למי התכוון ראש ישיבת חברון גבעת מרדכי, חבר מועצת גדולי התורה הרב דוד כהן, כשסיפר איך רצו להביא לרבנות הראשית רבנים "רפורמים כפשוטו"?

את הדברים אמר הרב כהן במהלך האזכרה לרב עובדיה יוסף לפני כשבועיים, ולא פירש על איזה רבנים הוא מדבר. "הרב עובדיה ביסודו ותכונתו היה איש של שלום", אמר. "אבל כשהיה צריך מלחמה הוא היה ראש וראשון למלחמה. הוא לא היה מתפשר בשום דבר".

"אני תמיד מזכיר את זה שהיה פה ברבנות הראשית", הוסיף. "רצו להביא פה רבנים ממש רפורמים. לא מעין רפורמים, רפורמים כפשוטו. אם זה היה בירושלים אם זה היה ברבנות הראשית. גם כשהוא ידע שהמלחמה שלו תפגע בבנו יקירו ממשיך דרכו מרן הראשון לציון הוא לא נתן שום יד לבוא ולדעת שאפשר לעבוד ולהעמיד את הרפורמים".

דבריו נשארו בלומים ובלתי מפורשים, עד שבא רבה של העיר נשר וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב יצחק לוי, ופירש את הדברים. בגיליון 316 של "השיעור השבועי", ובו תמלול של שיעורו השבועי של הראשון לציון הרב יצחק יוסף, הובאו דברי הרבנים שדיברו במהלך האזכרה לרב עובדיה יוסף.

מי שעורך את הגיליון הוא הרב לוי, שטרח להוסיף בהערה על דבריו של ראש ישיבת חברון כי "כוונת הגאון שליט"א, ל'דיל' שנעשה בתשע"ג עם ד. סתיו, בתמיכת ליברמן ובנט, וכן ל'דיל' שנעשה בתשע"ה עם הרב שטרן, בתמיכת מר בנט, והושיבו על כסאו של הגרצ"פ פראנק זצ"ל רב שכתב שא"צ שגר יקבל את כל המצוות".

אין זו הפעם הראשונה שבה הרב כהן מתבטא בחריפות נגד הרבנים שטרן וסתיו. בשנת 2014 פורסמו ב'כיכר השבת' הקלטות של הרב כהן נגד הרבנים במהלך כינוס של חברי דגל התורה אצל חבר מועצת ירושלים דאז, יצחק פינדרוס.

את הרב סתיו הוא כינה "מנוול". לדבריו, "הראש המנוול של צהר, סתיו, שרצה להיות פה רב ראשי". בהמשך תקף את הרב שטרן: "לקחו פה את אחד הרבנים של צהר עם אותה השקפת עולם ועשו אותו רב לירושלים. לא מתבייש בן אדם שלא שימש ברבנות ולא יודע מאיזה צד לפתוח משנה ברורה ועשו אותו לירושלים לרב. הדבר הראשון שהוא בא לעשות זה לעקור פה את השמיטה ולא רק לעקור פה את השמיטה. כשרות למהדרין זה היתר מכירה".

שר הדתות מתן כהנא שיגר בשבוע שעבר מכתב לרבנים הראשיים הרב דוד לאו והראשון לציון יצחק יוסף ודרש מהם לגנות את ביזוי תלמידי החכמים. "אבקש למחות ולכאוב על ביזוי כבוד תלמידי חכמים: השמטת התואר רב מהרב דוד סתיו שליט"א וקריאה בשם 'רפורמים' – לו ולגאון הרב אריה שטרן שליט"א", כתב השר כהנא.

"אני פונה לכת"ר לגנות את הדברים בפה מלא ולצאת בקריאה ברורה לשמור על כבודם של תלמידי חכמים. לא יתכן כי יפורסמו דברים קשים וחמורים מעין אלה על רבנים ותלמידי חכמים בישראל כלאחר יד", כתב כהנא לרבנים. זו אינה הפעם הראשונה ששם רבה של נשר נקשר באירועים דומים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו