אסף פאסי
אסף פאסי עצמי

בסוף השבוע, כתב ראש הממשלה את דבריו לאומה. בין היתר הייתה שם פיסקה אחת שעוברת בשקט, בשקט מדי ולדעתי היא מייצגת המון ממה שעובר עליו ועל מדינת ישראל כולה. מן הראוי לשים עליה זרקור.

"הנה עובדה שהרבה פרשנים פוליטיים מפספסים" כתב מי שמאותרג בצורה בלתי פרופרציונאלית מהיום בו החליט להפנות עורף לבוחריו "אני ראש הממשלה שהכי פחות מושפע מקבוצות לחץ ואינטרסים זה עשרות שנים. אני עובד אצל אזרחי ישראל. נקודה. אין לוביסטים, אין מרכז מפלגה, אין טייקונים. איני חייב לאף אחד מהם דבר, ולכן אין להם מנוף לחץ עליי. אני עובד אצלכם"

בנט צודק. הוא אכן לא מושפע כהוא זה מאף אחד. ניתק רגש ופועל באדישות ובחוסר כל תחושה. בדרך זו הוא עומד מול תומכיו וחורץ לעומתם לשון, מטאפורית כמובן, על שלל הבטחותיו ובעיקר על דרכו שנטש.

אכן, יש מינוסים גדולים בקבוצות לחץ. מקומות אליהם יכולה להיכנס שחיתות נוראית, מנופי כסף וכבוד, ועוד ועוד. מן הראוי שמפלגות שבונות עצמן כך ישימו לב על השחיתות שחדרה ויתקנו את דרכם. אך לעומתם, מנהיג שבונה את כוחו אך ורק מ"השפעותיו הפנימיות", וכזה שקבוצות הלחץ אצלו הם ללא שם ולא מוכרות, מסוכן פי אלף. קוראים לזה דיקטטורה.

כזו המתעלמת לחלוטין מהסביבה ובונה חומה של צדק מדומה סביבה. שימו לב למפלגות המובילות את הקואליציה החדשה. הן בנויות כיום ממנהיגים כל יכולים שבוחרים את נתיניהם. זה לא מסתכם בכך, השיטה הנורווגית הכניסה מעין "עבדים" לכנסת שמחויבים לדבריו של המנהיג ומשוללי כל דעה עצמית. אם יעזו להביע דעה ההפוכה מהמנהיג העליון יפוטרו ויועפו מתפקידם.

זה כמובן לא עוצר בהם - גם עמיחי שקלי, המייצג היחיד שגם קיים את כל הבטחותיה של מפלגתו ומתעקש שלא להצטרף לשקרים ולאחיזת עיניים מאוים בהעפה מדי יום. חבריו למפלגה מחזיקים באיום הכרזתו כח"כ פורש על כך שהוא נאמן להבטחותיו. בעיני, היום בו יוכרז כח"כ פורש, אם אכן יגיע, צריך לייצר כאן רעידת אדמה פוליטית. לא פחות.

לרגש יש מינוסים גדולים ורעים. אבל חוסר רגש יצר בהיסטוריה דיקטטורים שחלקם אף נהגו באכזריות. ב"ה זה לא המצב כיום, אבל מנהיגות שרואה יתרון בהתנהלות שלא צריכה לתת דין וחשבון לציבור ולבוחרים, היא מנהיגות חסרת עכבות, שעלולה להיות גם מסוכנת. אם לא בסבב הזה, בסבב של המנהיג הבא שיבוא, מבחינתו, להציל אותנו כאומה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו