בצלאל סמוטריץ
בצלאל סמוטריץ ערוץ 7

הפרסום הבוקר על כך שנפתלי בנט הופתע מעוצמת הלחץ האמריקאי להקפיא את הבניה ביהודה ושומרון אמור להטריד את כולנו מאוד.

העובדה שהוא מופתע מדבר שהיה צפוי מראש לכל מי שמבין קצת בסוגיות מדיניות מלמדת על חוסר התאמתו לתפקיד וחוסר ההבנה המספק שלו ביחסים בינלאומיים.

אבל הבעיה הקשה היא שלבנט לא תהיה שום יכולת לעמוד מול הלחץ האמריקאי ולהתעקש על האינטרסים של מדינת ישראל, וזאת מארבעה טעמים עיקריים:

ראשית, וחמור מכל, אין לו שותפים לעמידה בלחץ הזה. להיפך, בכל הפורומים הרלוונטיים שסובבים אותו - בממשלה, בקבינט וכו' - הוא מוקף באנשי שמאל ששמחים על הלחץ הזה, ישמחו שהוא יגבר, לא יתנו לו גב בעמידה מול הממשל ויחלישו אותו. כשביידן נבחר לנשיאות ארה"ב היה ברור שהממשל החדש יהיה קשה ומורכב לישראל.

התרעתי לפני הקמת ממשלת השמאל הזו שבכדי שראש ממשלה יוכל לעמוד איתן מול הלחץ הצפוי נדרש שתהיה סביבו חומה בצורה שתחזק אותו, תחשק אותו ותבנה את יכולת העמידה שלו. אדם בודד, חזק ככל שיהיה, יתקשה לעמוד לבדו ללא גיבוי מול מערכת לחצים בינלאומית חזקה כל כך.

הסברתי שלכן הממשלה הזו מסוכנת וניסיתי לשכנע את בנט ושותפיו בימינה שאסור להם להיכנס לשטח ההשמדה הזה. לצערי הם לא הקשיבו ובנט הקים ממשלה שבה הוא עומד לבדו והסובבים אותו רק מחלישים אותו.

שנית, אין לו ניסיון בעמידה בלחצים כאלה. הוא לא התנסה בכך בעבר ולא פיתח מסוגלות מנטלית מינימלית. הוא התיישב על כס ראש הממשלה אחרי שורה של תפקידי פנים ותקופה קצרה מאוד במשרד הביטחון שלא מספיקה כדי לייצר את יכולת העמידה. עמידה בלחצים זו תכונה נרכשת שדורשת אימון שהוא פשוט לא עבר.

שלישית, לבנט אין קשרים והיכרות עם המערכת הבינלאומית הרחבה, לא בפוליטיקה האמריקאית ולא בזו העולמית. אין לו קשרים אישיים והוא לא מכיר את מארג האינטרסים לעומק ולכן לא יכול לייצר בריתות, לרקום מהלכים ולייצר סוג של הדדיות מול הממשל האמריקאי. קשריו של נתניהו עם חברי קונגרס בכירים בארה"ב, עם פוטין, מודי ואחרים יצרו לו מנופים שהוא יכול היה להשתמש בהם מול ממשל אמריקאי עויין. לבנט את הכלים האלה בארגז.

ורביעית, ביידן ואנשיו מודעים לכל החולשות האלה של בנט וינצלו אותן עד תום. הם יודעים שהרוב של חברי ממשלתו תומך בדרישותיהם ושעתידו הפוליטי תלוי בשותפיו משמאל וממילא אין לו יכולת עמידה. הידיעה הזו מאפשרת להם להחריף את הלחץ והדרישות, וחוזר חלילה.

כל זה שם את מדינת ישראל ואת יכולתה לעמוד על האינטרסים החיוניים שלה במקום בעייתי מאוד, בלשון המעטה.

וממש אין מה להיות מופעים מזה. זה היה ידוע מראש ורק חוסר אחריות מצד בנט ושותפיו בימינה יכול היה להביא להקמת הממשלה הזו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו