מזכ"ל תנועת הנוער עזרא שאול דה מלאך
מזכ"ל תנועת הנוער עזרא שאול דה מלאךצילום: ערוץ 7

הנהלת תנועת הנוער עזרא החליטה להפסיק לגבות מהורי החניכים דמי חבר שנתיים, שעמדו על סכום של כ-300 ש"ח לשנה עד היום.

בתנועת הנוער מעריכים כי הבשורה על ביטול דמי החבר תגרום לשאר תנועות הנוער בציבור הדתי לחשב מסלול מחדש ואף לבצע מהלכים דומים.

כחלק מעבודת המחקר לקראת ביטול דמי החבר, קיימו בהנהלת התנועה שיחות עם הורים מהתנועה, על מנת להבין טוב יותר את הצדדים השונים של המרחב ולשמור על שיח פתוח מולם לקראת מהלך משמעותי.

בשבועות האחרונים נחשפו חניכי התנועה, הורים ותנועות הנוער האחרות לטיזרים בנושא "מהפיכת הבלי" ברשתות החברתיות, ובקבוצות הוואטסאפ השונות ובאמצעות מסרונים.

מחנה הקיץ ומסעות התנועה ימשיכו להיות בתשלום כמקובל, אך התנועה מציעה להורים לשלם מראש על כל הפעילויות ולקבל הנחה.

במסגרת השינוי מציעה התנועה שלושה מסלולי תשלומים על הפעילויות בלבד.

"מסלול עזראים", שמיועד למי שכבר מכיר את התנועה ויודע מראש שבשנה הקרובה הוא הולך להיות ברוב הפעילויות. המסלול זה יכולים ההורים לשלם מראש על על כל הפעילויות בתשלום ולקבל מחיר מופחת.

"מסלול אביב", שמיועד למי שעוד לא בטוח בבחירה בין המסלולים. יש לו עלות הרשמה חד פעמית, אך באזור פסח ניתן לבחור מחדש האם להמשיך במסלול הקיים או לעבור למסלול אחר.

"מסלול גמיש", שבו ההרשמה לפעילויות בתשלום היא לקראת כל אירוע ובאופן נקודתי.

"מדובר קודם כל בעיקרון", אמר מזכ"ל התנועה שאול דה מלאך. "המודל של דמי חבר קשור מבחינה היסטורית למוסדות שכבר לא רלוונטיים היום. אנו מאמינים כי צריכה להיות יותר מדרך אחת להיות שותף בתנועה. אנחנו לא מוותרים על החברות בתנועה, אלא פותחים אותה למעגלים נוספים ומציעים אופנים חדשים לשותפות וחברות בתנועה".

לדבריו, "הקורונה גרמה לנו לחשוב מחדש על הרבה דברים ולעשות חשבון נפש. השתדלנו להפוך אותה להזדמנות להגדרה מחדש של מקומה של התנועה במישורים שונים. הקשר עם ההורים והגמישות בתשלומים הן רק שתי דוגמאות".

הוא הוסיף: "יש פה ניסיון להתאים את תנועת הנוער לצורות התנהלות חדשניות יותר. לשם זה הולך. אני מאמין שנראה עוד ועוד תנועות שעוברות למודלים מהסוג הזה, ואני שמח שהתנועה היא חיל חלוץ ופורצת דרך גם בתחום הזה. אנחנו רוצים להקל על ההורים ולאפשר להם תכנון וחלוקה משתלמת יותר של ההוצאות במסגרת תנועת הנוער".

"יש פה כמובן אלמנט חשוב של הקשבה לשטח: אנחנו נמצאים בשיח עם הורים לחניכי התנועה וזה קול שחוזר על עצמו בבקשה להתאים את המנגנון. וגם כסף הוא לא טאבו, מותר גם לדבר עליו, ואפילו להעז ולשנות דברים שנחשבים חצי קדושים. ערכים אינם רק חוברות הדרכה, אלא בעיקר פרטים קטנים וצורת התנהלות", כך שאול דה מלאך.