את מי בכלל מעניינת הפקת הלקחים מהרצח? עצרת זיכרון ליצחק רבין
את מי בכלל מעניינת הפקת הלקחים מהרצח? עצרת זיכרון ליצחק רבין צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

זכריה שכחוני היה חבר מועצה אלמוני ביישוב אלמוני לא פחות, וייתכן שהיה נשאר אלמוני לנצח אלמלא הודיע בראשית חודש מרחשוון שהשנה הוא לא מתכוון להשתתף בטקס הזיכרון השנתי ליצחק רבין. "מי שלא מכבד אותי, אני לא מכבד אותו", כתב שכחוני בפוסט נוקב שקיבל ארבעה לייקים ותגובה אחת, שבה תייג שכחוני את נשיא המדינה, ראש הממשלה, כל חברי הכנסת והמון עיתונאים, כולל העורך הראשי של המקומון הנפוץ ביישובו הנפיץ.

"חבר המועצה שכחוני – תתבייש!" ענה לו ראש המועצה בפוסט זועם, "אני מודיע לך בזאת שאתה מפוטר לאלתר מכל תפקידיך בקואליציה, פשיסט!". אומנם בהמשך נאלץ ראש המועצה לחזור בו, שכן התברר במפתיע ששכחוני הוא בכלל חבר אופוזיציה מכיוון שראש המועצה סירב בזמנו למנות אותו למחזיק התיק לענייני עניינים בלתי מעניינים במועצה.

שכחוני לא באמת היה פשיסט, אלא פשוט אידיאולוג בעל מצפון שביקש למחות נמרצות נגד העוול המוסרי שנגרם מכך שמארגני טקס הזיכרון היישובי לרבין תכננו להושיב אותו בשורה השלישית מימין, כשידוע לכול שהוא בכלל איש שמאל שיושב תמיד במרכז ורק בשורה הראשונה. "משורה משחרר רק המוות", נשבע חבר המועצה הנחוש, אלא שבינתיים התרחשה תפנית מפתיעה בעלילה: אחד העיתונאים שתויג בפוסט של שכחוני קרא את דבריו וביקש להעלות אותו לשידור בתוכנית הרדיו הפופולרית שלו, למען יראה עם ישראל ויידע כמה נמוך מוכנים לרדת אנשי הימין הקיצוני.

שכחוני לא ידע את נפשו מרוב אושר. "אני לא איש ימין, הערכתי מאוד את רבין", הוא אמר למראיין המאוכזב, "אבל כשמחרימים אותי – אני מחזיר מנה אחת אפיים".

"אתה מתכוון לכך ששרי הקואליציה החרימו לפני שבוע את טקס הזיכרון לגנדי?" ניסה העיתונאי ללחוץ.

"מי?"

"רחבעם זאבי".

"בדיוק", אמר שכחוני תוך שהוא מנסה לעשות גוגל כדי לבדוק במי מדובר.

"הנה כי כן", סיכם העיתונאי את הריאיון כדי שאף אחד ממאזיניו לא יחמיץ את המסר, "בעוד אנחנו מדברים על ריפוי ואיחוי, רוחו הרעה של הימין הביביסטי ממשיכה להרעיל את האווירה ולסכן את הדמוקרטיה".

"נכון מאוד", אמר שכחוני וביקש להוסיף משפט חריף על ראש המועצה, אבל המראיין אמר שנגמר להם הזמן.

אין מה להשוות

התגובות לריאיון השערורייתי לא איחרו להגיע. שרים וחברי כנסת הביעו שאט נפש, נפתלי בנט בכה על צווארי מרב מיכאלי ואלעזר שטרן קיבל מיאיר לפיד הוראה מפורשת לנעול את עצמו בחדר ולהקפיד לסתום את הפה. "נחכה שהסערה תחלוף", אמר לו לפיד, "ואז תוכל להמשיך להגיד כמה שטויות שתרצה, בדיוק כמוני".

במקביל התכנסה הוועדה העליונה להנצחת שלטונם של היפים והנכונים, המכונה גם "בכל שנה בסתיו", מכיוון שהיא מתכנסת תמיד לקראת יום השנה לרצח רבין. "השנה יש שלושה שבועות שלמים בין יום השנה הממלכתי בי"ב במרחשוון ליום הזיכרון האמיתי בארבעה בנובמבר", כתבו חברי הוועדה, "מה שמותיר לנו די והותר זמן להזכיר לציבור מי רצח (ביבי), מי נרצח (השלום), מי הסית (הרבנים) ולמה אסור לתת לימנים זכות דיבור באמצעי התקשורת".

הוועדה התייחסה כמובן גם לאירועים האקטואליים. "מי שמעז להשוות בין רבין לגנדי מוכיח שהוא לא למד כלום ולא שכח כלום, ביטוי שאנחנו לא לגמרי סגורים על ההיגיון הפנימי שלו אבל בכל זאת חוזרים עליו כבר 26 שנה", הוסיפו החברים, "הרי רבין וגנדי הם שני הפכים גמורים: רבין היה בפלמ"ח, גנדי היה סתם פלמ"חניק; רבין היה רמטכ"ל הניצחון המזהיר של מלחמת ששת הימים, גנדי היה אלוף פיקוד המרכז במלחמה ההיא שהביאה עלינו את הכיבוש; רבין ירה על אלטלנה, גנדי לא נקף אצבע נגד יהודים; את רבין רצח יהודי וזה נורא, את גנדי רצח ערבי וזה טבעי; וחוץ מזה גנדי תמך בטרנספר ויש עדויות של נשים שטוענות שהוא הטריד אותן מינית. יותר מזה?"

על השאלה האם צריך להחרים את האזכרה לשמעון פרס, לאחר שהתברר שגם הוא לכאורה הטריד מינית, ענו חברי הוועדה שמדובר בפרובוקציה מכוונת של אויבי השלום. שהרי פרס כבר אינו בין החיים ולא יכול להגיב, לא כמו גנדי שאומנם גם הוא כבר לא יכול להגיב אבל הוא היה ימני אז ברור שהוא אשם. מה עוד שאילנה דיין בכבודה ובעצמה הרשיעה את גנדי בתוכנית הטלוויזיה שלה, אז מה בכלל יש פה להוסיף.

את מי זה מעניין

"צריך פעם אחת ולתמיד להבחין בין טוב לרע", קבעו חברי הוועדה, "ימין זה רע, שמאל זה טוב. לקרוא לרבין בוגד זו הסתה, להגיד אותו דבר על נתניהו זה אומץ. גרעינים תורניים בערים מעורבות זה אפרטהייד, מסתננים לא חוקיים בדרום תל אביב זה הומניזם. כשביבי סוגר עסקת צוללות עם גרמניה זו שחיתות, כשבנט מבקש ממרקל עוד צוללות זו אחריות וממלכתיות. מה לא ברור פה?"

"אנחנו נגד הטרדה מינית", הסבירה הוועדה, "אבל לא תמיד כשמישהי מתלוננת צריך לקחת ממנה גרסה, אפשר גם סתם לגרוס אותה. "גם נפתלי השני, ההוא שנתנו לו להיות ראש הממשלה, הוא עכשיו משלנו, וגם אלעזר שטרן שפשוט נולד להיות יו"ר הסוכנות כדי שאלי אבידר יוכל לעבור מתפקיד השר לענייני כלום לתפקיד השר לענייני כלום מישהו יודע מה בכלל עושים במשרד לעניינים אסטרטגיים, אחרת הוא עוד עלול להצביע נגד התקציב והממשלה עלולה בטעות ליפול, וזה כבר באמת יהיה כמו לרצוח את יצחק בפעם המי יודע כמה. נכון, שטרן עשה טעות, הוא היה צריך לשמור על הפה הגדול שלו. אבל חוץ מזה מה הוא כבר עשה, ומה זה לעומת השמירה על האיחוי, הריפוי והגיבוי?"

הוועדה הגישה את מסקנותיה שלפיהן דווקא בימים אלה חשוב לחתור לאחדות ולפיוס, ועל כן מי שלא תומך בממשלה פוגע באחדות וצריך להחרים אותו. גם יאיר לפיד, בעוד אחת מאבחנותיו המופלאות, קבע שמי שמתנגד לממשלה מתנגד למעשה לדרכו של רבין, מה שאומר שהוא אנטישמי.

"בושה וחרפה שהימין מחרים את רבין", חזרו ואמרו העיתונאים שהם ממש לא שופרות ואף אחד לא מתדרך אותם, רק במקרה הם אומרים כל הזמן בדיוק אותו דבר. כמה דוברים ימניים ניסו לומר שהם ממש לא מחרימים, להפך, השמאל הוא זה שמחרים את גנדי ואת נתניהו, אבל אף אחד לא ממש שמע כי איכשהו, ממש במקרה, על כל דובר ימני באולפנים היו שלושה שמאלנים שהתנפלו עליו.

וכך, לאחר שנים ארוכות של שנאה והסתה של אתם יודעים מי, חזרה השפיות למדינה. נאומים נישאו, האשמות הוטחו, וגם זכריה שכחוני בכבודו ובעצמו הגיע לטקס לאחר שראש המועצה מינה אותו לממלא מקום מחזיק תיק העיון בעניינים מעניינים שאינם ממין העניין המעניין מעיינות ביום מעונן. רק זיכרון רבין והשאלה האם באמת הפקנו לקחים מהרצח הנורא נותרו בפינה גם השנה. אבל באמת, את מי זה מעניין.

dvirbe7@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו