כל עם ישראל לבוא וליהנות מעושר התצוגות ופאר היצירה שיש לעם הנפלא שלנו להציע", תגובת 'אנו - מוזיאון העם היהודי'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו