הכרמים של משק אחיה
הכרמים של משק אחיה צילום: באדיבות המצלם

בג״צ אישר את מתווה ההסכם בין הממשלה לבין מטעי עמק שילה בבנימין: על פי ההסכמות, משק אחיה ובעלי המטעים הנוספים יקבלו הקצאה לקרקע חלופית כאשר באחריות משק אחיה להעביר את העצים לקרקע החלופית עד ה-1 בפברואר 2021, אחרי שנת השמיטה.

המתווה הושג לאחר מאבק ציבורי בשל דרישת המינהל האזרחי לעקור 170 דונם מכרמי משק אחיה. בעלי משק אחיה ומשרד הביטחון הסכימו לדחות את העקירה ולבצע העתקה מסודרת לאחר שנת השמיטה.

כזכור, בג"צ פסק כי יש לעקור 170 דונם של מטעים בשל צו שימוש מפריע אותו הוציא המינהל האזרחי לפני יותר מעשור. בג''צ השאיר פתח להגעה למתווה מוסכם שיאפשר דחיית העקירה והעתקת המטעים בצורה מוסדרת. זאת גם בהתחשב בעובדה שהתובעים הפלסטינים לא הצליחו להוכיח בעלות על הקרקע.

בשבועות האחרונים התקיים מאבק ציבורי בדרישה להגיע למתווה מוסכם אשר ימנע את העקירה והרס המטעים, ובמו"מ שהתקיים מול משרד הביטחון ובסיוע לשכת רה"מ גם בעלי החלקות וגם המדינה הציגו קו אחיד.

מנכ״ל משק אחיה דוד זיצר אמר לאחר חתימת ההסכם: ״ההיגיון הבריא ניצח. לא הייתה שום סיבה לבצע עקירה שהייתה גורמת נזק בלתי הפיך לפעילות החקלאית של המשק. אני שמח ששר הביטחון ואנשי משרדו וכן לשכת רה"מ מנעו מראות מיותרים של עקירה ערב ראש השנה והגיעו למתווה שכולל קרקע חלופית והעתקה מסודרת, ועכשיו גם בג''צ הגיעו למסקנה הזו״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו