קולנוע דרום
קולנוע דרום צילום: יחצ

פסטיבל קולנוע דרום הבינלאומי ה- 20, של בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, ננעל הערב ((חמישי) בסינמטק שדרות ורשם הצלחה אדירה.

90 סרטים ישראלים, סרטים קצרים ופרויקטים של בית הספר במכללת ספיר, 22 סרטים בינלאומיים ואלפי צופים במשך חמישה ימים בסינמטק שדרות.

יו"ר פסטיבל קולנוע דרום וראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, פרופ' סמי שלום שטרית: "פסטיבל קולנוע דרום העשרים ינעל בעוד שעות אחדות וממשיכים לעוד עשרים שנה לפחות. הפסטיבל השנה היה נפלא, מגוון, מקומי בינלאומי, אינטימי ורחב. לראשונה באוקטובר, במזג אויר נפלא ובהשתתפות ערה ומלאה של כל הסטודנטים שלנו, תושבי שדרות ואורחים רבים מרחבי הארץ. עבורי זה היה הפסטיבל המרגש ביותר בשנים האחרונות ולא רק בזכות החזרה הביתה לסינמטק שדרות. זה היה פסטיבל שיש בו הרבה לימוד, כיתות אמן ומפגשים עם יוצרים מהארץ ומהעולם, והרבה פירות יצירה של הבוגרים והסטודנטים שלנו. ועל הכל ניצחו בכשרון ובנחישות, שתיים: ליאנה מימרן אוסדון ומיכל לביא. אני מקווה שזה הפסטיבל שמסמן את חזרתנו למציאות של שפיות, חזרה לחגיגת רוח האדם".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "פסטיבל קולנוע דרום מביא לידי ביטוי את היצירתיות של הסטודנטים לקולנוע במכללת ספיר, שרבים מהם מתגוררים בשדרות ומספרים את הסיפור של האיזור ושל תושביו הגיבורים שחיים כאן. אני שמח שגם השנה שיתוף-הפעולה של הפסטיבל עם העיר עולה מדרגה ונזכה לראות תוצרים של תושבינו בתערוכה מיוחדת ובערב מרגש בפאב שדרות. תודה לכל השותפים הנהדרים שלנו ובראשם פרופ' סמי שלום שטרית. אני מזמין את כולם ליהנות משבוע שלם של חוויה מיוחדת".

בשיאו של הפסטיבל הוכרזו הערב הזוכים בתחרות סרטי הבוגרים:

פרס הסרט העלילתי הטוב ביותר על שם מיקה אילון באדיבות משפחתה של מיקה וסלקום הוענק לרועי פרידן עבור הסרט "זאב ואיילה".
מנימוקי השופטים: במבע קולנועי אינטליגנטי ומורכב "זאב ואיילה" מצליח ללכוד פחד קמאי ולתרגם אותו לחוויה אנושית עמוקה הגורמת לצופה לתהות על טבעו של האדם.

פרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר באדיבות תאגיד השידור כאן וסלקום: עומר דאידה עבור הסרט "עדר".

מנימוקי השופטים: הבחירה של הבמאית ללכת ביחד עם נקודת המבט של הילדה, חושפת אותנו ליחסים המורכבים של האדם עם הסביבה ושאלת החיים והמוות. הסרט מוביל את הצופה אל חוויה בראשיתית שבו הוא ניצב אל מול עוצמות הקיום.

פרס הפיילוט הטלוויזיוני הטוב ביותר באדיבות תאגיד השידור כאן וסלקום הוענק לשאול אדם עבור "אבן חן הפקות".

מנימוקי השופטים: בעזרת אנסמבל שחקנים מרשים וכתיבה מעולה של עלילה ודיאלוגים, יצר שאול אדם פיילוט מצחיק, קצבי ועם זאת נטוע במציאות, עם פוטנציאל גדול להפוך לסדרת טלוויזיה שסוחפת אחריה את קהל הצופים.

פרס סרט האנימציה הטוב ביותר באדיבות סלקום הוענק שריי אברג'ל, נוי פריימן, גיא לבנת עבור הסרט "לשקר יש ארבע רגליים".

מנימוקי השופטים: היוצרים הראו יכולות טכניות ויצירתיות גבוהות. בעיצוב לא שגרתי, הומור שחור, תסריט מבריק וקצב שלא מרפה, הסרט מצליח להפתיע וליצור מוסר השכל. סרט מופרע, אלים ומצחיק הלועג לשקרים הלבנים שהורים מספרים לילדיהם.

לראשונה הוענק מענק תמיכה לסרט הדרומי הטוב ביותר באדיבות מיזם קרן קולנוע מדרום של הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, מרכז תרבות מצפה רמון ופסטיבל קולנוע דרום. המענק הוענק לחנה פסח היימן עבור הסרט "רק שלושה חודשים קדימה"

מנימוקי השופטים: תיעוד אינטימי שלא נופל לקלישאות של השלבים האחרונים בחיים דרך קשר אוהב ומלא חמלה בין בת ואם. הסרט מלא לא רק בהתמודדות עם זקנה ומוות אלא גם באופטימיות ומציאת האור דרך חמלה אנושית ובמבט בקולנוע. היופי בסרט נובע הן מן האישיות של הדמויות, והן מן העשייה המדודה והחכמה המבליטה את הקשר בין זיכרון להווה. כל אלו הופכים את הסרט ליצירה אנושית, מרגשת ומעוררת מחשבה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו