עקיבא וענהאל שמואלי
עקיבא וענהאל שמואלי צילום: באדיבות המצולמת

הבלוגרית הדתייה ענהאל שמואלי החלה באחרונה לגוון את כיסוי הראש שלה ולחבוש גם פאה, ויש מי שהדבר מפריע לו.

בפוסט שפרסמה היום (שני) בחשבון האינסטגרם שלה היא שיתפה הודעות ביקורת שבעלה, עקיבא שמואלי, מקבל בעקבות הפאה שלראשה.

בני הזוג שמואלי התחרו במירוץ לפני כעשור, אך המבקר בפייסבוק, שטעה לחשוב כי הפאה לראשה של שמואלי היא שערה האמיתי, קבע כי יש קשר בין המירוץ למיליון לבין "הורדת כיסוי הראש", כביכול.

המבקר שלא מונה להיות מבקר השאיר תגובה בחשבונו הפרטי של שמואלי. "כמה היה ברור שאחרי זמן מהמרוץ למיליון הכיסוי ראש ירד", כתב. "סוג של תהילה שהלכה לה, אז עכשיו אנחנו כבר לא מייצגים. באסה כי הרבה צעירות מסתכלות על ענהאל".

אחרי התגובה הזאת, ואחרי ביקורת שיפוטית שנמתחה חדשות לבקרים על מפלס הדתיות של שמואלי, היא כתבה פוסט זועם. "צאו לי מהחצאית", ביקשה. "לאחרונה כל שבוע אני פותחת את הפלאפון ומקבלת הודעות נוסח: 'הפרסום הרג לך את הצניעות', 'כמה חבל שהתקלקלת, שהורדת כיסוי' ועוד ועוד".

"אז שניה כדי שתתרכזו במה שיש לי להציע, יש לי פאה לא הורדתי כיסוי ראש אפשר להסדיר נשימה", ציינה. "לפני כמה שנים כבר היה לי ניסיון להמיר את הברט לפאה, פחדתי מהתגובות והשינוי וחבשתי אותה יממה. עברו להן השנים והרגשתי שוב צורך לשינוי, כזה שיעזור לי להשתחרר מתיוגים כאלו ואחרים ושוב עברתי לפאה".

"אלא, שכעבור כמה ימים ההודעות החלו להופיע, לא הופתעתי, הפעם הגעתי מוכנה", כתבה. "בהתחלה התייחסתי בנימוס. אבל כשהודעות נשלחות לעקיבא זו כבר בעיה. לא הבנתי?! למה לשלוח לבעלי הודעות על החלטות שלי? דבר שני, נניח והורדתי כיסוי, נדמה לכם שאקרא את ההודעות הנ"ל ואחזור בתשובה? מישהו יאהב את הדת שלנו ככה? או שיברח ממנה?"

שמואלי הוסיפה: "אבל בינינו, הכיסוי שלי או של אחרת לא באמת כאן העניין, אלא ההתעסקות הבלתי פוסקת בחיצוניות הנשית. זה מבאס אותי כי זה הרבה יותר עמוק מהערה חיצונית, זה המסר שעובר כאן לדורות הבאים. כבר נהפך למקובל להעיר ולקבל הערות על שומן, הריון ו…צניעות".

"הצורך החברתי העמוק הזה לשפוט אדם לפי החיצוניות שלו שגם אני חוטאת בו, לחתוך אנשים לפי תמונה או לפי מראה. אין יותר מדקה סבלנות לשיח, בעצם גם אין עניין כי הוא כבר נשפט", כתבה. "אין מה להתייפייף, כל השיפוטיות וההסתה הזו מגיעה מתוכנו, להסתכל על האחר מבחוץ ולחשוב איך אני טוב והגון יותר".

"אז אולי אחת עם מכנסיים פחות דתייה מזו שעם חצאית עד הברכיים לפי הגדרות ההלכה החיצונית,
אבל אולי פנימית זאת עם מכנסיים מתפללת שלוש תפילות ביום, מטפלת בסבתא שלה, או שבכלל נותנת כל יום צדקה. מי קבע מי יותר דתי, צדיק או אדם טוב יותר? בסוף מה המסר? נתעסק במשקל? באורך השרוול והחצאית? נהיה ישרים וטובים או נתעסק בעצמנו ובכך נהיה טובים יותר?" תהתה.

"ואני תוהה לעצמי מה היה קורה אם במקום כל אותן הערות שיפוטיות היינו מקבלים שאלות מתעניינות. אז אולי הגיע הזמן לומר בקול גדול מי שעסוק בחיצוניות ובצניעות לא צנוע בכלל", כך ענהאל שמואלי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו