כמעט בלי ששמנו לב, איזור ה'סטטוס' בוואטסאפ הפך למעצמה ורשת חברתית בפני עצמה. אחד המגזרים שפעיל מאוד ב'סטטוס' הוא המגזר החרדי.

בשונה מפייסבוק, אינסטגרם ושאר הרשתות החברתיות, לסטטוס בוואטסאפ כללים משלו וההתקדמות וצבירת החשיפה שם במובנים מסויימים הרבה יותר מאתגרת.

השילוב של השימוש בטלפונים המוגנים במגזר החרדי, שחוסמים כמעט כל גישה לאינטרנט - למעט הוואטסאפ, לצד הקורונה, שהכניסה מכשירי סמארטפון לבתים חרדים רבים, הפכו את ה"סטטוס" למעצמה במגזר החרדי.

לשלומי כהן וליעל צין, שניהם דמויות מוכרות בברנז'ה החרדית, קהל של אלפי צופים לתכנים שהם מעלים ל'סטטוס'.

הסטטוס בוואטסאפ
צילום: מסך

"הפלטפורמה של הסטטוס הוא משהו אישי למגזר החרדי", אמר כהן בשיחה עם ערוץ 7. "כל אחד שאני מראה לו את הסטטוס והוא מהמגזר החילוני אומר לי 'בחיים לא נכנסתי לזה'. אני חושב שבמגזר החרדי יותר נכנסים, גם כי זאת פלטפורמה שיותר פתוחה למכשירים החסומים, שהם לא יכולים להכנס לא לאינסטגרם, לא לפייסבוק ואפילו לא לגוגל ולצרוך חדשות או מדיה. יש הכל בסטטוסים".

סיבה נוספת שציין כהן להצלחת הסטטוס, לדבריו, היא הדרישה לצרוך תוכן נקי. "הפלטפרומה הזאת, המגזר החרדי יותר מחובר אליה גם בגלל שמירת העיניים", אמר. "אני חושב שבסטטוסים החומר ברובו נקי".

"יש הרבה שלא מספרים שהם צופים בסטטוס"
צילום: ערוץ 7

"זאת פלטפורמה מאוד נקייה", אמרה יעל צין. "באינסטגרם יש תחושה כזאת שזה פתוח ופרוץ, פה אתה מרגיש שזה הנייד האישי שלך, אתה לוקח אחריות על התכנים שאתה מעלה. המגזר החרדי עד היום לא היה חשוף לדברים האלה, ברמה שבקורונה אנשים פתאום התחילו לקלוט שיש שם רשת חברתית שלימה שמתקיימת שם".

כדי שמישהו יוכל לצפות בסטטוס של אחר, שניהם צריכים לשמור את מספר הטלפון אחד של השני. צין סיפרה איך בקשות רבות לשמירת הטלפון, מגיעות לצד בקשה נוספת לשמירה על דיסקרטיות. "במגזר החרדי יש הרבה שלא מספרים שהם צופים בסטטוס", אמרה. "הרבה רושמים לי 'תשמרי אותי בשם כך וכך, שאף אחד לא ידע, אני רק צופה מהעבודה, רק מציצה מידי פעם'. זה מגביר לי את האחריות ואני מבינה איזה קהל צופה. זאת רשת חברתית שתפרוץ".

 

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו