חנוכת האנדרטה לזכר משה תמם
חנוכת האנדרטה לזכר משה תמם צילום: צבי סוכות

המועצה האזורית שומרון יחד עם תושבי מבוא דותן ומעוז צבי חנכו אמש (חמישי) את האנדרטה החדשה שהוקמה בצומת הכניסה ליישוב מבוא דותן, לזכרו של החייל משה תמם הי"ד שנחטף ונרצח בשנת 1984 על ידי מחבלים מבקה-אל-גרביה.

באירוע הסרת הלוט השתתפו בני משפחתו של החייל ובהם אמו גליה, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, קציני וחיילי צה"ל מחטיבת מנשה, תושבי היישובים, חניכי המכינה הקדם צבאית במבוא דותן ואורחים מרחבי הארץ.

אמו של משה, גליה תמם, סיפרה: "משה היה יפה תואר, הוא נדיב, הוא אדיב, היה פעיל שעזר להרבה אנשים''. במלחמת לבנון משה פילס מוקשים לכוחות השריון: "אמרו לי המפקדים שהוא נולד עם הכלי הזה. משה עבד בטרקטורים והערבים של בקה אל גרביה הכירו אותו וידעו על פעילותו", סיפרה האם השכולה.

בהמשך דבריה ביקשה גליה תמם מראש המועצה אזורית שומרון, יוסי דגן, להמשיך את ההתפתחות, הבניה והנטיעה בשומרון: "אני מבקשת ממך ראש המועצה תמשיכו לטעת, תמשיכו לבנות".

דגן אמר לה בנאומו: "גליה היקרה, אני מבטיח לך שנרחיב את המקום וניטע עצים ונבנה עוד יותר. הם באו לקלקל, אנחנו נתקן. הם בחרו במוות ואנחנו בחיים. הם בוחרים בחידלון ואנחנו נבנה את ארץ ישראל. לכאן יבואו מטיילים ומבקרים שילכו לאורו. ראינו את קבלת הפנים השפלה שעשו לרוצחים הברברים לאחר שהם השתחררו מהכלא וזה בדיוק ממחיש את הניגוד בינינו לבינם".

"אני מבקש להודות לאמא היקרה מאוד ולכל משפחת תמם, למזכירות היישוב מבוא דותן, שמזכים אותנו בזכות הגדולה להנציח את הבן שלך, גיבור ישראל, משה תמם הי"ד שנרצח כאן בצפון השומרון. תודה רבה לכל תושבי מבוא דותן ולמעוז צבי - ובמיוחד ליוגב ושרית כהן ממעוז צבי, למיכאל חדד ולועד הישוב ממבוא דותן שלקחו על עצמם את המשימה הקדושה הזאת.

"אני רוצה להודות לחיילי צה"ל מחטיבת מנשה שנמצאים איתנו כאן ומאבטחים ושומרים, ממשיכים בהגנה על מדינת ישראל. אנחנו נתחזק ונבנה את צפון השומרון עוד יותר לזכרו של החייל משה תמם הי"ד" - הוסיף דגן.

החייל משה הי"ד תמם היה לוחם בחיל ההנדסה כאשר באחת מהחופשות שלו הוא ליווה את חברתו לביתה שבטבריה. בשעות הערב הוא עלה על אוטובוס מטבריה לתל אביב וירד בתחנה שבבית ליד על מנת להמשיך לביתו במושב חבצלת הסמוך לנתניה, ומשם נעלמו עקבותיו. לאחר ארבעה ימים של חיפושים נמצאה גופתו כאשר ישנם סימני חבלה בראשו וכדור אחד בודד שפגע בחזה. חקירה של כוחות הביטחון והמשטרה הצבאית העלתה כי תמם נחטף ונרצח על ידי מספר מחבלים, ערבים בעלי אזרחות ישראלית, מבקה אל גרביה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו