גלעד לוי, הידוע בתור "גלעד המזוקן" מנהל כבר שנה מאבק במטרה לאפשר לכל חייל בצה"ל לגדל זקן, גם ללא בקשת היתר מטעמי דת או מטעמים רפואיים.

לוי הצטרף גם למחאת הכבאים המזוקנים, שדורשים מהשר לביטחון פנים עמר בר לב שלא לאשר את דרישת נציב כבאות והצלה דדי שמחי מהכבאים המבצעיים לגלח את זקנם.

"יש מאות כבאים מזוקנים כבר שנים רבות", אמר לוי באולפן ערוץ 7. "אם היה מדובר בבעיה של בטיחות אני מאמין שהיו צריכים לפתור את זה כבר מזמן ולא לתת לכבאים להיות מזוקנים בצורה קרבית".

"אני רוצה לנצל את ההזדמנות לקרוא מפה לשר עומר בר לב, שכרגע זה יושב בידיים שלו, להקפיא את ההחלטה של הגילוח ולהקשיב לכבאים", הוסיף.

לוי מתחרה ותיק באליפויות זקנים, והוא מדורג כעת במקום התשיעי בעולם. "אני טס מחר לאליפות גרמניה לזקנים", סיפר. "אני כרגע נחשב מקום תשיעי בעולם בזקן לפי אליפות העולם האחרונה שהייתה ב-2019. הייתי אז עד 30 סנטימטר, היום אני כבר יותר מ-45 סנטימטר".

את המאבק שלו למען פטור זקן לכולם הוא החל, כאמור, לפני כשנה. את המאבק הוא מנהל יחד עם יוכי ברוך, אמא לחייל שמעוניינת שבנה יוכל לשרת בצה"ל ולגדל זקן, ועם בר פינטו, שותף בקהילת המזוקנים הישראלית שנקראת "זקני ישראל".

"לפני שנה בערך יצאנו למאבק למען פטור זקן לכולם, בעקבות הנחיית הרמטכ"ל הלא רשמית לצמצם את כמות המזוקנים בצה"ל, שהובילה בפועל לאפלייה חמורה בין דתיים לחילונים, בין קצינים בכירים לזוטרים", סיפר לוי.

לדבריו, "עשרות אלפי חיילים איבדו את פטורי הזקן החוקיים שהיו להם ואנחנו יצאנו למאבק. גייסנו 120,000 שקלים במימון המונים. עתרנו לבג"ץ לפני קצת פחות משנה. המאבק עדיין בעיצומו. הם לקחו את הזמן, קיבלו הארכה וחילקו פטורי זקן וטיפלו ברוב הליקויים הנקודתיים שהיו בצבא מבחינת פטורי זקן".

"הגענו למצב שאנחנו מול בג"ץ והעתירה נדחתה, כי הפרקליטות טוענת שיש כבר 43,000 פטורי זקן בצה"ל וזה לא כולל את הפטורים הרפואיים", ציין. "המאבק שלנו הצליח בגדול והיום חייל שזקן זה חלק מהזהות שלו - יש לו את הזכות לגדול זקן וזה חלק מהפקודה. זה אפשרי חוץ מכמה מקומות בצבא שיש מפקדים שנכנסים לתפקיד חדש ומנסים לגלח את כל היחידה שלהם".