בנט ואלקין היום
בנט ואלקין היום צילום: קובי גדעון/ לע"מ

סיימתי לפני שעה קלה פגישה ראשונה, מצוינת, עם נשיא רוסיה, פוטין. השיחה התארכה מאוד, נמשכה יותר מחמש שעות, והייתה מעמיקה במיוחד.

היחסים בין ישראל לרוסיה נשענים על עבר עשיר של קשר בין שני העמים. אנו זוכרים תמיד את התפקיד המכריע שמילאו הרוסים בהכנעת הנאצים במלחמת העולם השניה. אסור שהזיכרון ההיסטורי הזה ימחק, ועליו לעבור מדור לדור.

רוסיה היא שחקן חשוב מאוד באזור, למעשה, היא סוג של שכנה שלנו מצפון, ולכן היחסים איתה הם גם אסטרטגיים, אבל גם כמעט יומיומיים, ועלינו לשמור על קו ישיר ואינטימי של שיח. על רקע החוף של סוצ‘י, פוטין ואני דנו בשורה רחבה של נושאים, מיחסו המיוחד לעם היהודי, ועד דרכים להתמודד עם האסלאם הפונדמנטיליסטי.

יחסי החוץ של ישראל בתנופה, למדינה שלנו יש המון מה לתרום לעולם, בתחומים רבים, ורבים רוצים בקרבתנו. בקרוב אסע גם לאמירויות, לביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי שם, ולאחר מכן גם להודו, לפגישה עם ראש הממשלה מודי.

השבוע עשינו צעד נוסף במסע המתמשך שלנו להקלה על החיים של כל משפחה ומשפחה במדינה. המטרה: הורדת מחירים. האמצעי: הקלה על יבוא, מה שיגביר את התחרות בשוק.

אנחנו עוברים תחום-תחום, מוצר-מוצר, ובודקים האם יש משהו שאפשר לעשות כדי שהוא יהיה זול יותר.

אחרי "רפורמת העגלות", שתוריד את המחירים של עגלות, בקבוקים ומוצרים נוספים לתינוקות, שגבוהים בהרבה מהמחירים במקומות אחרים בעולם, השבוע התחלנו לטפל גם במוצרי הפארם.

ביקשתי להבין לדוגמא, למה בעצם שמפו, משחת שיניים, קרם או לק עולה בישראל הרבה יותר מבארצות הברית.

התשובה, לפחות חלקית, קשורה לכך שכל מוצר צריך לקבל רישיון נפרד ממשרד הבריאות, מה שמסרבל את היבוא ומייקר את המוצר.

טיפלנו בכך, ומהחודשים הקרובים אנחנו צפויים לראות ירידת מחירים גם בתחום הזה.

אנו יוצאים מגל הדלתא, אבל הפעם, נעשה זאת לאט ובטוח. דווקא בגלל שאני נחוש לשמור את ישראל פתוחה, גם בתוך המגפה, אני לא ממהר לשחרר את הרסן. כשאני מזהה מוקדי תחלואה, אנחנו עוצרים, מחשבים מסלול מחדש ומתאימים את קצב ההקלות למצב. כך למשל, אנחנו פותחים את ישראל לתיירים - בזהירות.

אנחנו מדינה מחוסנת, ועלינו לוודא שכל מי שנוחת בנתב"ג מחוסן באופן שעונה על הדרישות המחמירות שלנו.

השבוע קיימתי דיון מיוחד על הוריאנט AY4.2. יתכן שזה וריאנט מסוכן במיוחד, ויתכן שלא. בכל מקרה, אנחנו נערכים. לא רק לוריאנט המסוים הזה, אלא לוריאנטים נוספים.

הנחתי את המערכת להתייחס לכל וריאנט כפוטנציאל לדלתא חדש. המעקב הצמוד וניתוח המידע מאפשר לנו לקבל תמונה טובה של מצב התחלואה. השבוע, לדוגמא, זיהינו את הוריאנט אצל ארבעה נבדקים, כולם ממדינה אירופית אחת. מיד התרענו על המצב בפני המדינה, ביקשנו מהם את הנתונים שברשותם והצענו להם את עזרתנו במידע.

בפרשת השבוע, פרשת וירא, אנחנו למדים על מידת האמונה הנדרשת מאיתנו. כששרה, בגילה הלא צעיר, שומעת את שלושת המלאכים מבשרים לאברהם כי עתיד להיוולד להם בן, היא צוחקת.

לכאורה, הסקפטיות של שרה במקומה, אבל ה‘ שואל את אברהם: "למה זה צחקה שרה… היפלא מה‘ דבר?".

הגיחוך הספקני התחלף בצחוק של שמחה, וזהו מקור שמו של יצחק אבינו.

טיבה של אמונה שהיא מבקשת מכל אחד מאיתנו להפליג מעל הסביר והטבעי, לדמיין מציאות שנראית בלתי אפשרית.

שבת שלום מסוצ׳י הרחוקה, נפתלי בנט

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו