פוטין עם בנט ואלקין
פוטין עם בנט ואלקין צילום: קובי גדעון/ לע"מ

לאור התארכות פגישתם של ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנערכה בצהרי יום השישי בעיר סוצ'י, בנט דחה את חזרתו לארץ ונשאר לשבת ברוסיה יחד עם הפמלייה והשר זאב אלקין.

בעיצומה של השבת התקבלה שיחת טלפון מלשכת נשיא רוסיה, בה נאמר כי הנשיא פוטין מבקש לשוחח עם ראש הממשלה בנט. אנשיו של בנט השיבו ללשכתו של פוטין כי ראש הממשלה מבקש לדחות את השיחה למוצאי שבת היות והוא שומר שבת ומשוחח בטלפון רק על נושאים דחופים.

לערוץ 7 נודע כי עוזריו של בנט דחו שיחות נוספות שהתקבלו במהלך השבת ממנהיגים וגורמים בכירים בישראל. כולם קיבלו תשובה דומה: ראש הממשלה הישראלי מדבר בטלפון בשבת רק על נושאים שלא סובלים דיחוי.

הנשיא כיבד את בקשת ראש הממשלה ועם צאת השבת בסוצ'י התקשר פוטין לבנט, התעניין בשלומו לאחר סוף השבוע והודה לו על פגישתם הטובה והמעמיקה. ראש הממשלה בנט הודה לנשיא הרוסי על האירוח החם ועל פגישתם שתסייע לחיזוק הקשר בין המדינות.

הנשיא פוטין הזמין את ראש הממשלה ואת רעייתו לביקור בעיר סנט פטרסבורג. בנט נענה להזמנה והשיב, כי ישמח להגיע לביקור בהמשך.

פסגת פוטין-בנט בסוצ'י לע"מ

בנט והרב שלום לזר
בנט והרב שלום לזר צילום: הקהילה היהודית בסוצ׳י

כזכור, פגישת בנט ופוטין ביום שישי התארכה למעלה מחמש שעות, וראש הממשלה נאלץ להישאר בסוף השבוע בעיר סוצ'י. הקהילה היהודית הכינה את כל צרכי השבת, יחד עם ספר תורה, סידורים וטליתות שהועברו לפמליית ראש הממשלה. סעודת השבת של המשלחת התקיימה במלון.

לפני הקידוש סיפר בנט כי הפגישה עם הנשיא פוטין היתה חמה ולבבית. במהלך הסעודה הוא אמר דבר תורה: "מה שאני לומד מאברהם אבינו ועקידת יצחק, שאמונה וביטחון זו לא פוליסת ביטוח עם הקב"ה, שתמיד הכל מובן, אלא כשמישהו מאמין, ייתכן שיהיו קשיים, יהיו נפילות, אך אמונה בהשם היא לעשות הכל, את המקסימום שאנחנו יכולים לעשות, ולהאמין שהשאר בידיו והוא כבר ייסדר הכל בדיוק כפי שצריך להיות״.

בנט המשיך: ״אני רוצה להודות לחב"ד, אירגון יהודי שאין שני לו בעולם, על קבלת הפנים החמה, ועל מסירותם ועבודת הקודש שהם עושים כאן ברוסיה, ובכל פינה בעולם".

רב העיר סוצ'י ושליח חב"ד הרב שלום לזר עשה את הקידוש ואמר "אני רוצה להודות לראש הממשלה ולכל המשלחת על הזכות הגדולה לארח אתכם כאן בסוצ'י בשבת מיוחדת זו. הרבי מליובאוויטש מסביר את החשיבות הגדולה שיש ללוות את האורח. בהשגחה פרטית נשארתם כאן לשבת, וזיכתם אותנו לא רק לקבל את פניכם, אלא גם ללוות אתכם כראוי; אני רוצה להודות לכם על קידוש שם ה' שעשיתם כאן בעיר, והחיזוק שזה נתן לקהילה שלנו ולכל יהודי רוסיה".

בשיחה פרטית לאחר מכן, ראש הממשלה אמר לרב: "הנשיא סיפר לי על היחסים הטובים שיש כאן עם הקהילה היהודית. אני רוצה שכל שליחי חב"ד ידעו - אני מעריץ אתכם בלי גבול, אוהב אתכם, חזקו ואמצו, ותמשיכו לעשות חיל".

צילום:
צילום: