עבודות בנייה בחברון
עבודות בנייה בחברוןצילום: שלום עכשיו

ארגון השמאל ''שלום עכשיו'' מדווח כי ''מתנחלים'' החלו בעבודות בנייה להקמת התנחלות חדשה של 31 יחידות דיור בלב העיר העתיקה של חברון, במתחם תחנת האוטובוסים הישנה.

מדובר בבנייה חדשה בחברון לראשונה מזה עשרים שנה, שלטענת ''שלום עכשיו'' נעשית בתוך העיר הפלסטינית, במתחם שנתפס על ידי הצבא במשך שנים כבסיס צבאי וכעת מקימים בו התנחלות.

בארגון השמאל אומרים כי ''אישור היתר הבניה בלב חברון הוא מהלך יוצא דופן לא רק משום שמדובר בהתנחלות חדשה לראשונה מאז שנת 2002, אלא משום שהוא מעיד על שינוי משמעותי בפרשנות המשפטית הישראלית למותר והאסור בשטח כבוש. נזכיר בקצרה כי השטח המדובר היה בבעלות יהודים לפני 1948, והוא הושכר ע"י השלטון הירדני בדיירות מוגנת לעיריית חברון לצורך הקמת התחנה המרכזית.

''מאז 1967 ניהלו הרשויות הישראליות את הקרקע והמשיכו את חוזה השכירות של עיריית חברון, עד שבשנות ה-80' השטח נתפס לצרכים צבאיים ותחנת האוטובוסים נסגרה והוקם בה בסיס צבאי.

שלום עכשיו: בונים התנחלות חדשה בלב העיר העתיקה בחברוןשלום עכשיו

עוד אמרו שלום עכשיו: "הממשלה מתנהגת כמו ממשלת סיפוח, ולא ממשלת שינוי. מאז שנות השמונים לא העיזה אף ממשלה לבנות התנחלות חדשה בלב העיר הפלסטינית הגדולה ביותר בגדה המערבית, למעט מבנה אחד שהוקם בחסות האינתיפאדה השניה ב-2001.

''שר הביטחון חייב לעצור את בניית ההתנחלות הכהניסטית, אפילו אם התכנית אושרה על ידי הממשלה הקודמת. ההתנחלות בחברון היא הפנים המכוערות של השליטה הישראלית בשטחים. המחיר המוסרי והתדמיתי של קיום התנחלות בחברון הוא בלתי נסבל", נמסר.