יאיר לפיד ואיתמר בן גביר
יאיר לפיד ואיתמר בן גביר צילום: Yossi Zeliger/Flash90, Gili Yaari/Flash90

שר החוץ יאיר לפיד (יש עתיד) אמר בשיחה עם פעילים כי יו"ר ''עוצמה יהודית'' איתמר בן גביר הוא הדמות הדומיננטית באופוזיציה, וטען כי במפלגת הליכוד שונאים ערבים כמו בפלג "לה פמיליה".

"מי שמוביל את האופוזיציה זה לא נתניהו, הוא חלש מדי", אמר לפיד ודבריו צוטטו בעיתון הארץ, "מי שמוביל אותה זה איתמר בן גביר. בליכוד החליפו את הלאומיות בשנאת ערבים נוסח לה פמיליה. הם החליטו שאם בדמוקרטיה אפשר להוריד אותם מהשלטון, אז הגיע הזמן להיפטר מהדמוקרטיה. ככל שזה תלוי בי, לא נאפשר להם".

ביום שני האחרון, בישיבת מליאה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, תקף לפיד את מפלגת הציונות הדתית ואמר כי "צאצאיו האידיאלוגיים של יגאל עמיר יושבים היום בכנסת ישראל. אלמלא חוללנו את הנס של ממשלת השינוי הם היו יושבים בממשלה".

דבריו הופרעו על ידי ח"כים מהאופוזיציה. "אתה מתכוון לרשימה המשותפת? אתה לא מתבייש?", קרא לעבור ח"כ בצלאל סמוטריץ', שיצא מהמליאה במחאה לצד כמה ח"כים של ש"ס והליכוד.

לפיד המשיך: "יש קו ברור בין רצח רבין לשנה האחרונה, שניהם חלק מהמאבק הישראלי הגדול, הוא לא בין ימין לשמאל, אלא בין אנשים שמאמינים בדמוקרטיה לבין אנשים שמנסים להרוס אותה. רבין לא נרצח בידי הימין, ימין אמיתי הוא דמוקרטי, אלא בידי מי שלא מוכן לקבל את הדמוקרטיה הישראלית.

''אם מישהו אומר לעצמו שהרוב לא קובע, הוא לא באמת במחנה הלאומי - הוא לאומן קיצוני ומסוכן. במקום לאהוב את המדינה הוא שונא את מי שלא חושב כמוהו", אמר לפיד.