אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

ועדת החינוך אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הפוטרת מעונות יום לפעוטות הפועלים במבני מגורים מקבלת היתר לשימוש חורג לצורך הפעלת המעון.

משמעות התיקון לחוק היא שמעונות יום לפעוטות הפועלים במבנה מגורים לא ידרשו יותר לקבל היתר לשימוש חורג לצורך הפעלת המעון. במקום זאת, מפעילת המעון תחויב בקבלת היתר שימוש להפעלת מעון מהוועדה המקומית. סמכותה ואחריותה של הוועדה המקומית צומצמה והיא תוכל לסרב רק אם הוגשו התנגדויות ורק אם תיגרם פגיעה מרחבית משמעותית. מעונות בהם עד שישה ילדים פטורים מכל חובת היתר.

לוסי חדידה, מנכ"לית ארגון "גנים ברמה אחרת", ממובילי המאבק למען התיקון, מסבירה את חשיבותו בעיניה: "היתר שימוש חורג הוא תהליך שנועד לעשות התאומות של מבנה מגורים לעסק. יש שם דרישות מחמירות שעולות מאות אלפי שקלים, שינוי מטבח, הרחבת משקופים, הנמכת תקרה, יציאות נוספות למבנה ועוד. אלו שינויים שבעלי מסגרות פרטיות לא יכולים לעשות כי אלו מבני שכורים לא לטווח רחוק. הדבר גורם להרבה מסגרות להיסגר ואלפי ילדים לא יקבלו מענה".

לדבריה כל אותם חיובי התאמות של המבנה אינם בהכרח נדרשים שכן על המעונות הפרטיים חל חוק תקנות הפיקוח הנאכף על ידי משרד הרווחה ומחייב כל מסגרת בה שבעה ילדים ומעלה לעמוד בשורת דרישות בהן קורס עזרה ראשונה, יועץ בטיחות, חשמלאי בודק, מצלמות, הכשרות לצוותים ועוד. "אנחנו עושים כל מה שקשור בביטחון הילד ובאיכות הטיפול בו כחוק שחל עלינו כבר בשנתיים האחרונות, כך שאין צורך בכפל רגולציה שמושתת עלינו באלפי שקלים וראוי שהכסף שנדרש מאיתנו יושקע באיכות הטיפול בילד. כפל הרגולציה ממש מיותר בנושא הזה".

חדידה מדגישה כי מנהלות המעונות הפרטיים היו שמחות לעבור למבנה מותאם כפי שקיים במעונות הסמל, "אבל אי אפשר לדרוש מאיתנו ששוכרים דירות לבצע שינויים שעלותם 150 אלף שקלים ועד מיליון ומאתיים, כפי שאחת הקולגות שלי נדרשה בגלל קפריזות של רשויות". על המקרה שבו נדרשה מנהלת מעון לשינויים שעלותם מיליון ומאתיים שקלים, מקרה אליו נחשפה יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, חברת הכנסת שרן השכל, מספר חדידה כי מדובר בבניין השייך לאותה מנהלת עם חניה מוסדרת אך "הרשות מתעמרת בה. דרשו פסים לאופנועים ולאופניים, היא בנתה ממ"ד ונדרשה להוריד אותו מתחת לעמודים ועוד. התחום נתון לקפריזות של כל רשות".

"שרן השכל ראתה את המבנה והייתה המומה. המבנה מותאם לילדים בצורה בטוחה אבל הוא סגור, כי הרשות לא מסכימה לפתוח אותו. אלו דרישות שעולות הון שהיה צריך להיות מושקע בהבאת הון אנושי לטובת הילדים והחינוך שלהם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו