מדענים. אילוסטרציה.
מדענים. אילוסטרציה. פלאש 90

אלפי מדענים ישראליים שוהים בחו"ל במה שמוגדר כבריחת המוחות לנוכח הפיתוי הכלכלי והמקצועי שנמצא מעבר לים. הבריחה הזו עולה למשק הישראלי מיליארדי שקלים. האם ניתן לבלום את התופעה, או לפחות לצמצם אותה?

בארגון ScienceAbroad, ארגון המדענים הישראלים בחו"ל, הפועל יחד עם משרד העלייה והקליטה, מנסים להיאבק בתופעה.

מנכ"ל הארגון, נדב דואני, משוכנע שניתן לעשות זאת, מספר על הצלחה בהשבת כ-1500 מדענים ישראליים לישראל, אך מעיר כי לא מדובר בבריחת מוחות כלל ועיקר, אלא בקושי אובייקטיבי להיקלט חזרה באקדמיה הישראלית.

"כשמסיימים דוקטורט אחת הדרישות שהאקדמיה מציבה בפניהם היא לנסוע לחו"ל לפוסט דוקטורט. הם נוסעים לתקופה של בין שנתיים לשבע שנים. ככל שהזמן עובר ההזדמנויות מצטמצמות, כי האקדמיה יכולה לקלוט מספר קטן של אנשים. הם רוצים לחזור הביתה אבל מסתבר שאין מקום באקדמיה".

על מנת להתמודד עם בעיה זו, שבעיני דואני היא המרכזית, "אנחנו מפעילים מרכזים בשבע מדינות ומייצרים פעילות קהילתית ישראלית. העילות הזו נועדה לשמור על הקהילתיות סביב מדע ולחשוף אותם להצעות התעסוקה בישראל".

דואני קובע כי בעוד האקדמיה חסומה לעיתים בפני המבקשים לחזור לישראל, "התעשייה חסרה בכוח אדם איכותי ומשכיל, שמבין את המינוחים והאתגרים. אנחנו עוסקים בחיבורים הללו. אנחנו עושים חפיפה למשרות, מקיימים הרצאות מקוונות על מה שקורה בישראל. זה שווה כלכלית פעמיים. פעם אחת כי השקענו כספים בהכשרה שלהם וגם ההפסד של הכסף שהם יכולים לייצר. הם יכולים לגלות גילויים שישנו את העולם ויביאו מיליארדים לישראל".

האם השיקול הכלכלי והפיתוי שיכולות חברות בינלאומיות להציע לאקדמאים ישראלים אינו מהווה משקל בהחלטה להישאר בחו"ל? דואני סבור שאכן בעידן בו המעבר ממדינה למדינה הופך קל, השיקול הכלכלי קיים, אם עם זאת לו היו יותר אפשרויות להיקלט בישראל רבים היו בוחרים לעשות זאת. לדבריו לעיתים קיימת התמודדות על תפקידים בהיקף של פי 5 או 7 מהיכולת לקלוט באקדמיה הישראלית, בעוד התעשייה הישראלית יכולה להשלים את הפערים ולקלוט אותם אליה במידה ואכן יהיה מי שיתווך בין השניים, יוסיף להם מידע וידע בתחומי הפיתוח העסקי, עולם הפטנטים ועוד.

"ביום חמישי נקיים סימפוזיון שיתמקד באקדמיה. נרשמו אליו הבכירים והבכירות באקדמיה הישראלית כדי להקשיב לחוקרים וחוקרות שיציעו את הפיתוחים שלהם, ואני בטוח שבעקבות כך הם יחזרו לישראל", הוא אומר. "אנחנו מנסים להגיע לאלו שעדיין לא נרשמו לארגון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו