בנט ואלקין
בנט ואלקין צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

לפני יציאתו לפסגת פוטין-בנט בעיר סוצ׳י שברוסיה, שוחח שר הבינוי והשיכון זאב אלקין שמצטרף לראש הממשלה לביקור עם ערוץ 7.

הביקור מתקיים לאחר שבמשך שנים רבות ממשלת ישראל התהדרה בקשר האישי החם שיש בין פוטין ונתניהו. השר אלקין בטוח שגם ראש הממשלה הנוכחי ימצא ידיד ברוסיה ואומר: "יש לפוטין יחס בסיסי חיובי לישראל וליהודים, ולכן עד היום כל המנהיגים הישראלים היו ביחסים טובים איתו".

"יש משמעות לכימיה הבין אישית", הוא מוסיף, "ולכן הפגישה הראשונה הזו חשובה. הישיבה תתקיים במסגרת מאוד מצומצת ואישית ויהיו בה רק הנשיא פוטין, ראש הממשלה בנט, המתורגמן של פוטין והשר אלקין".

אלקין שליווה במשך כעשור את כל הפגישות של נתניהו עם פוטין, מצטרף לנסיעה תחת שלושה כובעים - כאחראי מהצד הישראלי מאז 2015 על ועדה בין ממשלתית ליחסי ישראל רוסיה שמרכזת את כל ענייני שיתוף הפעולה בין המדינות, כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני מאז 2015 שמכיר את היחסים עם רוסיה בהיבט הביטחוני והמדיני, וגם כמתורגמן של ראש הממשלה הישראלי.

"המסרים שלנו צריכים להיות מאוד מדויקים", אומר אלקין, "ועדיף שיתרגם אותם מישהו שבקיא בחומר ומבין את הרגישות ואת הניואנסים".

אלקין קובע כי הנושא של סוריה שיעלה בפגישה לא גורם למתיחות משמעותית בין המדינות. "יש כללי משחק מסוימים שנקבעו במשך השנים. עבורנו מדובר בנושא קריטי וחשוב מבחינה ביטחונית".

הוא מדגיש שעבור הרוסים, הנושא העיקרי הוא לא סוריה, אלא היחסים הבילטרליים בין המדינות. בעניין הזה מספר אלקין שהסחר עם רוסיה הגיע לפני פרוץ מגיפת הקורונה להיקף של שלושה מיליארד דולרים בשנה ולאחר הירידה שהייתה בשנתיים האחרונות יש שאיפה לחזור לאותם מימדים של סחר ובינתיים נראה שאכן הכל חוזר לקדמותו.

בנט ופוטין ישוחחו גם על המשא ומתן לקביעת אזור סחר חופשי עם רוסיה וכל יתר מדינות האיחוד הכלכלי האירואסייתי: בלארוס, קזחסטן, ארמניה וקירגיזסטן.

כפי שדיווחנו, נושא נוסף שצפוי לעלות בפסגה הוא הקהילה הרוסית בישראל והתקווה שהקהילה יכולה להוות כגשר בין המדינות. "פוטין מתייחס לזה כסוג של 'נציגות רוסית' בישאל", מסביר אלקין ומספר שפוטין אף אמר בעבר שהביטחון של ישראל חשוב לו גם בגלל הרוסים הרבים שעברו לגור בישראל.