אלעזר שטרן
אלעזר שטרן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תמר (שם בדוי) עובדת בחברה גדולה במרכז הארץ. לפני כשלוש שנים הבחינה ביחס לא ראוי של מעסיקה כלפי חברתה לצוות.

"ראיתי איך הוא מדבר אליה לא יפה, זורק מילים לא במקום, מתקרב, שולח מבטים לא נעימים. החברה שלי פשוט הייתה אומללה, מסכנה. באותו זמן היא הייתה במקום חלש בחיים שלה והוא פשוט מצא טרף קל וניצל את הסיטואציה".

ההטרדות כלפי חברתה הלכו והחמירו ותמר לא יכלה יותר לעמוד מנגד והחליטה לעשות מעשה. "אחרי שדיברתי איתה והבנתי שהיא במצב נפשי קשה ואין מצב שתתלונן עליו, החלטתי שאני אהיה פה בשבילה. בגלל שגם אני עובדת איתו פחדתי לרשום את השם המלא שלי בתלונה. ניסחתי מכתב מפורט שמתאר את הפגיעה ואת מסכת ההתעללות בה והנחתי על השולחן של המנכ"ל".

את יודעת מה נעשה בעקבות הפנייה שלך?

"אין לי מושג. היה נראה שהוא טיפה נרגע. האמת שכמה חודשים אחר כך החברה שלי עזבה את מקום העבודה בגלל מעבר דירה, אבל אותו מנהל המשיך בהתנהגות הבלתי אפשרית והמטרידה שלו גם עם אחרות".

את שלמה עם הדרך שבה הגשת את התלונה, בלי להיחשף בעצמך?

"באותו שלב לא הייתה לי ברירה אחרת. אם הייתי מגישה תלונה בשמי הוא היה מתנקם בי ואפילו הייתי מוצאת את עצמי בלי פרנסה. זו מילה מול מילה ואף אחד מהחברים לצוות לא היה מסכן את עצמו בשביל לעזור לי. מצד שני, לא יכולתי לשתוק כי ראיתי את המצב הקשה של החברה שלי. היום אני חושבת שאני מספיק חזקה כדי להתלונן בלי להסתיר את הזהות שלי. עם כל הכבוד לפוגע הוא זה שצריך להרגיש לא נעים מההתנהגות שלו ולא אני", היא מחייכת.

סוגיית התלונות האנונימיות והיחס הראוי כלפיהן עלתה השבוע לכותרות כאשר שר המודיעין אלעזר שטרן אמר במהלך ריאיון עם גולן יוכפז וענת דוידוב בתחנת הרדיו fm103 כי בימיו כראש אכ"א בצה"ל גרס תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות שהגיעו לשולחנו. "קיבלתי תלונות", אמר בשידור והוסיף: "המגרסה עבדה מהר מאוד". בהמשך נשאל שוב האם גרס תלונות אנונימיות והשיב: "כן, חד משמעית. אני עודדתי בנות, חיילות, מפקדות, להתלונן. הלוואי והייתי יכול לאפשר שכל אחד יכתוב מכתב אנונימי, אבל אני חושב שהנזק גם אם מדי פעם יהיו יתרונות למכתבים אנונימיים, הנזק התרבותי הוא הרבה יותר גדול מהרווחים פה ושם". השר שטרן הוסיף ואמר נחרצות: "אנשים שיש להם דברים להגיד על אחרים צריכים לדבר גלויות. אסור לתת יד לתרבות האנונימיות על חשבון עידוד התלונה על מה שבאמת נעשה", הסביר את שיטתו. דברי השר שטרן עוררו סערה ציבורית גדולה. יצוין כי בימים אלו התמודד השר על תפקיד ראש הסוכנות היהודית, אך בעקבות התגובות החריפות לדבריו הודיע השר שטרן - יממה בלבד לפני שאמור היה להתייצב בפני הוועדה לבחירת ראש הסוכנות היהודית - כי הוא פורש מההתמודדות לתפקיד. "באווירה שנוצרה איני מוצא לנכון להעמיד את עצמי כרגע לבחירה לראשות הסוכנות היהודית", פרסם שטרן.

כלי לבירור תלונות נוספות

הריאיון המדובר עם השר שטרן ברדיו fm103 התקיים על רקע תלונה אנונימית נגד מינויו של ראש השב"כ שהונחה על שולחנה של ועדת גולדברג לאישור מינויי בכירים. למרות תשומת הלב הרבה שמשכה התלונה בסיקור שקיבלה, לבסוף אישרה הוועדה פה אחד את מינוי ראש השב"כ רונן בר. בפעולתה זו העבירה הוועדה מסר כי אין להתייחס לתלונה אנונימית נגד מועמד לתפקיד.

יו"ר מועצת ארגוני הנשים אושרית סטבון מבהירה כבר בראשית דבריה כי "כל תלונה ראוי שתיבדק לגופה בין אם היא אנונימית ובין אם היא גלויה", אך גם מסייגת: "יחד עם זאת, ראוי להתייחס לכל תלונה כאל חשד בלבד, וככזאת קיימת חזקת החפות לכל אדם עד שיוכרע אחרת. כך לעניות דעתי יצומצמו וימוזערו תלונות השווא ובפרט אלה שמטרתן לעיתים לסכל באמצעים פסולים מועמדות של אדם לתפקיד ציבורי מסוים".

למעשה החשש מתלונה אנונימית הוא שהיא יכולה להגיע ממניע פסול ולעיתים מרצון לחיסול חשבונות?

"במציאות כזו אני רואה תופעה בזויה שצריך להילחם בה, מהסיבה הברורה שהיא עושה עוול ומכפישה שלא ביושר את שמו של אדם שעמל עליו כל חייו ופוגעת בהתקדמותו באמצעים פסולים. אבל היא פוגעת גם באמינות של המתלוננות האחרות שתלונתן נתקלת לעיתים בספקנות ובהסתייגות שבגללן לעיתים נשים נמנעות מלהתלונן", היא מתריעה.

גם יו"ר נעמת חגית פאר מאמינה כי יש להתייחס בכובד ראש לכל תלונה באשר היא, בין אם היא מוגשת בזהות גלויה ובין אם באופן אנונימי: "המסר הציבורי החד-משמעי שחייב לעבור הוא שאין ולא תהיה גריסת תלונות על הטרדות מיניות, הימים של טאטוא תלונות חלפו מן העולם. חשוב שנשים אמיצות תשמענה זאת בין אם החליטו לספר את סיפוריהן בגלוי ובין אם באופן אנונימי״.

יהודית שילת, מנהלת פורום תקנה, מתייחסת בספקנות מסוימת לתלונות אנונימיות ומשתפת כי גם בפורום שהיא עומדת בראשו תלונה אנונימית אינה זוכה לטיפול שמקבלת תלונה עם שם ופנים. "גם לפורום תקנה מגיעות תלונות אנונימיות. הרוב המוחלט של התלונות אצלנו מגיע עם שם של המתלונן וזהות ברורה, אבל מגיעות אלינו דרך אתר האינטרנט שלנו ובשיחות טלפון גם תלונות שהפונה לא מזדהה בהן, ולפעמים לא הנפגע עצמו הוא זה שפונה אלינו אלה מישהו אחר שיודע על פגיעה. הוא נוקט בשם הפוגע או נותן רמזים כבדים על זהותו. אבל אנחנו לא נותנים משקל לתלונה אנונימית. פורום תקנה לא מתייחס לתלונה אנונימית", היא אומרת ומיד מדגישה: "אבל גם לא משמיד אותה. אנחנו לא נותנים משקל לתלונה כזו אלא אם היא מחזקת משהו שכבר יש אצלנו על מישהו. לפעמים התלונה האנונימית נשמרת אצלנו ואחרי זמן מגיעה תלונה גלויה, ואז התלונה האנונימית מצטרפת לגיבוי של התלונה הגלויה ואנחנו מתחילים לעשות לגביה בירור רלוונטי. אנחנו לא חייבים לבדוק תלונות אנונימיות כמו שראש אכ"א היה חייב לבדוק תלונות אנונימיות על פי חוק", היא מחדדת.

שילת יוצאת נגד פעולה אקטיבית של השמדת תלונה באשר היא: "להשמיד תלונות אנונימיות זה פשוט להפסיד את היכולת להתמודד עם תלונה אחרת חשופה שהיא מילה כנגד מילה והרבה פעמים יוצרת קושי בקבלת הכרעה. בהחלט חשוב לשמור תלונות אנונימית. הן לא משפיעות לנו על התודעה אבל אנחנו יודעים על קיומן, וכשיש תלונה נוספת רלוונטית אנחנו פותחים את התלונה שקשורה לעניין".

למה בעצם לא להתייחס מלכתחילה לתלונה כזאת ברצינות? יכול להיות שהאדם שמאחורי המקלדת פשוט חושש להיחשף מסיבות שונות.

"בלי החשיפה הזאת אנחנו לא יכולים לנהל את הליך הבירור שלנו. הרבה פעמים מישהו שולח תלונה כזאת כי הוא רוצה לשחרר מעצמו איזה עול, ובהמשך הוא עובר תהליך עם עצמו ובסופו של דבר מגיע אלינו בפנים גלויות. היה מקרה של תלונה שמישהי שלחה לנו וכתבה בפירוש שהיא משאירה פרט שיאפשר לנו לחזור אליה בעתיד, אבל היא לא מוכנה שנחזור אליה אלא אם תהיה תלונה נוספת. כיבדנו את הבקשה שלה. אחרי שלוש שנים הגיעה תלונה על אותו אדם ואז חזרנו אליה והיא הייתה מוכנה לחשוף את עצמה ולשתף במקרה שלה. לכן כדאי וחשוב לשמור על תלונה אנונימית. היא יכולה לתרום ולעזור להכריע הכרעה צודקת".

כיצד אתם מתייחסים לתלונה אנונימית?

"לפי האופן שבו התלונה נשלחת אנחנו מזהים אם זה משהו אימפולסיבי, חסר, דל מבחינת נתונים, ואז אנחנו לא מתעסקים בה כי אין לזה סוף. אבל אם זה משהו יותר מפורט ואנחנו מבינים מתוך הדברים באיזה אזור נמצא האדם הפוגע, אם זה בתחום החינוך או אם מדובר בסמכות תורנית או עובד במקום עבודה מסוים יש לנו את הדרך שלנו להגיע לשם על מנת לעשות את הבירור. בסופו של דבר גם תלונה אנונימית יכולה לעיתים לשמש אותנו בחיפוש האמת", מסכמת שילת.

"אי אפשר להישאר אנונימיים ולכפות על אחרים לשתף פעולה"

עורכת הדין כנרת בראשי מטילה ספק בנוגע לערכה של תלונה ללא זהות. "מה זאת תלונה אנונימית? זה מכתב שנשלח למקור שמוסמך או לא מוסמך לחקור מקרה שעל פי הנטען בתלונה אירע. אין לך כלים. נותנים לך קצה חוט ואומרים תתחיל לחקור, וגם כשאתה רוצה להפעיל את הסמכויות שיש בידיך על מנת להתחיל לברר אתה נכנס לפלונטר כי צריך לבדוק ולברר אצל גורמים בסביבת המטריד לכאורה. עבירות מין על פי רוב זה מילה מול מילה", מסבירה בראשי את עיקר הקושי, "בתלונה אנונימית אתה לא יכול לחפש יומן, אתה לא יכול לברר אם האישה או הגבר לקחו טיפול פסיכולוגי. אתה לא יכול לעשות כלום כי אתה לא מכיר את המתלונן אז אתה הולך לסביבת האדם שהלינו עליו, כי רק מהסביבה אתה יכול איכשהו ללמוד ולקבל מעט מידע. אין לך דרך אחרת. ואתה אומר לסביבה 'הגיעה תלונה שכך וכך', ובאופן אוטומטי הסביבה חושבת לעצמה 'אם הנפגע בחר להישאר אנונימי - למה אני צריך לחשוף את עצמי ולהיכנס לקלחת הזאת?'. אילו עוד כלים יש? על סמך תלונה אנונימית ניקח את מכשיר הפלאפון של האדם שעל פי התלונה הוא הפוגע ונערוך חיפוש במכשיר? לצד זה שאנחנו רוצים למגר תופעות חמורות שכאלה - אנחנו מדינה דמוקרטית. אנחנו לא יכולים לחסל את הפרטיות של האנשים רק בגלל שמישהו החליט לשלוח תלונה אנונימית. כדי לפגוע בפרטיות של אדם אנחנו צריכים בסיס. מאיפה אני יודעת מה עומד מאחורי התלונה הזאת? לא בקלות כזאת אפשר להחריב לאדם את עולמו", קובעת עו"ד בראשי.

לפי דברייך אולי אלעזר שטרן צדק באמירה שלו שגרס תלונות אנונימיות?

"ממש לא. אין לו סמכות ולו הקלושה ביותר לגרוס תלונה. אני מבינה את הקושי שעומד בפניו, אבל כראש אכ"א אתה נדרש לעשות ולהגיד: 'עשיתי את המוטל עליי. לקחתי, ניסיתי, חקרתי, בדקתי'. בכל זאת יש לו כלים יותר רחבים ממורה בבית ספר, למשל. לפחות אל תגרוס תלונה באופן אוטומטי, קודם תברר ככל יכולתך כדי שתאמר 'גרסתי את התלונה אחרי שניסיתי להגיע לחקר האמת וראיתי שזה בלתי אפשרי', זה אולי לגיטימי. לפחות תעשה איזשהו אקט של בירור, איזשהו רצון כן לברר את העניין. ככה הייתי מצפה שינהג כל מי שמתעסק בנושא כואב ורגיש כזה ויש לו סמכויות חקירה", היא אומרת. "אתה בכל זאת ראש אכ"א. לא הייתי מצפה מוועד הבית שלי להפוך עולמות כי איזה מישהו שם לו בתיבת דואר פתק עם תלונה בלי שם, אבל יש הבדל מאוד גדול בין הדברים. אדם בתפקיד כזה יש לו סמכויות, יש לו יותר כלים והוא יכול לעשות לפחות בדיקה ראשונית של הדברים".

בד בבד מצביעה עו"ד בראשי על הסכנות הטמונות בתלונה אנונימית: "תלונה אנונימית יכולה להיות כלי לסיכול ממוקד של אנשים בלי סיבה. זה יכול להיות כלי לנקם או לסגירת חשבונות, ולכן יש להתייחס אליה בזהירות מרבית. היום אנחנו בעידן אחר לגמרי מאשר לפני כמה עשורים. את יכולה להתלונן ולבקש את ההגנה שלך. יש היום כלים אפקטיביים להגן על המתלונן או המתלוננת. יש חוק זכויות נפגעי עבירה. אנחנו במציאות אחרת לגמרי משנות ה־80 וה־90. אנחנו נמצאים במציאות שבה נשים מעזות אפילו לכתוב על הטרדה בטוויטר ובפייסבוק ולהתראיין בפנים גלויות ולצאת נגד בכירים ומפורסמים. אני חושבת שתחילת המסע הזה היה בתיק איציק מרדכי והבום הרציני היה בפרשת קצב, ואי אפשר להתעלם מהאפקט הזה. אבל אסור לנצל את האפקט הזה לרעה".

לשיטתך לא כדאי להגיש תלונה אנונימית?

"יכולים להיות מקרים שיש נסיבות מסביב שאישה לא יכולה לחשוף את עצמה ותגיד 'אני רק צריכה להפנות את הזרקור לאיזו נקודה מסוימת ומשם הם כבר יסללו את הדרך לאמת'. אבל באופן כללי, אישה לא יכולה להסתתר מאחורי תלונה אנונימית ולשלוח צוות חוקרים לאנשים אחרים מסביב וככה להעמיד אחרים שלא בחרו בכך לשתף פעולה בחקירה. זה לא דבר פשוט, ואם את בחרת שלא לעשות את זה בפנים גלויות אין סיבה בעולם שתעמידי אחרים במצב כזה בניגוד לרצונם. ברגע שאת מגישה תלונה אנונימית החקירה דורשת לפתוח גזרה, להתחיל לדבר עם אנשים בסביבת הפוגע, ומי שמך להחליט על אנשים אחרים? החלטת שאת רוצה להישאר אנונימית ואת כופה על אחרים לשתף פעולה?" היא קובלת ומבקשת לציין כי "אני מדברת בלשון נקבה, אבל כמובן זה לא רק נשים אלא יש גם גברים מוטרדים. אי אפשר לומר אני קורבן עבירה ואני לא אחשוף את עצמי אבל אני אגרום לאחרים להישאב לזה ולשתף פעולה. מה בנוגע לאנשים אחרים שעלולים לשלם מחיר או שהמשפחה שלהם הולכת לעבור טלטלה? הם הולכים להיות חלק מתיק שהם לא תכננו בכלל, אבל היא ממשיכה להסתתר. זה נושא מורכב. אי אפשר להסתכל על הדברים רק מתוך הזווית של למה המתלוננת לא רוצה להיחשף, יש כאן עוד גורמים שחייבים להילקח בחשבון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו