רגע הדחיפה
רגע הדחיפה צילום מסך

צה"ל קבע כי הקצין בדרגת רב סרן שדחף פעמיים בתוך חודש פעיל שמאל ופלסטיני בהתפרעויות בדרום הר חברון - לא יקודם ולא ייצא לקורס פיקודי בשלוש השנים הקרובות.

צה"ל סיים את הבירור בראשות מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, בעניינו של הקצין, סגן מפקד גדוד הנדסה, אשר היה מעורב בשני אירועים חריגים בחודש ספטמבר בדרום הר חברון.

הבירור הפיקודי בוצע לאור המסקנות המשותפות לתחקירים, שנערכו על ידי מפקדיו של הקצין ולפיהם בוצעו שגיאות בהפעלת הכוח ובניהול המבצעי של שני האירועים. בבירור הפיקודי שנערך הציג מפקד הכוח למפקד הפיקוד את התייחסויותיו ולקחיו לאירועים ולמסקנות התחקירים.

מסקנות הבירור הפיקודי של מפקד פיקוד הצפון קבעו כי הקצין פעל בשני האירועים באופן שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה ממנו, ובייחוד באירוע השני, לאור העובדה שמפקדיו הציגו לו את הפערים בהתנהלותו כבר לאחר האירוע הראשון.


מתחקיר האירוע הראשון, עלה כי הופעלה כלפי הכוח הצבאי אלימות שלא שוקפה בסרטים שפורסמו ברשתות החברתיות ונראה שנערכו באופן מגמתי. לצד זאת, מפקד הכוח שגה והגיב באופן שלא היה מחויב המציאות ואינו תואם את הנורמות הנהוגות בצה״ל. כך למשל, ההחלטה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות וברימוני הלם הייתה שגויה וכן כיסוי עיניו של אחד המפגינים. באירועים מסוג זה, יש לפעול לכך שהטיפול במפגינים ישראליים ייעשה ככלל על-ידי משטרת ישראל ולא על ידי כוחות צה״ל.

מתחקיר האירוע השני, עולה כי בהתפרעות בה יודו אבנים לעבר הכוח, ההחלטה לחתור למגע ולעצור את זורקי האבנים הייתה נכונה, אך דחיפת הפלסטיני הנוסף שהתקרב למקום הייתה שגויה. עוד נקבע כי על הקצין היה לבצע את המרדף אחר זורק האבנים בגיבוי כוח נוסף.

בהמלצת מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, ונוכח מסקנות התחקירים הנוגעים לשני האירועים, החליט מפקד פיקוד הצפון שהקצין לא יסוכם לקידום ולא יצא לקורס פיקוד ומטה בשלוש השנים הקרובות. מפקד הפיקוד הדגיש שמדובר בקצין מוערך הפועל שנים במקצועיות ובאחריות, אך התנהלותו בשני האירועים מצביעה על חריגה מהנורמות המקצועיות ומאמות המידה המצופות באירועים מעין אלו.

הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אימץ את החלטת מפקד הפיקוד ואמר כי ״מפקדי צה״ל וחייליו נדרשים לבצע את המשימות בנחישות ובאופן מיטבי תוך כדי שמירה על ערכי צה״ל. צה״ל מפעיל כח צבאי, אך אינו מפעיל אלימות.

''לחיילים יש חופש פעולה נרחב במסגרת הנהלים וההוראות המקצועיות והם חייבים להיות מותאמים לרוח צה״ל וערכיו. מקור עוצמתו של צה"ל הוא בהיותו צבא מקצועי, ערכי וממלכתי וכל חריגה מכך, מחייבת טיפול, למידה והטמעת הלקחים״, הוסיף הרמטכ''ל והנחה שהאירוע ולקחיו ילמדו בכל יחידות צה״ל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו