סמוטריץ' לח"כים הערבים: אתם פה כי בן גוריון לא גמר את העבודה ערוץ כנסת

יו"ר סיעת 'ימינה', חבר הכנסת ניר אורבך, רואה בחוק ההגירה כלא יותר מאשר הטרלה פוליטית. "אלו חוקים שלא עברו בממשלות קודמות עם קרקע נוחה יותר, ממשלות ימין, הם לא יעברו גם עכשיו. הם גם לא חוקים שיכולים לתת פתרון", אומר חבר הכנסת אורבך לערוץ 7. "חוק ההגירה הוא חוק יסוד. בכל מקרה צריך לחוקק את חוק האזרחות", הוא אומר ומזכיר את הצבעתה של 'הציונות הדתית' נגד החוק לפני כחודש.

"הציונות הדתית יחד עם הליכוד חברו לרשימה המשותפת נגד האינטרס הביטחוני של מדינת ישראל והפילו את החוק. עכשיו הם מנסים לשחק לאזרחים בראש ולטרלל את המערכת והקואליציה ולהעלות חוקים שאין סיכוי שיעברו", אומר אורבך.

על המו"מ שניהלו חבר הכנסת רוטמן והשרה שקד בניסיון להגיע להסכמות לפני ההצבעה, אומר אוברך כי "זה היה משא ומתן שברור היה איך יסתיים. אני המלצתי לשרה שקד שלא להיכנס למו"מ עם האיחוד הלאומי. יש לי ניסיון רע מאוד במשאים ומתנים עם האיחוד הלאומי, הם נכנסים לחדר ומוציאים דברים כדי שלא להגיע להסכמים וכשיוצאים מהחדר מספרים סיפורים שקריים".

לדבריו ניתן לראות את ההתנהלות הזו גם "בדבריו של יו"ר האיחוד הלאומי מיד לאחר שהתפוצץ המשא ומתן. הדברים שלו היו מההתחלה ועד הסוף לא נכונים בעליל".

על דבריו של חבר הכנסת רוטמן ולפיהם 'ימינה' נכנעת לרע"ם ולמרצ ומעבירה להם כספים, אומר אורבך כי מדובר באמירה כללית מאוד, כהגדרתו, "יש הסכמים קואליציוניים. רע"ם שותפה לקואליציה ובמסגרת ההסכמים הקואליציוניים, לאחר שהובהר לנו שלא ייכנס שום דבר בעל זיקה לאומית להסכמים, בנושא האזרחי האינטרס של כלל אזרחי ישראל הוא להשוות תנאים לאזרחי ישראל הערבים שומרי החוק בישובים שלהם, להשוות פיגור בן שנים".

עוד באותו נושא:

עוד מציין אורבך כי הטענה ארוכת השנים כלפי המגזר הערבי הייתה שהוא מקפיד לבחור הנהגה שעוסקת בענייני הפלשתינים ומזניחה את בעיות ערביי ישראל, וכעת "רע"ם בממשלה הזו הבינה שכדי שהם יוכלו לקדם את הערבים הישראלים הם נוטשים את הויכוח על הזכויות הלאומיות של הפלשתינים ומתמקדים בשוויון הזכויות של אזרחי ישראל הערבים".

עוד מתייחס אורבך לדברי ראש הממשלה ולפיהם הוא שמח שקיימים חרדים אך יש להגביל את השפעתם הפוליטית. "אני חושב שזו הייתה אמירת אגב שמנופחת מעבר לכל פרופורציה בשביל צרכים פוליטיים. לכשלעצמי אני קרוב לציבור החרדי ומנסה במסגרת פעולותיי בכנסת לעזור גם לציבור החרדי, אני עובד מול נציגי הציבור הזה בשיתוף פעולה שגם יימשך".

האם שיתוף הפעולה הזה יכול להוביל לשיתופן של המפלגות החרדיות בממשלה? אורבך משיב כי עד התקציב הרכב הממשלה הוא כפי שהוא כיום, אך לאחר העברת התקציב להערכתו יהיו שינויים במפה הפוליטית, "כרגע לא מדובר על הצטרפות לממשלה. הייתי שמח אם ממשלת האחדות הייתה מקבלת נפח נוסף ומתרחבת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו