חדר ניתוח
חדר ניתוח צילום: אייסטוק

מומחי בית החולים 'הרצליה מדיקל סנטר' ערכו ניתוח חדשני שמתבצע לראשונה בישראל לסגירת האוזנית בעליה השמאלית בלב למטופל בן 70 הסובל ממחלות רקע רבות באמצעות חבק ייחודי בגישה זעיר פולשנית.

החולה בן ה-70 אשר סבל מפרפור עליות וטופל בקומדין (תרופה לדילול דם) לשם מניעת היווצרות קרישי דם בלב אשר עלולים לגרום לאירועים מוחיים, סבל מדימומים חוזרים ממערכת העיכול אשר בגינם טופל במנות דם רבות. החולה שסובל בנוסף מהשמנה קשה ומחלת ריאות הגיע למצב בו הוא מתקשה לבצע פעילויות יומיומיות עקב קוצר נשימה כתוצאה ישירה של ההמוגלובין הנמוך ודימומים מתמשכים.

ד"ר ירון ברק, מנתח לב בכיר בבית החולים ומנהל היחידה להשתלות בית חזה ב'בילינסון', מסביר: "הפתרון המתבקש הינו פשוט, הפסקת הקומדין שגורם לדילול הדם וגם לדימום, אך פרפור העליות עלול לסכן את החולה באירוע מוחי. לשם הפסקת הקומדין יש לסגור את האוזנית בעליה השמאלית בליבו של החולה אשר בה נוצרים בד"כ הקרישים.

"הפעולה הזו נעשית בדרך כלל בניתוח לב. לאור מחלותיו הנוספות של החולה החלטנו שיש לעשות כל מאמץ כדי להימנע מחתך גדול ומרכזי ושיש לנסות לבצע את הפעולה בגישה זעיר פולשנית. המכשיר שהותקן הינו חבק אשר מותקן על האוזנית ולמעשה מנתק את זרימת הדם אליה ולכן גם את האפשרות להיווצרות קרישי דם.

הפעולה בוצעה תחת ניטור אקו שבוצע ע"י ד"ר שורצנברג אשר וידא כי האוזנית סגורה לגמרי ואין אליה מעבר דם. בסיום התקנת החבק בצורה מיטבית הועבר החולה לאחר שנגמל מהנשמה ליחידה לטיפול נמרץ במצב טוב".

ד"ר ברק מדגיש כי "אנו פותחים פה צוהר חדש לאוכלוסייה שלמה של חולים אשר עד כה נותרו ללא מענה".

ד״ר יורי פסחוביץ, מנתח חזה בכיר בבית החולים ומנהל המחלקה לכירורגיית חזה בבית חולים בלינסון, מסביר: "שילוב היכולות מעולם ניתוחי החזה ועולם ניתוחי הלב אפשרו לנו לנקוט בגישה זעיר פולשנית ולהגיע לליבו של החולה מהצד השמאלי של החזה תוך שימוש במצלמה ו-3 חורים זעירים בבית החזה. ד"ר ברדיצבסקי, סגן מנהל מחלקת הרדמה, הנשים את החולה בצורה ייחודית אשר אפשרה לנו גישה נוחה לליבו של החולה והתקנת החבק. האפשרות להשתמש בגישה זעיר פולשנית בחולים אלו היא חדשנית עבורם ומביאה את הקדמה גם לאוכלוסיית חולים אלו".

ד"ר אריק סיטון, המנהל הרפואי מסביר: "מדובר במקרה יוצא דופן וחולה קשה במיוחד אשר היינו חייבים למצוא פתרון ייחודי למצבו ולהתעלות מעבר לבירוקרטיה הרגילה; בית החולים עושה תמיד מעל ומעבר עבור המטופלים וגם הפעם דאג אפילו בעתות קורונה שהמכשיר יגיע לארץ בהקדם ושהניתוח יתקיים באופן מידי על מנת לדאוג לרווחתו של המטופל. אנו שמחים לבשר כי החולה שוחרר לביתו במצב טוב ובימים אלו הוא מתאושש מהניתוח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו