הרב עמיחי אליהו
הרב עמיחי אליהו ערוץ 7

במשך לסדרת הרפורמות לפירוק הזהות היהודית במדינה. רפורמות שהכינו ארגונים רפורמיים במשך שנים עבור משרד הדתות. הולך השר מתן כהנא לקדם בישראל גם נישואין אזרחיים. מה שיעודד התבוללות, טשטוש זהות ויוריד עוד קצת את הדגל של מדינת ישראל כמדינה יהודית.

לא פעם כשאני משוחח על הנושא הזה במקומות שונים, עולה הטענה על כפיה. "מדינת ישראל שוללת את זכותם של פסולי חיתון, או זוגות של יהודים שנשואים עם גויים להקים משפחה". ארגוני השמאל הישראל יספרו לכם שיש פה פגיעה אנושה בזכויות האישה, בזכויות כלכליות ובזכות של אנשים להגדיר את עצמם כבני זוג.

צריך לטוס ליוון - ע"מ להינשא. כך הם טוענים. אז נעשה קצת סדר. הזכות היחידה שנפגעת היא הזכות להרשם כנשוי כדת משה ישראל. מאידך מדינת ישראל מחשיבה זוגיות כל זוגיות גם אם לא עשיתם כלום אלא התנהגתם כזוג זמן קצר.

ההגדרה המילולית הזו היא סימלית, סוג של הצהרת כוונות. סימן דרך שמדינת ישראל משתמשת בו על מנת להצהיר שהיא גאה בהיותה מדינה יהודית ובחיי משפחה יהודיים.

בדיוק כפי שהדגל הרשמי של מדינת ישראל הוא כחול ולבן עם מגן דוד באמצע וכל מי שלא אוהב את זה - לא יכול לטעון שהזכות שלו לדגל עם צבעי פלסטין נפגעת.

את כל שאר הזכויות לחלוקת רכוש במקרה של פירוק השותפות, כולל דיני ירושה, כולל הזכות לפתוח חשבון בנק וכל מה שרק עולה על דעתכם - יש לזוג שידוע בציבור כזוג.

(ניתן להרחיב את הדעת ע"י חיפוש פשוט ב-Youtube תחת המילים - ידועים בציבור, חזקת השיתוף)

את הדגל הזה - הערך הסמלי של חיי משפחה יהודים, המתנה הגדולה שאנחנו הבאנו לעולם - צריך להחזיק למעלה.

אלא אם רוצים לתת לחבורה הזו למחוק את הזהות היהודית של המדינה ולגרום להתבוללות המונית כפי המרואיינת רמזה בעדינות בקצה של הריאיון ב"דמוקרט-TV" המופיע כאן.

----

ולראיון - למרבה הצער טענה יעל יחיאלי בראיון הזה, כשהיא מבססת את דבריה על חוסר ידיעה של הציבור. שבתי הדין פועלים נגד נשים ופועלים בצורה לא שוויונית בחלוקת רכוש. המראיינת שעברה גירושין לא מזמן - תיקנה אותה בעדינות.

יעל שבה וטענה שהגרושין תלויים אך ורק בגבר - אלא שזה תלוי בשני הצדדים. שני הצדדים יכולים להקשות על הגרושין, למעשה במדינת ישראל של היום יש גברים מסורבי גט לא פחות מנשים, יש הטוענים פי שתיים.

אפשר לא לקבל את ההיגיון הזה אבל אפשר להבין את העיקרון שעומד מאחוריו - מוסד המשפחה הוא מוסד שחשוב לשמור עליו ועל שלמותו.

עבור הילדים, עבור האחים, מתוך המשך העבר, מחויבות להווה, ואחריות לעתיד. הקושי בפירוק החבילה הוא חלק מהאחריות שהחברה היהודית מעבירה לזוג שרוצים להביא ילדים לעולם.

אפשר להתווכח, אבל לא הוגן להיות לא הוגן.

-------

תרימו לרגע מבט לעבר יהדות ארה"ב. תתבוננו בהתפוררות מושג המשפחה בתנועה הרפורמית, על מנת להבין מה הולך להיות פה עוד כמה שנים אם הרפורמה החדשה של כהנא תכנס.

ניחא אם מישהו היה רואה בתרבות המשפחה מעבר לים משהו חיובי. אפשר היה להבין מדוע חשוב ללכת לכיון הזה. אבל כשכל מוסד המשפחה אצל הרפורמים נחרב (סקר של PEW), לא נישואין ולא אהבה, לא זוגיות ולא משפחה, לא ילודה ולא חיים אז למה לכל הרוחות ליבא לישראל את המחלה הזו?

לסיכום: אין פגיעה בזכויות אזרחיות של שותפים לבית (בחיי אישות, ומקרר) שלא חיים על פי היהדות. אין פגיעה בנשים בבתי הדין הרבניים. יש לחיי המשפחה היהודים ערך בכל תחום שהוא - אפשר לומר שהם מתנה שלנו לעולם צורת חיים שמאפשרת אהבה ומשפחה.

נישואין אזרחים דה-פקטו קיימים, אם הם יגיעו לרישום הנישואין - הם הכרזה אזרחית שלמדינה לא אכפת מהתבוללות, מהמשפחה היהודית. ומהמשך המסורת המפוארת שלנו בעם היהודי.

אם יש למישהו שקורא את הדברים, חוש עסקי ויכולות מיתוג ושיווק - נראה שהוא יוכל להרוויח יפה אם הוא ידע ליצא את הטוב שיש אצלנו לפרוגרסיביים.

הרב עמיחי אליהו הוא יו"ר 'איגוד רבני קהילות' 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו