אלי אוחנה
אלי אוחנה צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"אני חלק מבית"ר ירושלים מגיל 12, מזוהה איתה והיא איתי לאורך כל הקריירה שלי, בכל תפקיד בו נשאתי. שלשום, בפעם הראשונה בחיי, התביישתי להיות חלק מהמועדון", כך אומר שחקן העבר הגדול בתולדות בית"ר ירושלים ומי שמשמש כיום כיו"ר המועדון מהבירה.

אחרי זמן רב שלא דיבר, שובר אוחנה שתיקה זאת בעקבות אירוע האלימות החמור שהתרחש שלשום ביציע אוהדי קבוצתו, במהלך משחק הכדורגל מול הפועל ת"א באצטדיון בלומפילד כאשר 15 אוהדי חברי ארגון 'לה-פמיליה' היכו נמרצות אוהדים שעודדו ותמכו בשחקן הרכש החדש, המוסלמי יוסוף קמסו מארה הגינאי.

"בית"ר ירושלים זה מועדון מפואר עם היסטוריה ומסורת, עם מאות אלפי אוהדים, רובם המוחץ טובים ותומכים, אך כולם שבויים בתדמית שלילית ובנזק מתמשך שגורמת קבוצת אוהדים עבריינית למועדון", אומר אוחנה.

"זה התחיל מהעובדה שלא מרשים לאוהדים למחוא כפיים או לעודד שחקן רק כי הוא ממוצא מוסלמי ובנוסף משתיקים את היציע בכל רגע בו הוא על המגרש, גזענות ברמה הכי נמוכה והכי נחותה.

היה שלב שחשבנו שהנושא הזה כבר מאחורינו בבית"ר ירושלים, אך קבוצת האוהדים הזאת מרימה ראשה בכל פעם מחדש. הפעם זה בעקבות התנגדות לשחקן כדורגל איכותי שכל כך מתלהב להגיע לירושלים ולהיות חלק מהקבוצה, אך כל חטאו הוא שדתו לא מתאימה להם.

"נושא הגזענות הוא מבחיל, מקומם ומרתיח, אך החבורה הזאת של "לה פמיליה" הצליחה לייצר שיאי בושה, גועל ועבריינות גדולים יותר כאשר ביציע בבלומפילד הם היכו אוהדים, חבטו בהם על הרצפה, פצעו לוחם, פגעו בבחורה נכה ולקחו לה הקביים, כל זאת כי הם היו חלק מהגוש שהתנגד לחרם העידוד על קאמסו מארה והקבוצה.

זה בלתי נתפס. אנשים תמימים שכל חטאם הוא האהבה לבית"ר והרצון למחוא כפיים לשחקן של הקבוצה צריכים לעבור לינץ' כזה? אני עדיין לא מצליח לעכל את זה", אומר אוחנה.

אוחנה הבהיר כי הפעם מדובר בהתנהגות שכמוה הוא לא נתקל בה ופעם ראשונה גם תוקף בחריפות את חברי 'לה-פמיליה': "אנחנו במועדון מגנים כל אלימות, גם כשזה קורה בין אוהדים מקבוצות שונות, אך לעולם לא נתקלתי בזה ששונאי בית"ר ירושלים ירביצו לאוהדי בית"ר בצורה כזאת. הם בעיני לא אוהדי בית"ר. מהיום שאני חלק מבית"ר לא חלמתי שנגיע למצב כזה, שאוהדים מתוך היציע מתעללים באוהדים של הקבוצה. כמו שציינתי, אלה לא אוהדים, אלה אויבי בית"ר, אלה שונאי בית"ר, מי שאוהב קבוצה ומקום לא עושה כזה נזק, אסור גם לקרוא להם חוליגנים, הם הרבה יותר מחוליגנים, חוליגנים זאת מחמאה עבורם".

"נכון שזה לא התחיל היום, זה רץ כבר לא מעט שנים, ומשה חוגג צדק בדרכו ומלחמתו. כל הבעלים עברו כאן את אותה הסיטואציה ובסוף הם בוחרים לעזוב בגלל החבורה הזאת. איזה מין דבר זה, לבוא לטעון שאתה אוהד בית"ר ולהכות אנשים, לבוא בחבורה של 15-20 על אדם אחד, לבעוט ולדרוך על הראש של בן אדם שהוא על הרצפה? אישה נכה, לוחם צה"ל, לאן הגענו? הגיע הזמן לומר – אנחנו לא רוצים אתכם, אנחנו לא צריכים אתכם, לא יכולים לסבול אתכם, תעזבו אותנו במנוחה".

אוחנה המשיך ואמר כי אין לחברי ארגון האוהדים הזה מה לחפש עוד ביציעים. "אנחנו נשמח מאוד אם לא תגיעו יותר ליציעים, לא צריכים את העידוד, הצבע וכל מה שאתם חושבים שהוא נחלתכם הבלעדית, תאמינו לי שנדע להסתדר. ושלא יספרו לי סיפורים כמה דברים טובים הארגון הזה עושה, כל הדברים הטובים מתגמדים לאפס ביחס לתופעות כאלה במגרש.

ואגב, אתם יכולים לקלל, אתם יכולים לטנף, וכנראה שזה מה שתעשו, אך אתם לא מטרידים אותי, מבחינתי "לה פמיליה" הפך לשם נרדף לגזענות, אלימות, עבריינות ורוע, משהו שמבריח כל אדם נורמטיבי מלהיות חלק מבית"ר. אני חייב לומר, לא תמיד התבטאתי מספיק באופן נחרץ בעניין הזה, אבל הגיעו מים עד נפש".

אוחנה סיפר כי בכל העת ששתק הוא פעל מאחורי הקלעים ובשקט שמאפיין אותו ניסה להשכין שלום בין הצדדים. "ניסיתי לעשות דברים, כן דיברתי עם אנשים בתוך הארגון והייתי מאלה שניסו לפייס. היה רצון לנסות ולהכניס קצת הגיון ומחשבה, אך לצערי כל הדברים האלה לא עזרו ולא נותר לי אלא לצאת בצורה פומבית ולעשות לזה סוף".

"אני גם לא מקבל את התירוצים של אלה שאומרים שהם לא היו חלק מזה – מי שמגדל את העבריינים האלה, מוביל והולך איתם יד ביד, לא יכול להסיר אחריות רק כי לא היו חלק מהאירוע באופן פיזי. לא יעזור שום פוסט של התנצלות או הסבר, כל מי ששייך לארגון יש לו חלק באירועים הללו.

בית"ר ירושלים עשתה המון צעדים בנושא לאורך השנים ובפרט בשנים האחרונות, עם מאבטחים במשחקי בית וחוץ, מצלמות, תביעות, בכל פינה אפשרית פעלנו. ברור שעשינו גם טעויות בדרך, בעיקר כשחשבנו שאפשר יהיה להכניס בהם קצת תבונה ולגרום לכך דברים ישתנו, אך הפעם למדנו את הלקח".

לדברי אוחנה, האחריות לפעול נגד ארגון האוהדים הסורר והאלים היא בעיקר על מוסדות המדינה, המשטרה, מערכת המשפט וההתאחדות לכדורגל. "דיברתי אתמול עם משה חוגג, הבעלים של בית"ר ירושלים, ואני תומך בכל מילה שאמר ביממה האחרונה. אי אפשר לבוא אליו בטענות על הדברים שעשינו בשנים האחרונות. ניסינו. חשוב לומר, בית"ר לא תוכל למגר לבד את התופעה, כל המוסדות יצטרכו לסייע על מנת שנוכל למגר את התופעה הנוראית הזאת".

לקראת סיום אומר אוחנה: "בהזדמנות זאת אני גם קורא לאוהדים הטובים שלנו. דווקא עכשיו, דווקא בתקופה הזאת, בואו תהיו איתנו ותעזרו לנו ולקבוצה שכולנו כל כך אוהבים. בית"ר היא שלכם ואנחנו נעשה הכל כדי שיהיה לכם טוב ביציע. תגיעו למגרשים, תפרקו אמוציות אבל תיהנו ותרגישו חלק מהחוויה שכל כך אפיינה את המועדון הזה. תרגישו בטוחים, תבואו עם המשפחות, אנחנו נעשה הכל כדי לשמור עליכם ולעשות סוף לאלה שהשתלטו על היציע בשנים האחרונות.

בית"ר זה הוד והדר, יש לה עבר, הווה ונדאג שיהיה גם עתיד. בית"ר זה לא עוד מועדון, זה מותג בהוויה הישראלית. האוהדים שלנו פרוסים לאורך כל רחבי הארץ, ובכל פעם שאני נתקל בהם אני רואה כמה הם מרגישים שזכו להיות אוהדי בית"ר ירושלים. זה מי שאנחנו, זה הרוב המוחץ, ולא ניתן לשנות את זה. אנחנו נילחם על הבית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו