גדעון סער בכנס
גדעון סער בכנס צילום: מרק ישראל סלם

שר המשפטים גדעון סער אומר כי הוא אינו מתנגד לתהליך מדיני עם הפלסטינים אלא שהשאלה מבחינתו היא סוגיית העיתוי

"אנחנו לא מתנגדים לתהליך מדיני עם הפלסטינים. השאלה היא מה הוא תהליך מדיני ומה יהיו תנאיו", אמר סער בראיון לכאן רשת ב'.

לדבריו, "אם באים ואומרים תעצמו עיניים כאשר הרשות הפלסטינית בונה באופן בלתי חוקי בשטחי C, משלמת משכורות למחבלים או למשפחותיהם לפי חומרת הפיגוע אותו ביצעו, פועלת נגד ישראל ופונה לבית הדין הבינלאומי בהאג ופועלת כאויב של מדינת ישראל, אנחנו אומרים שלא נהיה מוכנים לתת עוד כוחות ועוד נכסים שישמשו נגד מדינת ישראל".

סער הוסיף, "אני מסתכל על המציאות ורואה הקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון מרחק קילומטרים ספורים ממרכזי הערים שלנו כסכנה גדולה. אחרי שנסוגנו מרצועת עזה אין לנו שום נוכחות צבאית והמקום הפך לבסיס טילים נגד מדינת ישראל. השאלה היא מה יביא את השלום. קרו דברים במהלך השנים שהביאו לגישה יותר ריאליסטית בציבור הישראלי לגבי איך להביא את השלום".

"אני יכול להבטיח שכשתהיה בקרב הפלסטינים הנהגה אמיתית שרוצה בשלום יהיה איתה דיון. כל אחד יבוא עם עמדותיו", דברי השר סער.

שר המשפטים ציין כי הוא מתכוון לקדם חוקים נוספים להתמודדות עם הפשיעה בחברה הערבית. "אנחנו בוחנים חוקים שנוגעים למעצרים ולפרוטקשן. צריך לתת לרשויות אכיפת החוק את הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם התופעה".

הוא טען שהוראת השעה להרחבת סמכויות החיפוש של המשטרה מאוזנת. "כל החששות הן מדברים שלא קיימים, בשעה שאנחנו עומדים מול איום שגובה קורבנות בכל יום. אנחנו נוגעים בסיטואציה כשיש מקרה של פשיעה חמורה ומצד שני יש חשש להשמדת ראיה".

סער התייחס גם להכרזה של יולי אדלשטיין לפיה יתמודד על הראשות הליכוד מול בנימין נתניהו. "כעת אנחנו מחויבים להסכמים שחתמנו עליהם. אם יעמוד מנהיג אחר בראשות הליכוד – טבעי שיהיה שיתוף פעולה בינו ובין מפלגות שונות, כולל תקווה חדשה. זה אפשרי בין אם זה יהיה אדלשטיין או אדם אחר".