נציגות פורום נשות האברכים בפגישה עם יו"ר סיעת ימינה, ח"כ אורבך
נציגות פורום נשות האברכים בפגישה עם יו"ר סיעת ימינה, ח"כ אורבך ללא קרדיט צילום

במעצמה הפמיניסטית ישראל, זו שבה כל שיהוק של אישיות ציבורית חייב לכלול מושגים כמו "שוויון מגדרי" או "העצמת נשים", זו שבה כל מי שיפקפק במינוי אישה לתפקיד בכיר ייהפך לגל של עצמות תחת שבט לשונן של ארגוני הנשים, מתרחשת בימים אלו אפליה כלכלית דרקונית במיוחד של מאות נשים על רקע בחירתן האידיאולוגית באורח חיים מסוים. אבל, כמה מפתיע, ההתרחשות הזאת לא מעניינת אף אחד, וגם לא אף אחת. גזירות ליברמן בנוגע לביטול הסבסוד במעונות למשפחות אברכים הפכו מאות אימהות לעומדות על סף התמוטטות כלכלית, אבל ארגוני הנשים לא טורחים אפילו לפהק משעמום. הנושא לא נמצא גם בתחתית סדר היום שלהם, הוא פשוט לא קיים.

לו היו אלו למצער חד־הוריות שצריכות באבחת גזירה לשלם פי שניים ושלושה למעונות הילדים, או לו היו נפגעות מגזירה כזו נשים שבחרו בקריירה ובמשרה מלאה על חשבון זמן האימהות וכעת תינגס משכורתן היפה לטובת הסידור לילדים, או אז הייתה הזעקה מרעידה את אמות הסיפים של אולפני החדשות והרשתות החברתיות היו קורסות תחת עומס הזעם. אבל את מי מעניינות בכלל נשים דתיות לאומיות, שבחירתן האידיאולוגית משונה ולא פופולרית – למסור את חייהן על הגדלת לימוד התורה בעם ישראל. למרבה האבסורד, אפילו במגזר שממנו הן באות אין מי שמרפד אותן במצע של תהילה והערצה, ונשים שיודעות לשאת קולן ברמה בעד לימוד תורה נשי נאלמות כשמדובר בחברותיהן למגדר שמוסרות את הנפש על לימוד התורה של כלל ישראל.

לפני כארבעה חודשים פורסמו גזירותיו החדשות של שר האוצר בנוגע לסבסוד תשלומי הורים למעונות. החרב כוונה באופן די ברור לפגוע במגזר החרדי, על הרוב המוחלט של לומדי התורה שבו. על פי מבחני התמיכה החדשים של משרד התמ"ת, בהוראת האוצר, לומדי תורה לא יזכו לסבסוד התשלום במעונות לילדיהם, וזאת במטרה הידועה של בני האור החרוצים לגאול את בני החושך הבטלנים מכבליהם התורניים ולהוציא אותם אל מעגל העבודה בישראל. אלא שלמרבה ההפתעה הוברר שגם במגזר הדתי־לאומי ישנם אברכים, משפחות שבהן הבעל משקיע את ימיו בלימוד תורה והאישה מפרנסת את הבית כחלק מהשליחות הרוחנית שלקחו עליהם בני הזוג. הקבוצה הזאת, אשר מונה מאות משפחות מישיבות הסדר, ישיבות גבוהות וכוללים מכל רחבי הארץ, מצאה עצמה מול שוקת שבורה וללא מענה מאף גורם פוליטי או ציבורי. נשות האברכים החלו להתאגד לפני מספר חודשים, כשהבינו כי חשבון הבנק שלהן עומד לחוות צונאמי כלכלי, והקימו את פורום 'תורתן אומנותן', שבו חברות כיום נציגות מכארבעים מוסדות תורניים של הציונות הדתית מכל רחבי הארץ.

"בהתחלה אמרו לנו: אל תתייחסו, זה לא יקרה", אומרת מוריה כהן מפורום 'תורתן אומנותן', אשת אברך ואם לשלושה מבית אל. "אבל אז שילמנו מחיר מלא למעונות חודש ועוד חודש. אף אחד לא מדבר על זה. לא בתוך הישיבות, לא נבחרי ציבור, לא שומעים מאף אחד: אנחנו איתכן, נעזור לכן". אם פורטים את מצבן של נשות האברכים לפרוטות, מתברר שדין פרוטה כדין אלפייה: מהמשכורות המצומקות ממילא שלהן, רובן נשים צעירות ורובן במשרות שיאפשרו להן לגדל את הילדים, ננגסים אלפי שקלים נוספים מדי חודש לטובת תשלום מלא למעונות, שאליהם בדרך כלל שולחות האימהות הללו יותר מילד אחד. "אני שילמתי 2,700 שקלים לחודש", מספרת נעמה מושקוביץ, חברת הפורום גם היא, "חברה שלי, אמא לתאומות בנות שנה, שילמה 5,500 שקלים לחודש", היא מסברת את האוזן ביחס למשמעות של ביטול הסבסוד בחודשיים האחרונים. "מי ששילמה עד היום בין 800 ל־1,500 שקלים לילד", מוסיפה כהן, "משלמת עכשיו 2,100 על פעוט בוגר, ועל תינוק 2,800 שקלים". היא עצמה משלמת בחודשיים האחרונים לא פחות מ־3,200 שקלים למעון מתוך משכורת של 4,500 שקלים, מה שמותיר לה מאות שקלים בלבד לשאר צורכי המחייה הבסיסיים של הבית. "הרבה נשים בקבוצה שלנו נמצאות ממש בלחץ אטומי בכל חודש כשמגיעה תקופת התשלום", מספרת כהן, "יש כאלה ששוקלות להוציא את הילדים מהמעונות, לעזוב את העבודה ולחזור הביתה. נשים חיות בטירוף. כל חודש מחדש הן בוכות איך יסתדרו. אז נכון שיש ניסים, ופה יש איזו דודה שנזכרת בך, אבל אי אפשר להחזיק כך מעמד שנה שלמה".

"מי שייפגע הם לא הגברים"

כדי לחדד את הדברים, צריך להבין בדיוק את המהלך של ליברמן: אם עד היום מבחני התמיכה לסבסוד התשלום למעונות הסתפקו בכך שהאם עובדת או לומדת מינימום של 24 שעות, מתוך מטרה לעודד אימהות לצאת לעבוד (סוגיה בפני עצמה), כעת דורש ליברמן ששני בני הזוג יהיו חלק ממעגל העבודה או במסלול הכשרה מקצועית שתכניס אותם בעתיד למעגל הזה. במבחנים הקודמים ניתנה תמיכה גם אם רק הבעל עבד או למד בהיקף של 24 שעות, ומסלולי ההכשרה המקצועית שבגינם ניתנה ההנחה כללו גם לימוד תורה בישיבה או בכולל. במבחנים החדשים הסעיף הזה פשוט נעלם, וכעת הן הבעל והן האישה מחויבים לעבוד או ללמוד מקצוע בהיקף מינימלי של 24 שעות. מסלול רבנות או דיינות, שמעניק בסופו תעודה רשמית של הרבנות הראשית, לא נחשב בעיני ליברמן ל"הכשרה מקצועית" רצינית דיה כדי לזכות בתמיכה. בעיניו, תלמיד במסלול כזה דינו כמובטל שאינו עושה דבר. במילים אחרות: אישה במדינת ישראל שבחרה לתמוך בבעל שלומד תורה מופלית כלכלית ולא זוכה להנחות שמקבלת כל אם עובדת, לא משנה כמה שעות תקדיש לצורך יציאה לעבודה. "על זה הצעקה שלנו", אומרת כהן, "שהבעלים שלנו הולכים ללמוד רבנות ודיינות, ובגלל זה אנחנו צריכות לשלם שנה שלמה מחיר מלא במעונות".

בתנועת האישה הדתית 'אמונה' לא התרגשו מהטענות שהבאנו בפניהם בשם קבוצת הנשים הדתיות. שם הסבירו במתינות שכרגע לאף הורה אין דרגה, או שיש דרגה זמנית, עד שההנחיות החדשות ייקבעו וייכנסו לתוקף. כרגע, הסבירו שם, כל ההורים בישראל משלמים מחיר מלא למעונות המפוקחים. "לכשיגיעו הנחיות ממשרד הכלכלה לגבי דרגות אברכים, נוכל להתייחס. כרגע אין הבדל בין המשפחות השונות", נמסר מ'אמונה', "זה לא באופק. טרם התקבלו הנחיות, זה אפילו לא בתכנון".

בפורום 'תורתן אומנותן' לא ידעו אם להשתומם או להתקומם מהתגובה הזאת. נכון, הן מודות, כרגע אין דרגות לאף הורה וכולם משלמים מחיר מלא עד לקביעת הדרגות, תהליך שהוקפא בחודשיים בגלל הלחצים שהופעלו על ליברמן בנוגע לסעיף האברכים. אבל ההבדל נעוץ בחודש הבא, שממנו אמורה להתחיל הרפורמה של ליברמן: אז ההורים יקבלו את הדרגה המגיעות להם ויזכו להנחות על פי מבחני התמיכה, והסכומים ששילמו בחודשיים הללו יוחזרו להם רטרואקטיבית. אנחנו, הן אומרות, נישאר בלי שום סעיף להיאחז בו במבחני התמיכה. גם נמשיך לשלם מחיר מלא ומפולפל של אלפי שקלים לחודש במעונות, וגם לא נקבל שום החזר על מה שכבר שילמנו. "זו היתממות", מתרעמת מושקוביץ, "מגוחך לומר שאנחנו לא מופלות כי זה עוד לא התחיל. הרי כל הבלגן והקפאת התהליך התחילו בגלל הסעיף של ביטול הסבסוד לאברכים". כהן המומה גם היא מהתגובה: "לכולם זו תהיה תקופה קצרה של התשלום המלא, ולנו זה לא יעזור כשייגמרו החודשיים האלה. כל השנה כולה נמשיך לשלם כך. זה דבר שכבר נקבע, הסעיף של לומדי תורה כבר ירד ממבחני התמיכה של השנה. הן מתעלמות מדבר שגלוי לציבור, גם בתקשורת וגם במבחנים של משרד התמ"ת. להתעלם מסעיף משמעותי שמכוון לקהל יעד גדול זה הזוי בעיניי, מקומם ביותר".

"בסוף מי שייפגע הם לא הגברים", מבהירה כהן, "הם ימשיכו בשליחות שלהם ללמוד תורה, השליחות שלקחנו על עצמנו כמשפחה למען הגדלת תורה בישראל. אנחנו רוצות שהם ימשיכו ללמוד. אנחנו נצטרך או לעזוב את העבודה ולהישאר עם הילדים בבית, או לקחת יותר עבודה ולא לראות את המשפחה בכלל, או לעבוד בעבודה שלא טובה לנו. זה הורס לנו, לא לגברים. אנחנו רוצות שהם ימשיכו ללמוד בכל מקרה". כהן מוסיפה כי על פי המבחנים החדשים הבעל יכול אומנם לעבוד בהיקף של 24 שעות ואז לזכות בתמיכה, "אבל היקף עבודה גדול שכזה לא יאפשר להם להשקיע בלימוד כמו שצריך".

באיגוד הישיבות הגבוהות הציוניות אומרים כי אין להם דרך לעזור לאברכים מבחינה כלכלית, שכן הישיבות עצמן מתמודדות כעת עם קיצוץ של 50 אחוזים בתקציבן. באיגוד ישיבות ההסדר הסתפקו במכתב חריף שנשלח בזמנו לראש הממשלה נפתלי בנט בדרישה לבטל את גזירת ליברמן נגד האברכים. בינתיים, אומרים שם, הם לא יודעים על שינויים במתווה ורק מקווים שביטול הסעיף המדובר לא ייצא לפועל.

מי שכן מטפל בנושא הוא יו"ר סיעת ימינה, חבר הכנסת ניר אורבך. בשיחה עם 'בשבע' הוא מספר כי הוא עומד בקשר רצוף וישיר עם איגוד ישיבות ההסדר, איגוד הישיבות הגבוהות הציוניות וועד הישיבות ועם שר האוצר ואנשיו בנוגע לפתרון הסוגיה. כרגע פועל אורבך בשני מישורים שאותם הוא מנסה לקדם. הראשון הוא הכנסת קריטריון נוסף לחריגים של התקנה, לפיו אברך ששירת בצבא עד מספר שנים אחורה כפי שייקבע, בדומה להטבות שניתנות בחוק חיילים משוחררים, יזכה להנחה במעונות. השני הוא תיקון תקנה שלפיה גם מי שנמצא במסלול דיינות או רבנות מגיל מסוים ועושה מבחנים של הרבנות הראשית ייהנה מהנחה במעונות.

יו"ר סיעת הציונות הדתית, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', טוען כי שינוי הקריטריונים שמובילים ליברמן ושותפיו בימינה נועד לפגוע בלומדי התורה, דתיים וחרדים, ולא יקדם שום תכלית של עידוד יציאה לעבודה. "נהפוך הוא. כתוצאה ממנו אברכים בישיבות גבוהות, בישיבות הסדר ובכוללים יצטרכו להוציא סכומים שאין להם וייקלעו למשבר כלכלי. הקריטריונים החדשים אינם תואמים את תכלית הסבסוד מלכתחילה, שנועד לעידוד יציאת נשים לעבודה, והוא נעשה כתוצאה מהשנאה של ליברמן ורבים משותפיו לקואליציה הזאת לכל מה שמריח ריח של יהדות". עוד הוא מציין ששינוי הקריטריונים בשלב מאוחר כל כך של השנה גורם לפגיעה בכל אזרחי ישראל. "התאריכים להגשת הבקשות והדיון בהן נדחו כך שעד היום אף משפחה בישראל אינה מקבלת הנחות וייקח עוד חודשים רבים שבהם כולם יצטרכו לשלם מחיר מלא עד שהבקשות יידונו לפי הקריטריונים החדשים".

ועד שמישהו באמת ירים את הכפפה ויחזיר לנשות האברכים את שוויון הזכויות הבסיסי המגיע להן, הן תמשכנה לקיים באופן המילולי ביותר את הצהרתו של דוד המלך: "טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף".

לנגב את האבק מהיהלום

אז מתי ביקרתם את ההורים בזמן האחרון? מתי פינקתם אותם בעוגה טובה? מתי ישבתם עם אבא לשיחת חברים, או יצאתם עם אמא לקפה? ומתי בפעם האחרונה צלצלתם לאבא ואמא לומר להם בוקר טוב? את השאלות הללו רובכם בוודאי כבר יודעים בעל פה, אחרי ששודרו אליכם בחצי השנה האחרונה מעל גלי האתר או הציצו אליכם משלטי החוצות ברחבי הארץ ומדפי העיתונים. התשובות הן כמובן עניינכם הפרטי, אבל יש כאלה ששיתפו את יוזם קמפיין כיבוד ההורים, יעקב הלפרין, בשינוי העמוק שהשאלות הללו חוללו בהם ובתשובות החדשות שכיום הם יכולים לתת.

"כבר חודשים רבים מאוד שלא ביקרתי אצל אמא שלי שתחיה", כתב אדם אחד להלפרין, "בתחילה בגלל הקורונה ובהמשך בגלל שחליתי. אמא בת 96, מתגוררת לבד עם מטפלת ביד אליהו, נותרה ללא קרוב ומודע שמגיע אליה, פשוט לבדה. הפרסום 'כבד את אביך ואת אמך' של רשת הלפרין נתן לי מכת חשמל ועורר אותי שמוכרח לבוא שינוי. ביום ראשון הבא אני נכנס לניתוח גדול והיה לי ברור שללא ברכת אמא, לא ייתכן ניתוח. אספתי הבוקר את עצמי ונסעתי לבקר אותה. היה נפלא, ב"ה. היא מאושרת. ברגע שחזרתי הביתה החלטתי שאכתוב לך כשותף בכיר להחלטה ולמעשה החשובים הללו, לבקר את אמא ולחבק אותה. תודה לך מקרב שני לבבות!"

אישה אחרת מספרת כי היא לא הייתה בקשר עם אמה כבר 16 (!) שנים. היא נשואה שמונה שנים, ומעולם אמה לא ביקרה בביתה. "בפסח האחרון, כשהיא ביקשה לבוא לבקר, בהתחלה רציתי להגיד ישר לא, ואז ראיתי את הקמפיין שלכם ועניתי לה בחיוב. היא באה לבקר בבית שלי בפעם הראשונה בחיים שלה. לא הייתה מאושרת ממנה בעולם כולו. אנשים שקרובים אליה סיפרו לי שהיא שבוע ריחפה באוויר, ולא הפסיקה לדבר ולהתלהב מהביקור הזה. זה לא שהקשר נהיה עכשיו קרוב וצמוד, אבל אני משתדלת לכבד, לעשות את מעט ההשתדלות שלי, וזוקפת את זה לזכותך".

משפחת הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין ובניו של הרב רפאל הלפרין ז"ל, ידעו היטב מהו כיבוד הורים. כשהאב היה נכנס לחדר, כל חבורת הבנים – שהיו כבר בעלי מעמד בפני עצמם, נעמדו לכבודו ביראת כבוד. אבל הבן יעקב הבין שאת הזכות הזאת צריך להנחיל גם לציבור הרחב. אחרי הקמפיין המצליח "לשון הרע לא מדבר אליי" שיזם אחיו דוד הלפרין, החל יעקב בקמפיין למצווה משלו – כאמור, כיבוד הורים. הקמפיין, שיצא לדרך בפסח של השנה שעברה והושקעו בו יותר ממיליון וחצי שקלים, כולל שילוט חוצות, פרסום בעיתונים ותשדירי רדיו. הרעיון נולד שנתיים קודם לכן, במסגרת שיעור של הרב שמואל רבינוביץ' שבו משתתף הלפרין. בערב ראש השנה דנו משתתפי השיעור על קבלה טובה, וכשהוא הציע קמפיין למען כיבוד הורים – כולם נענו. בסוף השיעור ניגש אל הלפרין בחור חרדי וסיפר כי כבר שלוש שנים הוא מסוכסך עם אמו ולא מדבר איתה. "אני מקבל על עצמי ממחר להתקשר אליה, אבל תעזור לי, אני לא יודע איך לעשות את זה". הלפרין נרתם למשימה ובמשך כמה חודשים ליווה את הבחור ביצירת הקשר עם האם. "היום הם זוג יונים של אמא ובן, משהו מדהים", הוא מספר.

בריאיון לרדיו קול ברמה סיפר הלפרין על התובנות שנולדו בו בעקבות האירוע הזה, ומנגד בעקבות סיטואציות שבהן ראה ילדים קטנים מזלזלים בהוריהם ומדברים אליהם בשאט נפש ממש. "פרסומת שבה ילד אומר לאמא 'את לא תחליטי עליי', או ילד שבא לאופטיקה ואמר לאמא שלו 'את לא תגידי לי'. אמרתי לעצמי, מה אני עם האופטיקה יכול לעשות טוב לעם ישראל? בחרתי בעשרת הדיברות, שם באותה עוצמה של לא תרצח ולא תגנוב כתוב גם כבד את אביך ואת אמך. זו המצווה היחידה חוץ משילוח הקן שמבטיחה אריכות ימים. זה גם משהו שאף אחד לא יכול להגיד לך שזו כפייה דתית או שהדוסים אומרים לך מה לעשות. זה משהו של כולם. צריך רק לקחת את היהלום הזה ולנגב ממנו את האבק".

ההצעות המעשיות של הלפרין בקמפיין שאלות התזכורת הן רק טריגר. הוא מבקש שכל אחד יבחר לעצמו את הדרך שנוחה ומתאימה לו לכבד את הוריו ולהתייחס אליהם, העיקר שתהיה מודעות לכך שהזמן המוקצב לקיום המצווה אינו חוזר. "איבדתי את אבא לפני תשע שנים, אמא נפטרה לפני חצי שנה מקורונה. אנחנו על זמן שאול, צריך לנצל כל דקה", הוא מבקש. "אל תחששו איך הם יגיבו, תתקשרו. תציעו עזרה עם קופת חולים או הקניות, תתקשרו לומר לילה טוב או חודש טוב, לא משנה מה". למרות שאינו חבר פעיל ברשתות החברתיות, הלפרין זכה כבר למאות ואלפי תגובות, כולל מחילונים. אנשים שפגשו אותו ברחוב, שלחו לו מכתבים או הודעות על הקמפיין שנגע בהם בעומק הנפש. אפילו נתן זהבי העצבני בדרך כלל העלה אותו על נס בתוכניתו ברדיו 103.

הקמפיין צפוי להימשך לפחות עוד חודש. מי יודע כמה עוד הורים בודדים ומבוגרים יזכו מכוחו לחיוך, טלפון או קשר חם ורציף יותר עם ילדיהם, כזה שיעניק אריכות ימים לא רק לילדים אלא גם להוריהם.

Hagitr72@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו