בנט וכהנא בירושלים עם תנועות הנוער. ארכיון
בנט וכהנא בירושלים עם תנועות הנוער. ארכיון צילום: חזקי ברוך

תיקצוב תנועות הנוער אמור היה להיכלל בבסיס תקציב המדינה, אך בדיון שהתקיים בכנסת התברר שהדברים רחוקים מהסכמה בין מרכיבי הקואליציה. שוחחנו על כך ועל האפשרות שתנועות הנוער יתגבשו למחאה, עם מזכ"ל תנועת אריאל, דביר עמיאור.

"היו לנו הרבה תקוות. דובר על הכנסת תקציב תנועת הנוער לבסיס התקציב, ואפילו על הגדלה של התקציב כדי שלא נצטרך לעמוד כעניים בפתח, אבל הנה אנחנו לקראת סוף שנת התקציב בלי לדעת מה גודל התקציב", אומר עמיאור.

לדבריו בסופו של יום ולאחר מהלכים כאלה ואחרים "הכסף מגיע, אבל הדרך שאנחנו עוברים היא דרך שלא מאפשרת לנו להיערך בצורה טובה, תקינה ובטוחה מתוך וודאות תקציבית". על הדיונים בכנסת שחושפים את השארת תקציב תנועות הנוער מחוץ לבסיס התקציב הוא מספר: "שוב מתברר שבודקים מאיפה יגיע התקציב. הדלפה מישיבת סיעת מרצ מגלה שהנושא עדיין לא סגור מבחינתם, וזו מציאות שלא ניתן להתנהל בה".

עמיאור מזכיר כי לכאורה יש לתנועות הנוער נציגות בפרלמנט, אך מסתבר שבפועל אין בכוחה להפעיל מנופים על משרדי הממשלה הרלוונטיים. "הוקמה בכנסת שדולת תנועות נוער והיא מכילה את כל סיעות הכנסת, כי תנועות הנוער נמצאות בפריסה רחבה עם הרבה ציבורים, ועדיין בכל שנה אנחנו באותה סיטואציה".

"בשנת הקורונה בני הנוער והילדים הם ששילמו את המחיר הגבוה ביותר בהיבט החברתי, לימודי, נפשי ועוד. קיווינו שכעת תהיה מוטיבציה לעזור לאותם ילדים, לפצות אותם על התקופה הזו ולהחזיר להם את החוויות שנמנעו מהם בתקופה הזו ולחזק את תחום תנועות הנוער", הוא אומר.

האם הסוגיה עלולה להוציא את תנועות הנוער למחאות ציבוריות? "אנחנו מאוד מקווים שלא נגיע למקום הזה. בעבר כבר הצטרכנו לצאת למחאה. יש רצון טוב לסייע. נפגשנו עם שרת החינוך שהבטיחה שלא ניפגע ושהתקציב יהיה שווה לזה של השנה שעברה, אבל אנחנו רוצים לראות יישום של הבטחות וכרגע זה לא קורה. בדיונים האחרונים הנושא הזה עדיין לא קורה. כל אחד מאיתנו, ראשי התנועות, שמדבר עם הנציגים הפוליטיים שקרובים אליו ולציבור שלו שומע דברים טובים, ואנחנו מקווים שיממשו את ההבטחה ויכניסו אותנו לבסיס התקציב והנושא יוסדר אחת ולתמיד".