תומר מוסקוביץ'
תומר מוסקוביץ' צילום: גרשון אלינסון

התחלה // שנת 1963 בשכונת קטמון הירושלמית, "שכונת קטמון הישנה. תמיד אמרו לנו שאנחנו מעמד הביניים, לא עניים ולא עשירים. היה מה שצריך, אבל לא יותר מדי. יש לי חוויית ילדות חזקה שאכלתי במסעדה, זה היה נחשב לדבר נדיר".

בוכים במקלט // זיכרון הילדות הראשון שלו מגיל ארבע הוא הירידה למקלטים במלחמת ששת הימים. "המבוגרים סיפרו ששחררו את הר הבית וכולם בכו. אני לא הבנתי מה זה הר הבית ולמה הם בוכים. מאז אני מבין מה זה הר הבית וגם למה צריך לבכות".

ההורים // צבי ויהודית (86). באופן מפתיע שניהם נולדו באותו יום, באותה השנה. האב נולד ברומניה והאם היא דור שביעי בארץ. "אבא היה עצמאי הרבה שנים ועבר שלל תפקידים, האחרון שבהם היה שמאי מקרקעין. אמא הייתה אחות טיפת חלב במשך שנים רבות וטיפלה בשני דורות. כיום שניהם בגמלאות, רווים נחת מהילדים, הנכדים והנינים".

בית שני // ביסודי למד בבית הספר 'דוגמה' לבנים, "למדו איתנו ילדים מכל השכונות בעיר וזה היה מאוד נחמד", לצד השתתפות פעילה בתנועת בני עקיבא. "זה היה הבית השני שלי, מגיל עשר עד סוף ההדרכה. המדריך שלי היה הרב מוטי אלון, שהייתה לו השפעה מאוד גדולה עליי".

טייס ומטכ"ליסט // בהמשך למד בישיבת נתיב מאיר. את השירות הצבאי דחה בשנה לטובת לימודים בישיבת מרכז הרב. "שתי שורות לפניי ישבו, כתף ליד כתף, הרב רפי פרץ שהיה אז מפקד טייסת במילואים ומוטי יוגב שהיה מפקד פלגה בסיירת מטכ"ל. בתור בחור בשיעור א' הסתכלתי עליהם בהערצה גדולה".

עולה על מדים // מיד אחרי מלחמת לבנון הראשונה התגייס לצבא כלוחם וחובש בחטיבת גולני ובהמשך עבר לשריון. האריך לשנת קבע ובסיומה השתחרר.

אקדמיה משפטית // "הסתכלתי בחוברת הקורסים של האוניברסיטה העברית וחשבתי: מה אני יכול ללמוד שיתאים לי, יעניין אותי ואפשר גם להתפרנס ממנו. כך המקצועות המדעיים והרוחניים ירדו, ונשארתי עם משפטים". בשנה הראשונה למד באוניברסיטת בר אילן ואת שאר התואר סיים באוניברסיטה העברית.

שנתון מוצלח // יחד איתו בשנתון היו כמה מהשמות הבולטים כיום בעולם המשפט: השופט נועם סולברג, "עד היום חבר מאוד קרוב", השופט רפי יעקובי, אמי פלמור ועוד.

אבא של המדריך // לאחר סיום הלימודים הלך להתמחות אצל השופט מנחם אלון, שהיה אז משנה לנשיא בית משפט העליון. "זו הייתה חוויה מכוננת. הוא אבן דרך במשפט הישראלי וחלק מההיסטוריה, איש מאוד מיוחד שלמדתי ממנו המון".

שומר על המורשת // במהלך הלימודים התחבר לעמותת מורשת המשפט העברי של פרופ' נחום רקובר, ממנו למד לא להשתמש בסופרלטיבים. "בכל פעם שכתבתי 'עצום' או 'ענק' הוא מחק לי. מאז אני לא משתמש במילים הללו".

עורך הדין של מרן // לאחר שנתיים של התמחות עבד במשך שנה במשרד של עורך הדין ירון רבינוביץ'. משם עבר למקום העבודה שעד היום הוא מקום העבודה שהחזיק בו הכי הרבה שנים, אצל עורך הדין דוד גלאס ז"ל. "באותה תקופה ייצגנו המון את המוסדות של ש"ס ומכוח זה הייתי עורך הדין האישי של הרב עובדיה יוסף. זאת חוויית חיים. הייתי אצלו בבית כמה פעמים, טיפלתי בכמה עניינים אישיים שהיו לו, חטפתי המון סטירות. זאת זכות מהקב"ה להיות קרוב לאדם כזה".

יועץ צעיר // בשנת 2001, בגיל 38, הצטרף לשירות המדינה ומונה ליועץ משפטי במשרד העבודה הרווחה, תחת השר שלמה בניזרי. "בוועדת המכרזים שבחרה אותי שאלו אם אני לא צעיר מדי לתפקיד כזה. אמרתי שאני מסכים שאני צעיר ואני מסכים שזאת בעיה, אבל אני מתחייב לעבוד עליה בכל יום קצת. כיום, אחרי עשרים שנה, אני יכול לומר שפתרתי אותה לגמרי".

מילה בסלע // אחרי שנתיים פוצל משרד העבודה והרווחה. בהתאם לכך הפך ליועץ המשפטי של משרד התמ"ת, שם עבד עד תחילת שנת 2007. שנתיים קודם לכן, לאחר הגירוש מגוש קטיף, קיבל הצעה מיונתן בשיא, מנהל מנהלת סל"ע, להחליף אותו בתפקיד וסירב. אחרי שתוכנית ההתכנסות ירדה מהפרק קיבל הצעה נוספת להיות משנה למנכ"ל שכבר הוחלף, והוא החליט לקבל על עצמו את התפקיד. עד 2010 עבד שם והיה אחראי על הפיצויים למגורשי גוש קטיף. "השתדלנו לעזור במה שאפשר".

בנו עליו // אחד האנשים בוועדה המיוחדת של מנהלת סל"ע היה רו"ח עזרא ערוסי, שבין שלל תפקידיו היה דירקטור בחברת משהב. "הוא אמר לי שמחפשים מנכ"ל, אמרתי לו שאני רוצה להישאר עובד ציבור. הוא ביקש ממני להגיע בכל זאת לריאיון. 'מה אכפת לך שיכירו אותך?'. באתי לוועדת האיתור, הכירו אותי. התניתי את הסכמתי בכך שאני בא לתקופה של בין שלוש לחמש שנים וחוזר לממשלה. בפועל הייתי שם חמש וחצי שנים". בתקופתו נבנו לא מעט פרויקטים ביהודה ושומרון. "בנינו שכונה בכרמי צור, עסקנו הרבה בפינוי־בינוי ובתמ"א 38. היינו מהחברות המובילות בתחומים הללו. בפרויקט של נחלים היינו הראשונים שבנינו מגדל עם מרפסת סוכה בכל דירה".

מפעל חסד // בסוף 2015 עזב את משהב והתמודד על ראשות משרד האכיפה והגבייה, תחת משרד המשפטים, שם שימש מנכ"ל עד הקיץ האחרון. "בתקופתי קבענו את העיקרון שההוצאה לפועל היא ארגון החסד הכי גדול במדינת ישראל. אנחנו עושים חסד עם אנשים, גם כשאנחנו עוזרים להם לפרוס את החוב שלהם בהליך של חדלות פירעון, גם כשאנחנו עוזרים להם לשלם את החוב שלהם וכמובן שאנחנו עוזרים לזוכי מזונות ומשכירי דירה לקבל את המגיע להם. כל זה – חסד. החזון שלנו היה שכל חייב ישלם את חובו. המעמד של הרשות מאוד התחזק בשנים האלה".

מינוי אישי // עם כניסתה של איילת שקד לתפקיד שרת הפנים, שלמה מור־יוסף שהיה מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה סיים את תפקידו והוא מונה למחליפו. "מדובר בתפקיד שהוא מינוי אישי של השרה. מוניתי לארבע שנים, שאותן ניתן להאריך לארבע שנים נוספות".

משמר הגבול האמיתי // "כמו שאמרתי לאנשי רשות האכיפה והגבייה שהם ארגון חסד, כאן אני אומר לאנשי רשות האוכלוסין שהם משמר הגבול האמיתי. היום הגבול הוא לא רק הגדר הפיזית אלא הגבול המשפטי. שאנשים יידעו שאם הם לא צריכים להיות פה והם בכל זאת ייכנסו, נדאג להוציא אותם. בעיקר ההגירה הבלתי חוקית, שכל העולם המערבי מתמודד איתה. יש מדינות שכבר הפסידו את הקרב, אבל אנחנו לא מתייאשים. מדיניות ההגירה של מדינת ישראל אומרת שזאת מדינת היהודים, רק הזכאים על פי חוק השבות רשאים לגור כאן, למעט חריגים".

קרב על הצביון // "אנחנו בעד שרק מיעוט החריגים יהיו כאן. כמו עובדים זרים לתקופות זמניות לסיעוד, חקלאות ובניין. מול השאר, זה קרב קשה מאוד שאנחנו צריכים לנהל ברגישות, עם המון נחישות. המעשים שלנו כיום יקבעו את הצביון של מדינת ישראל. בית המשפט העליון רואה בכל פעם את המקרה שלפניו, ותמיד זה אדם מסכן מול המערכת הענקית. התפקיד שלנו הוא שלא יירך לבנו ולעמוד על העקרונות שלנו. השרה שקד נותנת גיבוי מלא לעמדות שלנו ויש גם הצלחות".

כוורת סרוגה // לא סוד הוא שהשרה שקד הקיפה את עצמה בכוורת של סרוגים. "כנראה כמו ראש הממשלה הקודם, יש לה טעם טוב. ברור שיותר קל לי לשרת מדיניות שאני מאמין בה באופן אישי. גם אם היה אחרת, הדמוקרטיה היא שלטון נבחרי הציבור, לא שלטון הפקידים".

החצי השני // רונית. השניים גרו באותו רחוב בירושלים והיו יחד בבני עקיבא מגיל עשר. חברים מאז שנה אחרי הצבא. נשואים באושר כבר 34 שנים. "כשיצאנו לדייט, לא הייתי צריך לשאול אותה מה היא עשתה, הכרתי אותה כבר 15 שנה לפני כן".

הנחת // שישה ילדים, מתוכם שלושת הגדולים נשואים. טל (32) עורכת לשון, שי (30) מהנדס באינטל, שחר (28) מתמחה במשפטים, חן (24) לומדת הנדסת חשמל במכללת עזריאלי והתאומים איתן ונעם (22), בייני"שים בשירות פעיל.

אם זה לא היה המסלול // "היו לי שני חלומות ילדות. אחד היה להיות נהג באוטו זבל, זה כבר לא יקרה. השני הוא להיות מזכיר הממשלה".

במגרש הביתי

בוקר טוב // שעת ההשכמה תלויה בנץ החמה. בקיץ מתפלל במניין של שש ואז מגיע לעבודה. בערב חוזר הביתה ולומד דף יומי עם אשתו. "התחלנו בסבב האחרון. עד היום כבר שנתיים לא פספסנו דף אחד. חוויה מעניינת ללמוד עם מישהי שזה המפגש הראשון שלה עם הגמרא".

פלייליסט // לא טיפוס מוזיקלי. "הנהג שם כאן 88 ואני מתחבר לזה בסדר גמור".

השבת שלי // "אני מבשל את השבת, משתדלים שתמיד יהיו אורחים. אם לא הילדים הנשואים אז חברים מהיישוב. זמן לקרוא וללמוד קצת יותר מהרגיל".

דמויות מופת // הרב עובדיה יוסף זצ"ל. "דמות היסטורית, הוא חלק מההיסטוריה של עם ישראל". הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל. "אומנם לא זכיתי ללמוד אצלו, אבל ישבתי כמה שורות מאחוריו בבית הכנסת וראיתי איך אדם גדול מתנהג. הרבה פעמים אני חושב איך הוא היה מתנהג בסיטואציה מסוימת ומה ללמוד ממנו".

מפחיד אותי // "שום דבר".

משאלה // "להצליח לעשות את מה שנשלחתי לעשות".

כשאהיה גדול // "אני מקווה שכל עוד יהיה לי כוח, אמשיך לעבוד בתפקידים ציבוריים".

yosefpr@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו