הרב פרל
הרב פרל צילום: מכון צומת

במלאת ארבע שנים לפטירתו של מייסד וראש מכון צומת להלכה וטכנולוגיה, הרב ישראל רוזן זצ"ל, נערך במכון צומת ערב לזכרו בנושא: מדינה יהודית בשנת שמיטה.

במהלך הערב דיברה אשתו הרבנית שלומית רוזן, וכן הרב חיים דרוקמן יו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא וחבר עמותת צומת.

רב תנובה לשעבר הרב זאב ויטמן דיבר בנושא שמיטה ממלכתית וראש מכון צומת הרב מנחם פרל הציג את הישגי מחלקת המחקר ההלכתית על שמו של הרב רוזן.

הרבנית שלומית רוזן: "אם נרצה למצות את עשייתו של הרב רוזן נוכל לתאר אותו כסולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמיימה. היכולת של ישראל הייתה לשלב בין דברי התורה ויישומם בארץ. מאז פטירתו של הרב רוזן, בכלל קצוות הארץ מרגישים את חסרונו. כל ייעודו היה להביא את קיום התורה והמצוות ולהביא ליישום פתרונות הלכטכניים כך שכל אדם בריא וחולה, צעיר וזקן יוכל לקיים את חלקו בתורה".

הרב חיים דרוקמן: "הרב ישראל רוזן היה אכפתי לכל אחד. ההסתכלות שלו הייתה כלל ישראלית. המעשים שהוא הטביע בהם את חותמו השפיעו על כל עם ישראל. הן בנושא המכון והן בנושא הגיור. כדיין בבית הדין לגיור, הרב רוזן הקדיש את חייו לעם ישראל, מתוך דאגה אנושית לאלה שעומדים להיכנס לעם היהודי.

״גם במכון צומת, הוא דאג לשבת של מדינת ישראל. הוא חידש את האפשרות של קיום מדינה מודרנית בכל תחומיה ועל פי ההלכה כדי שהשבת תישמר. אלה דברים שיש להם ערך נצחי. לכן הייתי אומר שהרב ישראל רוזן חי וממשיך לחיות, בזכות אותם תחומים שהוא קידם", הוסיף הרב דרוקמן.

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל: "החזון הגדול של הרב רוזן ז"ל להנגיש את ההלכה לחיי היומיום של כל יהודי באשר הוא, ומימוש החזון סייעו ועדיין מסייעים למיליוני יהודים בעולם לחיות לאור התורה וחוקותיה. באזכרה בשנה שעברה הכרזנו שנקים מחלקת מחקר הלכתית על שמו של הרב רוזן, ואכן ב"ה יש הרבה מאוד פירות למחלקה, הן במחקר והן בארגון, להנגשת החומרים לציבור. נמשיך להעלות את זכרו של הרב רוזן על נס, ללכת בדרכו הייחודית ולהגשים את חזונו בפעילות הענפה במכון".