דייט. אילוסטרציה
דייט. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

אנחנו לא צריכים הרבה כדי לפסול הצעות, גם לאחר הדייט הראשון. בטח ובטח אם נראה שאנחנו מאבחנים איזושהי הפרעה נפשית אצל הפרטנר שמולנו.

אבל השאלה היא האם זה נכון לנו, או שאנחנו מקבלים החלטה אוטומטית שמונעת מפרדיגמה על התחום הזה של בעיות נפשיות ורגשיות. בדיוק על כך ידבר הפסיכולוג גדעון פיין, מומחה לזוגיות וטיפול בבעיות רגשיות, בזום השבועי של פרויקט 252.

גדעון מציין כבר בהתחלה כי "הרבה פעמים אני נתקל במתאמנים שבאים אלי ומספרים על קשר ממש טוב שהתפתח, או על דייט מאוד מוצלח, הם מרגישים שזה נכון להם ורוצים לפתח את הקשר, אבל אז צפה לה הפרעה נפשית או רגשית כלשהי בצד השני, והם חשים היסוס לא מבוטל לעשות זאת", הוא מספר, "אפילו אם לא מדובר במשהו גדול ומוחצן. לעיתים זה רק משהו מהעבר שלא עשוי להשפיע כלל על הקשר, אך בכל זאת. יש לנו רתיעה (לא בלתי מובנת) מנושאים כאלה כשמדובר בזוגיות, וזה מקשה מאוד על קבלת ההחלטה שלנו".

פיין מסביר איך לדעתו עלינו לפעול: "קודם כל, הייתי רוצה לעשות הפרדה בין הרושם הראשוני שאנו מקבלים את הידיעה ואיך אנחנו מגיבים לה, ובין קבלת ההחלטה המושכלת שנקבל בהמשך התהליך לאחר שנשקול את הסיטואציה לעומק. חשוב להבין, אי אפשר להכליל את סך ההפרעות הנפשיות שישנם. לא כל בעיה רגשית, היא משהו שאי אפשר לחיות איתו. הרבה פעמים, מדובר בחסמים או משקעים שלא ישפיעו על הקשר בשום צורה. אל תמהרו לפסול קשר, בטח אם אתם משוכנעים שיש לו גם יתרונות, רק בגלל הרתיעה מהסטיגמה של בעיה נפשית", הוא מדגיש.

גדעון מסביר איך כן אנחנו צריכים לקבל החלטה, שתהיה הגיונית ומושכלת במקרים כאלה. לדבריו, עלינו לשים לב לכמה מאפיינים עיקריים בבן הזוג, על מנת להבין עד כמה הבעיה עימה הוא מתמודד עשויה להשפיע עלינו ועל הקשר.

"הדבר החשוב ביותר הוא - צורת ההגשה. הפתיחות והכנות של בן הזוג. יש הבדל גדול בין מקרה שבו אתם כבר יוצאים תקופה והוא לא עדיין לא שיתף כלום אודות ההתמודדות שלו. שמעתם על זה במקרה, מחבר או מכר. מעבר לתחושת האמון שלנו שעשויה להיפגע, זה מעיד שהפרטנר שלנו בעצמו 'מקטין' את הבעיה ולא מייחס לה חשיבות, וזה לא טוב. זה גם עלול להתבטא בהמשך באי רצון לשתף פעולה עם טיפול", מסביר פיין, "לעומת זאת, כאשר בן הזוג שלנו יוזם שיח פתוח וכן אודות הבעיה שלו, זה מראה שהוא מחובר לעצמו, שהוא מודע לבעיה ומטפל בה".

"אז שוב, אל תמהרו להוריד אופציות בגלל 'בעית נפשיות', ברוב המקרים אלו דברים טריוואלים שנוכחים בחיים של כל אחד מאיתנו - במינון כזה או אחר. הדגשים שאנחנו נרצה לראות במקרים כאלה הם עד כמה הפרטנר שלנו מודע לעצמו ושולט או מטפל בחסמים הללו" מסכם פיין.

עדיין לא הצטרפתם? מוזמנים להיכנס לפרויקט 252 וללמוד איך להגיע לחופה בקלות ובמהירות. הצטרפו עכשיו >>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו