כלים חד פעמיים
כלים חד פעמיים צילום: ISTOCK

גזירות המס של שר האוצר אביגדור ליברמן עומדות להיכנס לתוקף ולגרור גל התייקרויות של מוצרי צריכה במשק, שיכבידו במיוחד על משפחות ברוכות ילדים.

אתמול פורסם ברשומות קובץ התקנות ובו העלאת המס על משקאות מתוקים שתיכנס לתוקף בתחילת ינואר, בשיעור של בין 70 אגורות לליטר לשקל לליטר בהתאם לשיעור הסוכר במשקה.

עם זאת, חלק מהמס יהיה כפול שכן הוא יוטל גם על חלק מחומרי הגלם המיובאים בעת שחרורם מהמכס, ובהמשך גם על המחיר לצרכן.

כבר בתחילת דצמבר צפויה להיכנס לתוקף הטלת דמי פקדון על בקבוקי משקה משפחתיים שתעלה את מחיר שישיית בקבוקים בשיעור של 8.1 שקלים.

במקביל, כבר בתחילת נובמבר תיכנס לתוקף עליית מחירי הכלים החד פעמיים, באמצעות מס קניה בגובה 11 שקל לק"ג כלים חד פעמיים ובהם: כוס, צלחת, צלחת הגשה, קערה וקשית שתיה שעוביים המקסימלי 2 מ"מ, מזלג, סכין, כף וכפית שעוביים המקסימלי 2.1 מ"מ.

זאת, בנוסף לשיעור מכס של עד 12 אחוזים החל כבר היום על כלים חד פעמיים. את המס ישלמו היבואנים גם על מלאי קיים מכמות של סחורה שהמס עליה עולה על עשרת אלפי שקלים.

על פי בדיקה שערכו באיגוד לשכות המסחר, נטל המס הנוסף שיוטל על הציבור והעסקים כתוצאה מחוק ההסדרים ומסים נוספים המתלווים לו, פרי היצירה החדשה של שר האוצר איווט ליברמן ורשות המסים, עומד על כ־3.5 מיליארד שקל.

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שכיהן בעבר בתפקיד הממונה על הכנסות המדינה, תקף בחריפות את תכנית האוצר הכוללת בתחום המס, ואמר כי "אם תועבר תכנית האוצר, מערכת המס תיפגע כדי להשיג מטרות שאין לממשן באמצעות מיסוי. זו זריית חול בעיניים שכן ההתמודדות חייבת להיעשות לא דרך מערכת המסים.

"כך למשל הכוונה להטיל מסים על משקאות ממותקים כדי להגן על בריאות הציבור. על פי אותו הגיון מותר יהיה להטיל מס על מאות מוצרי מזון שאינם בריאים. אם רוצים למסות כלי אוכל פלסטיים משום שהם פוגעים בסביבה יהיה מוצדק למסות עוד כלים וציוד שאף הם מתכלים ומסתיים בהם השימוש. אבל במקום להשקיע במחזור, מטילים מס".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו