יועץ המשכנתאות בארי גורטלר הר-טוב מתארח באולפן ערוץ 7 ומתייחס להחלטת בנק ישראל לפיה לא ניתן יהיה לקחת משכנתא על נכס קיים על מנת לרכוש נכסים אחרים.

לדבריו בין הנפגעים המרכזיים הם זוגות צעירים במגזר הדתי והחרדי שכן במגזרים אלה רבים מסתמכים על נכסי ההורים כהון עצמי לרכישת נכס נוסף. הוא מספר שבעבר היה מקובל לקחת משכנתא על בית ההורים ולהשתמש בה כהון עצמי לרכישת בית נוסף. אפשרות זו נחסמה על ידי בנק ישראל שמאפשר רק להורים, בעלי הנכס, לקחת משכנתא על הבית שלהם, בריבית משמעותית יותר, מה שמתאים רק לילד הראשון או השני ולא מעבר לכך.

החלטה זו של בנק ישראל מתקבלת לאחר מספר הקלות שנעשו בהצעת הטיוטה של ההחלטה כפי שפורסמה לפני מספר חודשים.

האם אכן רכישת דירה היא הצעד הנכון ביותר כיום? האם לא נכון להסתפק בשכירות כפי שמקובל במקומות רבים ברחבי העולם? גורטלר הר-טוב מספר על פרופסור לכלכלה שהציע לבתו לפני שנים שלא לרכוש דירה כעת אלא להמתין לירידת מחירי הדירות. עד כה לא הגיעו אותם ימים של ירידת מחירי הדירות, ולהערכתו של גורטלר הר-טוב הדבר גם לא יקרה בטווח הנראה לעין.

כדי להגיע לבעלות על דירה הוא מציע שלא למהר ולרכוש דירה בת חמישה חדרים, מה שגם אינו נצרך עבור זוג צעיר, אלא להתחיל ברכישת דירה קטנה כבסיס ממנו ניתן יהיה לגדול בהמשך, כאשר גם מחירה של הדירה הקטנה יעלה בהמשך הדרך.

לדברי גורטלר הר-טוב הביקוש לא מתנקז לאזור המרכז וירושלים, וניתן למצוא ביקוש רב גם במקומות מרוחקים מעט בשל המחירים הסבירים יותר וגם אם ההוצאות על תחבורה גבוהים יותר המגורים באזורים אלה משתלמים יותר.

לזוגות שכאלה הוא מציע להמשיך ולהתגורר בשכירות באזור הביקוש ובמקביל לרכוש דירה קטנה בערי הלוויין ובכך לשמר את ערכו של הכסף שבידיהם.

"העליה במחירי הדיור בכל העולם המערבי המפותח נמשכת. המחירים עולים עוד ועוד. אנחנו רואים את הצפי לבניה וכרגע הצפי הוא שהמחירים ימשיכו לעלות", הוא אומר ומייעץ לתכנן מראש את הוצאות הדיור, לבדוק את התקציב הקיים ורק אז להגיע לבנק ש"הוא לא חבר שלכם. אתם צריכים לעשות סקר שוק, גם אם אומרים לכם שידאגו לכם שם. תבדקו במקומות נוספים".

"תסתכלו על העלות הכוללת של המשכנתא ולא רק על ההחזר החודשי הראשון", מוסיף גורטלר הר-טוב המלצה. "מי שקונים בית אומרים שהם רוצים החזר חודשי הכי נמוך, אבל הם צריכים לראות מה תהיה העלות הכוללת של המשכנתא על פני עשרים שלושים או ארבעים שנה ולא רק מה יהיה התשלום בשנה או השנתיים הראשונות. מי שלא בודק את זה נהנה בטווח הקצר, אבל לאורך זמן משלם הרבה וחבל".

אם נדמה לנו שכלל הבנקים מציעים את אותן הצעות, הרי שהמציאות שונה לחלוטין. "יש תחרות עזה בין הבנקים", הוא אומר. "יש חודשים תחרותיים יותר ויש פחות. אנחנו מקבלים הצעות מאוד תחרותיות. שוק המשכנתאות הוא אולי המקום התחרותי ביותר בעולם הבנקים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו