בנט וביידן בפגישה
בנט וביידן בפגישה צילום: אבי אוחיון, לע"מ

הממשל בארצות הברית משתדל שלא לאתגר את הממשלה הנוכחית לפני העברת התקציב, אך גם בעת הזו ישנן סוגיות שהן מהותיות ודחופות מדי עבור ידידינו האמריקנים.

בגלי צה''ל דווח כי במהלך דיון של הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס לאחרונה, ראש הממשלה נפתלי בנט סיפר לשרים ''הופתעתי מהלחץ האמריקני נגד הבנייה ביהודה ושומרון, זה קריטי להם''.

שרים תהו בפני בנט בתגובה ממה הוא מופתע. בלשכת רה״מ מסרו בתגובה שהם לא מתייחסים למה שנאמר בדיוני הקבינט המדיני ביטחוני.

חבר הכנסת שמחה רוטמן מסיעת הציונות הדתית הגיב בציניות בחשבון הטוויטר שלו: ''בנוסף, נפתלי בנט הופתע מזה שיש איום איראני, שקורונה היא מגפה שאי אפשר לנצח בחמישה שבועות ושמדינת ישראל היא אמנם אומת סטראט אפ, אבל זה לא אומר שלגיטימי לעשות אקזיט ולהשאיר אדמה חרוכה אחריך''.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר כי "אומנם הלחץ האמריקאי נגד בניה יהודית ממש לא חדש אבל ההתיישבות שלנו ביהודה ושומרון היא לנצח".

"אנו מצפים מכל ראש ממשלה לעמוד על ערכי הנצח של עמנו אל מול לחצים בעלי אינטרסים פוליטיים רגעיים. קל וחומר שהציפיה הזו קיימת מראש הממשלה שהוא מנהיג מפלגת ימינה, מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, אשר נבחר בקולות שקיבל ביו השאר בישובים שלנו. זוהי בהחלט שעת מבחן עבורו", דברי נאמן.

יוסי דגן ולי זלדין
צילום: דוברות

בעקבות דרישת ממשל ביידן "לרסן" את הבנייה ביהודה ושומרון, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן יצא לסבב פגישות בוושינגטון כדי לייצר לחץ נגדי ללחץ שמופעל מהבית הלבן.

"אנחנו לא נאפשר הקפאת בנייה ביהודה ושומרון", אומר דגן, "לא בממשלה הזו ולא באף ממשלה אחרת. האחריות לבנייה ביו"ש היא אך ורק על ממשלת ישראל. לא ניתן לתלות את הבנייה בממשל האמריקני כי ההחלטה והאחריות היא לא של ביידן אלא רק של ממשלת ישראל בראשותו של נפתלי בנט.

''כפי שאמרתי בממשלה הקודמת אני אומר גם עכשיו - אף ממשלה לא תוכל להסתתר מאחורי האמירות של ארה"ב, בפרט שלאחר שבכל הפגישות שאני מקיים כאן גם עם חברי קונגרס רפובליקנים וגם דמוקרטים, רואים את האוזן הקשבת ואת החשש הגדול מפני קרע בין ישראל לארה''ב''.

ראש מועצת שומרון הדגיש כי לממשלת ישראל אין סיבה שלא לאשר בנייה ביו"ש. "מטרת הפגישות היא לייצר קואליציה של שותפים למדינת ישראל ולהתיישבות ביו"ש שיעמדו במאבק משותף על תנופת הבנייה וחיזוק ההתיישבות ביו"ש".

בשיחותיו של דגן עם חברי הקונגרס והסנאט הוא מספר להם על זכותו של העם היהודי על יהודה ושומרון, מתאר את השלום הכלכלי שצמח מתוך אזורי התעשייה ומסביר כי יש לפתח את האיזור לטובת היהודים והפלסטינים כאחד.

דגן מסביר לבכירים האמריקנים כי עלול ליהווצר קרע בין ארה"ב לישראל, אם ארה''ב תדרוש הקפאת בנייה כפי שהיה בתקופתו של הנשיא אובמה.

חבר הקונגרס לי זלדין (Lee zeldin), נציג מחוז מדינת ניו יורק משנת 2015 ומועמד מוביל לתפקיד מושל מדינת ניו יורק אמר לראש מועצת שומרון: "זה נפלא לארח אותך כאן בניו יורק. תודה שהשקעת מזמנך לבוא ולבקר, אלו הם נושאים חשובים שיש רבים במדינתנו שצריכים להתחנך על פיהם, והדרך הטובה ביותר לחזק את השותפות בינינו היא על ידי כך שאנשים יבינו מה נמצא בשטח.

זלדין שיבח את דגן: ''היוזמה שלקחת והמנהיגות שלך חשובה מאוד, אני מצפה לעבוד יחד איתך, לא רק בשנים הקרובות אלא בעשורים ובדורות הבאים. אנו מבצעים את חלקנו השנה וברגע זה בעוד אתה בתפקידך ואני בשלי, אבל יהיו אנשים שיבואו בעקבותינו. אני מייחל לישראל חזקה ותוססת, בטוחה, גדלה, בריאה ושותפה וזה יהיה חלק מהתוצר של עבודתנו המשותפת".

דגן שוחח עם חבר הקונגרס זלדין על הצורך בהקמת קבוצה אקטיבית שתפעל ותלחם כדי לחזק את מדינת ישראל ואת הבנייה ביו"ש. דגן העניק לזלדין מזוזה מקבר יוסף שריגשה את חבר הקונגרס ואמר לו: "אני רוצה להודות לך על השותפות שלך, אתה ידיד אמת של ישראל ושל התושבים היהודים ביהודה ושומרון, עלינו להקפיד שהבניה ביהודה ושומרון לא תעצר למען עתידה של מדינת ישראל, אני נרגש להיפגש ולעבוד יחד איתך, אני מקווה שבעבודה קשה נהפוך את ישראל לחזקה יותר".

ביומיים הקרובים צפוי דגן לפגוש למעלה מ-20 חברי סנאט וקונגרס רפובליקנים ודמוקרטים כדי לגבש קבוצה שתהיה פעילה ולוחמת למען ישראל ונגד הקפאת הבנייה והפגיעה ביו"ש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו