טקס סיום הש"ס בישיבת מצפה יריחויעקב אפללו ומשה נעמד

אירוע סיום ש"ס תלמוד נערך אמש (ראשון) בישיבה התיכונית במצפה יריחו. זהו המחזור השמיני של סיום הש"ס בישיבה עם למעלה מ-30 מסיימים, ובסך הכל יותר מ-150 תלמידים ובוגרים שמסיימים ש"ס.

באירוע השתתפו מאות מתלמידי ובוגרי הישיבה התיכונית, המסיימים ובני משפחותיהם, תלמידי ישיבת מצפה רחובות (השלוחה החינוכית של הישיבה התיכונית במצפה יריחו), וגם תלמידי הישיבה הגבוהה במצפה יריחו אשר משלבים יחד עם לימוד העיון והאמונה בסדרי בוקר ערב וצהרים גם את לימוד הבקיאות על מנת לסיים את הש"ס.

בין המשתתפים באירוע: ראש הישיבה הרב שבתי סבתו, הראשון לציון - הרב שלמה משה עמאר, הרב יעקב שפירא - ראש ישיבת מרכז הרב, הרב חיים סבתו - ראש ישיבת ברכת משה, רבנים ואישי ציבור.

הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, ברך את המסיימים: "לסיים ש''ס זה דבר גדול מאוד מאוד. אשרי עין ראתה כל אלה. אשרי הרב סבתו שתורתו נפוצה לכל, שתלמידיו נפוצים בכל הארץ, 'אשרי העם שככה לו'. אתם נמצאים בעומקה של תורה, תמשיכו בכל הכח עד ביאת משיח צדקנו ובית המקדש''.

הרב שבתי סבתו דיבר על הקשר בין תחיית עולם התורה בארץ ישראל לתחיית העם בארץ ואמר, " 'ונתתי רוחי בכם וחייתם' ראו את ארץ ישראל הולכת ופורחת, ראו את תקומת התורה בארץ ובעולם ואת התגשמות חזון הנביאים בדורנו, 'מה אשיב לה' כל תגמולוהי עליי'. כשאנו מעבירים את לפיד התורה מדור לדור, אנו ממלאים את שליחותינו עלי אדמות. שנזכה להיות ממעבירי התורה בעוז ובענווה''.

ראש ישיבת מרכז הרב התייחס ל"תופעה" של סיומי הש"ס בישיבת מצפה יריחו: ''הקצב של סיומי הש''ס של בוגרי הישיבה התיכונית הוא מסחרר. אני חושב שהרב סבתו היה צריך להתחיל את האירוע כמה שעות קודם, כמות מסיימי הש''ס היא ענקית".

הרב חיים סבתו סיפר על התרגשותו מהמעמד, "זכיתי ברוך ה' להיות במעמד הזה כבר פעמים רבות, גם עם בניי, בוגרי הישיבה שסיימו את הש"ס, ובסיומים המיוחדים עם הרב אליהו זצ"ל. זה אירוע מרגש מאוד בכל פעם מחדש, כבוד התורה ולומדיה".

הרב סבתו המשיך ואמר, "סיימתם את כל התלמוד כולו אני מקנא בכם, אבל תדעו שמהפסגה הזאת אתם צריכים להסתכל על כל מי שלא זכה לתורה לקחת אחריות ולחבר אותו בענווה לתורה. זה הזדמנות גם לברך ולהזכיר את הגרעינים התורנים של הישיבה הפרוסים ברחבי הארץ מפיצי תורה בכל אתר ואתר".

הרב יצחק סבתו, ראש הישיבה הגבוהה במצפה יריחו, סיפר על המחבר בין מסיימי הש"ס, "נמצאים איתנו מסיימי הש"ס ממש דורות של תלמידים, חלקם שהתחילו לפני עשרים שנה ובאו לכאן עם בניהם, וחלקם בשיעורים ב' וג' שבאו לכאן עם הוריהם מה שמחבר בין כולם זה קדושת התורה. הגמרא נושאת בתוכה את רוח הקודש של תורה שבעל פה והנשמות מתחברות באהבה לאור הזה. אלו דורות של תלמידים כולם גדלים כאן בישיבה על הזרעים שאבי מורי הרב ראש הישיבה נטע לפני עשרות בשנים וכח התורה הנצחי הזה פועל ופועם".

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ישראל גנץ, ברך את המסיימים ואמר, "הישיבה במצפה יריחו פועלת בשני מישורים, זו אחת הישיבות היחידות והמיוחדות שמסיימים ש"ס ולומדים בצורה רצינית ומעמיקים בקודש, אבל באותה נשימה כשצריך לפעול בעם ישראל הישיבה היא ממש כחלוץ לפני המחנה, ובאותה רצינות שלומדים כך גם משתדלים ופועלים בגאולת ישראל".

הרב קרויזר, רב היישוב מצפה יריחו, הדגיש את מקומה המיוחד של הישיבה, "המדבר הוא המקום לגדול בתורה. בשם כל תושבי הישוב אני רוצה להודות לרב ולישיבה על האור האדיר של התורה שבוקע מהיכל הישיבה שמביא ברכה לכל הישוב כולו ולכל עם ישראל".

באירוע הושקה האפליקציה החדשה ללימוד הש"ס מאת מכון התלמוד המוקלט והאגף לתרבות תורנית:
'ללמוד גמרא מכל מקום בכל זמן' עם התלמוד המוקלט של הרב שבתי סבתו. באפליקציה ניתן ללמוד את הש"ס בצורה פשוטה - שיעורים זורמים ובהירים - כחצי שעה לדף גמרא.

ניתן להעזר בתרשימים מיוחדים ודפי עזר לסוגיות מורכבות. יש אפשרות גם לעקוב אחר קצב הלימוד וליצור מאדר דפים אישי. ממשק ידידותי ונוח למשתמש העובד בשילוב גם עם צורת הדף.