מתכוננים לשבת העולמית
מתכוננים לשבת העולמית צילום: זהות

משפחות רבות בארץ ובעולם, שאינן שומרות שבת בקביעות, השתתפו בשבת האחרונה במיזם 'השבת העולמית' והקפידו לשמור את השבת.

את המיזם המאחד והמרגש יסד הרב ד"ר וורן גולדשטיין, הרב הראשי של דרום אפריקה, בשנת 2013. בשבת האחרונה למעלה מ- ,000 קהילות בארץ ובעולם השתתפו במיזם.

במסגרת המיזם איגוד המרכזים לזהות יהודית קיים פעילויות רבות לקראת השבת, הוציא חוברת מתכונים של ידוענים, חיבר משחק שבת ייחודי ועוד.

בישראל, למעלה מ-50 רשויות ו-70 מרכזי זהות יהודית ערכו פעילויות שונות לקראת ובמהלך השבת, ביוזמת ראש האגף לתרבות יהודית, הרב איתיאל בר לוי ואיגוד המרכזים לזהות יהודית.

מרכזי הזהות ברחבי הארץ חילקו עשרות אלפי ערכות למשפחות שמעוניינות בכך, הפיקו את "משחק השבת" שעוסק סביב המהות של השבת, ערכו זמירון לסעודה שלישית המיועד לעשרות רבות של סעודות שלישיות קהילתיות שיתקיימו במהלך השבת, ואף כתבו במיוחד חוברת "תבלין של שבת" ובה מתכונים של ידוענים לחלוקה בקהילות השונות.

בשבוע שלקראת השבת התקיימו מאות שיעורים בנושא השבת בבתי הספר ברחבי הארץ ונערכו עשרות אירועי הפרשת חלה לנשים על ידי בנות השירות של מרכזי הזהות.

מנכ"ל ארגון 'זהות' אלי ליפשיץ סיפר: "זכינו בשנים האחרונות להיות שותפים במיזם המרגש והמיוחד של השבת עולמית, מיזם שמחבר בין לבבות, מעמיק את הקשר ליהדות מתוך שמחה ומרחיב את הידע במושגי היסוד של העם היהודי, רבים רבים מתחברים לשבת דרך אירועים אלו. אכל מי שמעוניין יכל לבוא וליטול חלק בפעילויות השונות סביב השבת העולמית".

ראש האגף לתרבות יהודית, הרב איתיאל בר לוי, אמר: "המסגרות המגוונות והחווייתיות שהופעלו במאות מוקדים ברחבי הארץ, אפשרו לקיים את הציווי של זכור את יום השבת לקדשו במלואו.
תפילות חגיגיות, הצגות, מופעי שירה ונגינה, ערכות הפעלה למשפחה ולקהילה, זמירונים, חידונים, סעודות משותפות, הפרשת חלה, משחקים, הפעלות, יצירה ועוד ועוד הופעלו בשיתוף האגף לתרבות יהודית לפני, תוך כדי ובמוצאי השבת".

"כך כל אחד יכל לבחור את המתאים לו ולהצטרף למיזם השבת העולמית. גם מצווה, גם חוויה ובמיוחד אחדות", כך הרב איתיאל בר לוי.