ישראל גנץ
ישראל גנץ צילום: דוברות בנימין

מועצת התכנון העליונה, זו שאמורה לאשר את בניית יחידות הדיור ביהודה ושומרון, עדיין לא מתכנסת וכתוצאה מכך קיימת למעשה הקפאת בנייה ביהודה ושומרון.

בראיון לערוץ 7 מבהיר ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, כי אם לא ייקבע מועד לכינוס המועצה צפויים ראשי ההתיישבות לצאת למאבק פומבי וציבורי בקרוב.

גנץ מציין כי מאז הוקמה הממשלה ועוד חודשים קודם לכן לא התכנסה המועצה, "משמעות הדבר היא שאלפי יחידות דיור לא נבנות. מתקיים שיח מול הממשלה ואני מניח שאם לא יהיו בימים הקרובים בשורות משמעותיות, כלומר קביעת מועד להתכנסות המועצה בטווח של שבוע עד שבוע וחצי, ניאלץ לחזור ולשבת מול משרד ראש הממשלה ואולי אף מעבר לזה".

על הסיבה שמביאה להשבתת מועצת התכנון, סיבה שנטען כי היא טכנית, אומר גנץ כי לא מתפקידם של אנשי ההתיישבות להיכנס לסוגיית הסיבות להשבתה, גם אם מדובר בסיבות מוצדקות כמו מאבקי ועדי עובדים וכיוצא באלה, "אבל אנחנו לא צריכים להיכנס לעניין הזה. בשורה התחתונה זו אחריותו של ראש המשלה לכנס את מועצת התכנון העליונה ואני מצפה ממנו שיפתור את כל הסיבות והעיכובים שמונעים את זה. הדבר באחריותו ובאחריותו בלבד".

ואולי הפקק הטכני שמונע את התכנסות המועצה נוח לראש הממשלה, שכן הוא מונע עימות פנימי בממשלה בין שמאל לימין? "לא נקבל פקק טכני. בעינינו האחריות מוטלת עליו. זו אחריותו שכל הבעיות הטכניות והלא טכניות ייפתרו. מבחינתנו יש זמן נקוב לדבר הזה ואני מאוד מקווה שהתוצאה תהיה התכנסות של המועצה וגם שההתכנסות תהיה משמעותית, כלומר שיהיה מדובר במספר משמעותי של יחידות דיור".

האם ישנו תאריך מוגדר שממנו והלאה ראשי ההתיישבות יחליטו שהסחבת מוגזמת והגיעה העת למהלכי מחאה משמעותיים? "אין עמדה מוסכמת מוחלטת, אבל אני מעריך שאם עד שבוע הבא לא יהיה מועד קבוע בטווח קרוב ניאלץ לעשות מעשה". מהו אותו מעשה שעליו מדבר גנץ? "זה מתחיל במחאה שיש לה הדרגתיות ואני מקווה שלא ניאלץ להגיע לזה ולא נצטרך להוציא אנשים לרחובות".

כזכור, בהתכנסותה האחרונה של המועצה, התכנסות שלא הגיעה לכדי אישור סופי, ניתנו המספרים של יחידות הדיור שיאושרו וביניהם בולטת בעליבותה ההסכמה של 14 יחידות דיור למועצת בנימין. בקרב אנשי ההתיישבות רווחה הטענה לפיה מועצת בנימין מופלית לרעה במיוחד כנקמה אישית פוליטית כלפי ישראל גנץ עצמו שכן הוא מקורב לנתניהו ולסמוטריץ'. על החיכוך הזה בין פוליטיקה להתיישבות אומר גנץ כי מספר זה של 14 יחידות דיור למועצת בנימין, הגדולה בישראל, לא יהיה מקובל עליו.

"זה לעג לרש. לא נוכל לשבת בחבוק ידיים אם זה יהיה המצב. מאז שהוחלט על המספרים הללו המציאות בשטח השתנתה ואנחנו מצפים לשינוי משמעותי", הוא אומר. האם השינוי במספרים בכלל אפשרי? גנץ משיב וקובע כי המספרים אינם במנדט המועצה אלא באחריותו של הדרג המדיני. "אין לזה כללים חוקיים. זה נתון אך ורק לשיקוליו של ראש הממשלה. 14 יחידות דיור כשיש כבר 2500 יחידות מוכנות זה לעג לרש והמשמעות היא שאין בניה בבנימין. הקפאה שלא נעבור עליה לסדר היום".

על הטענה לנקמה כלפיו מצידו של ראש הממשלה, אומר גנץ: "אני חבר מרכז ליכוד והדבר לא סוד. אני מקורב לנתניהו וחבר של סמוטריץ' אבל זה לא רלוונטי. ראש ממשלה צריך לתת שירות לכל רשות. אני לא חושב שזו הסיבה וזה גם לא רלוונטי. מה שמשמעותי זו המחויבות שלו ליהודה ושומרון. לא נעבור על זה בשקט אם זה יהיה מספר היחידות. אני מניח שזה ישתנה. לטענת גורמים בממשלה מדובר בשיקולים טכניים. אני מזכיר שבכלל יו"ש אושרו שליש מיחידות הדיור. בבנימין זה יותר קיצוני ואם המספר הזה לא ישתנה נעשה הכול כדי לשנות את זה. מבחן התוצאה הוא שקובע וימים יגידו".

גנץ מבהיר ומחדד את עמדתו באשר להתנהלות הנכונה של ההתיישבות מול הממשלה: "אני משתדל לפעול באופן נקי. בניגוד לחבריי ששמעתי כמה מהם שאומרים שזו ממשלה טובה להתיישבות, בעיניי זו ממשלה רעה מאוד בהתיישבות. אם יש שרים שנפגשים עם אבו מאזן זה רע להתיישבות, פחות כבישים ביהודה ושומרון זה רע בהתיישבות, כשיש התלהמות של שלום עכשיו נגד המתנחלים והדברים נופלים על אזניים קשובות בממשלה זה רע. עם זאת נהיה ענייניים ונבחן את הממשלה על פי התוצאות, אם היא תבנה או לא, אם היא תפתח או לא, אם היא תעביר תקציבים להוצאות חריגות או לא. הממשלה הזו תיבחן במעשים".

את השיחה עם גנץ אנחנו מקיימים ימים לאחר אירוע בעקבותיו הוא סופג ביקורת מבית, אירוע בו פינתה המועצה קראוונים בשכונת 'זית רענן' שליד הישוב נריה. על הביקורת והאירוע כולו הוא אומר: "מדובר בשכונה בישוב נריה והם לא מייצגים את הישוב. מה שקרה שם נעשה לבקשת הישוב. יש חבורת אנשים שמתגוררת במבנים שלא שלהם אלא של החברה לפיתוח מטה בנימין ובמשך שנים לא שילמו שכירות, לא מים ולא חשמל ובימים האחרונים ראינו שמספר משפחות פולשות למספר מבנים ריקים שבמקום והחברה לפיתוח של המועצה לקחה את המבנים שלה. מכאן ועד להרס מבנים זו הצגה שקרית".

התושבים תיעדו את הציוד שנותר במקום כשהוא נרטב בגשם שירד במקום. גנץ אומר שלא ראה את המראות הללו, "אני חושב שעבריין שפרץ לדירה, גנב והכניס לשם ציוד, צריך לעצור אותו ולתת את הדין על זה שהוא גנב, לכן הייתה שם משטרה וחלק מהנשים נפגעו ואני מקווה שהם יתנו את הדין על הבריונות שלהם. התיישבות היא לא מילה נרדפת לבריונות. אין אף היתר לאדם לגנוב בשם ההתיישבות בית או קראוונים שלא שלו. את הדבר הזה צריך לעצור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו