הרב מכלוף פחימה
הרב מכלוף פחימה צילום: יחיאל ועקנין

הרב מכלוף פחימה, ראש מוסדות 'תורה וחסד' ואחד מרבני תנועת ש"ס בבני ברק, הלך הבוקר לעולמו. בן 84 היה בפטירתו.

במסגרת תפקידיו התורניים לאורך השנים הוא כיהן כרבם של יוצאי צפון אפריקה בישראל ועמד בראשות מוסדות 'תורה וחסד'.

הוא היה מקורב למנהיג הציבור הליטאי המיתולוגי הרב אליעזר מן שך זצ"ל ואף למייסדה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף זצ"ל.

לפני שבועות אחדים עבר הרב המנוח ניתוח סבוך ממנו לא התאושש. ביממה האחרונה מצבו התדרדר והרופאים נלחמו על חייו אך לדאבון לב משפחתו ותלמידיו הוא נפטר.

תנועת ש"ס פרסמה הודעת אבל אחר לכתו. "תנועת ש"ס ובראשה מרנן ורבנן מועצת חכמי התורה בראשות גדול הדור מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן שליט"א, יו"ר התנועה הרב אריה דרעי, נציגיה ופעיליה, מבכים מרה את פטירתו של האי גברא רבא, ממקימי היהדות הספרדית התורנית בעולם הישיבות, מגדולי החריפים והעמקנים בדורנו אשר יצק מים על ידיהם של גדולי ישראל ובהם מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל ומרן הגראמ"מ שך זצוק"ל, לן בעמקה של הלכה ואיש ההשקפה הטהורה".

"הגאון הגדול רבי מכלוף פחימה זצוק"ל ראש מוסדות 'תורה וחסד' רבם של יהדות צפון אפריקה ומרבני העיר בני ברק, ממנהיגיה הרוחניים של תנועת ש"ס בבני ברק ובארץ כולה. אשר השיב את נשמתו הטהורה ליוצרה לאחר שהזדכך בייסורים והוא כבן פ"ז שנים".

"המנוח זצוק"ל היה מפארה של יהדות צפון אפריקה. עלה ממרוקו שם הקים מוסדות חינוך, ועם בואו לארץ הקים ישיבות וכוללים והיה הרוח החיה בהפרחת עולם התורה הספרדי. היה רועה נאמן לאלפי תלמידים שזכה להעמיד במשך למעלה מ-60 שנה במסירות נפש ופעל לחיזוק חומות היהדות וקירוב יהודי צרפת. מועצת חכמי התורה ותנועת ש״ס אבלים יחד עם כל בית ישראל על האבדן הגדול לעולם התורה והישיבות, וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'".