מתחזים. אילוסטרציה
מתחזים. אילוסטרציהiStock

אב ובנו המזוהים במשך שנים כרבנים אורתודוכסיים בארה"ב התבררו כנוצרים אוונגליסטים שייתכן שאין להם כל קשר ליהדות, כך חשף העיתון 'ג'ואיש כרוניקל'.

השניים התקבלו בברכה כפוסקי הלכה ומורי הוראה על ידי מספר קהילות אורתודוכסיות בארה"ב אך חקירה מעמיקה שבוצעה לעברם אינה מוצאת שום קשר משפחתי ביניהם לבין יהודים והם גם מעולם לא התגיירו.

התחקיר שביצע העיתון גילה כי האב גדל בכלל בבית 'לותרני' (זרם בנצרות) והוא ואשתו נישאו בכנסייה כזו. גם לגבי הבן המצב זהה. כשהשניים נשאלו האם הם מאמינים "שישו הוא הנביא", ענו השניים שאין ספק בכך.

החשש הגדול מהם הוא כפול: במהלך השנים האחרונות נתנו האב והבן פסקי הלכה רבים, תעודות כשרות, ביצעו גיורים, כתבו תפילין ומזוזות, חיתנו זוגות והובילו לוויות. החשש הוא שהגיורים והחתונות שעשו אינם תקפים, שתשמישי הקדושה שייצרו פסולים. ושהכשרות שנתנו אינה עולה בקנה אחד עם הסטנדרטים ההלכתיים.

כיום מתגוררים השניים בפיניקס שבאריזונה ומציגים את עצמם כרבנים אורתודוכסים. בעבר הובילו קהילות בפורטלנד, אורגון ומילווקי.

במהלך מסעותיהם ברחבי ארה"ב הצליחו השניים לרכוש תיעוד מזוייף שמעיד על יהדותם, מבלי שמעולם נבדק עברם.

החשדות נגדם עלו לראשונה לאחר שהופיע פוסט באתר של קבוצה משיחית ידועה, 'שערי ציון', שהכריזה על אירוע מיוחד בו יתארחו השניים תוך ציון שהם פועלים תחת הנהגתו של מנהיג בכיר של כת היהודים-המשיחיים. השניים טענו שמדובר בחבר ותיק שנתנו לו 'עזרה הומניטרית'.

"איננו רמאים ואיננו מיסיונרים או מנסים להעביר יהודים על דתם", טענו השניים.

אלא שבעבר נדרשו להציג בפני רב מסמך שהעיד על מקור משפחתם והעיתון פנה לאחד מהם שהצהיר כי אין יהודים במשפחתו והשניים הם נוצרים אוונגליסטים שמאוד אוהבים יהודים. כשסיפרו לקרוב המשפחה כי השניים טענו שאבותיהם דיברו ביידיש הוא צחק בתגובה. "הם היו שבדים. הם לא הכירו יידיש, אבל דיברו בשבדית".

הסיבה המרכזית שהם עוברים ממקום למקום, על פי התחקיר, היא שברגע שמישהו מנסה לבדוק את עברם ונשאלות שאלות קשות הם ממהרים לעזוב לעבר היעד הבא.